خانه / صفحه اصلی / عفو و بخشش داروی سلامتی

عفو و بخشش داروی سلامتی

عفو و بخشش داروی سلامتی  

مطالعه‏ی روان انسان ها و تجزیه و تحلیل آن امروزه از اهمیت والایی برای درمان مریضان برخوردار است. به این اساس در جهان امروز روانپزشکی جایگاه خاص و بزرگی را به خود اختصاص داده است. در تقسیم بندی بیماران به بیماران بدنی و بیماران روانی در می یابیم که گروه دوم تعداد بیماران زیادی را در سراسر جهان شامل می شود و این دلیل باعث شده که بسیاری از داکتران، تخصص خود را در بیماری های روانی و عصبی اخذ نمایند و شرکت های دارویی هرساله دواهای جدید و ترکیبات مختلف را برای تداوی این طبقه مریضان وارد بازار تجارت میکنند و این داروها از جمله پر فروش ترین داروهایی است که بر اساس آمار های جهانی در کشور های اروپا و امریکا و جوامع صنعتی در ردیف دواهای پرمصرف قرار گرفته است. یعنی مریضان بعد از اینکه به اضطراب، ترس، ناامیدی، وسواس ناشی از نا آرامی های درونی مصاب میشوند، به دواهای آرام بخش، مسکن، خواب آور، داروهای ایجاد کننده خوشی مؤقتی و غیره پناه میبرند، غافل از اینکه این دواها موقتا مؤثر بوده و عوارض جانبی را در پی دارد.

حال می پردازیم به اینکه چقدر می توانیم از ناهنجاری های روانی که باعث بیماری های بدنی می شود، جلوگیری کنیم؟ آیا بدون دارو می‏توانیم از سلامت روحی و روانی برخوردار باشیم؟ آیا در دین مبین اسلام توصیه هایی دراین باب وجود دارد؟ بلی! اگر به نسخه های شفا بخش قرآن و احادیث گهربار طبیب بشریت محمد بن عبدالله رجوع کنیم در می یابیم که اساس جلوگیری از بیماری های روانی و تداوی شان را ارشاد فرمودند، چنانچه الله متعال می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ/  ای مردمان! از سوی پروردگارتان برای شما اندرزی (جهت رهنمود زندگی) و درمانی برای چیزهائی که در سینه ها است (همچون کفر و نفاق و کینه و ستم و دشمنی با حق و حقیقت) آمده است (که قرآن نام دارد) و هدایت و رحمت برای مؤمنان است». [یونس: ۵۷]

 موضوعاتی همچون اعتقاد به الله، بخشش، عفو، صدقه دادن، دعا و نیایش، توکل به الله، راضی بودن به قضا و قدر، تلاوت قرآن کریم، صله رحم داشتن، ذکر و غیره بهترین راه تقرب به الله منان است که اساس وقایه و تداوی امراض عصبی و روانی میباشد و علم روانشناسی بیان میدارد که هر قدر میزان ارتباط و اطمینان به الله متعال بیشتر باشد، در نتیجه وسواس کمتر و میزان اعتماد به نفس بیشتر خواهد بود و عکس آن نیز ممکن است.

تجربه أطبا نیز نشان میدهد که بدون تلقین و بر طرف کردن عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده امراض عصبی هیچ دارویی به تنهایی باعث شفایابی بیماران عصبی نمی شود. توصیه های قرآنی و ارشادات نبوی در جلوگیری از مبتلا شدن به امراض روحی روانی روشی بس سازنده و خلاق را در پیش گرفته است؛ بناء از میان تمام توصیه های الهی و خصلت ها و صفات نبوی، به شکل گلی از بوستان اخلاق نیکو به موضوع “عفو و بخشش”  که الله متعال آن را از جمله صفات مؤمنین یاد کرده می پردازیم. عفو و بخشش از یکطرف انسان را از نظر معنوی از دیگران متمایز ساخته و شخص را بنابر مصداق حدیث شریف؛ قوی، نیرومند و پهلوان واقعی جلوه میدهد و از جانب دیگر از نظر جسمی، شخص صحتمند و سالم بوده که سپری در مقابل مصاب شدن به امراض روحی و روانی می باشد که نشاط  و آرامش درونی و در کل رضایت از زندگی را در پی دارد.

مطابق تحقیقات دانشمندان امریکایی، کسانیکه قدرت عفو را دارند از نظر جسمی و روحی صحتمند تر هستند. داکتر فریدریک لوسکین که دوکتورای خود را در صحت روانشناسی در پوهنتون استانفورد گرفته، بالای دو صد و پنجاه و سه نفر در سانفرانسیسکو مطالعه نمود، وی این اشخاص را برای شش جلسه، یک و نیم ساعت خواست؛ و عفو و بخشش را در تعامل با دیگران برای شان توصیه کرد. این اشخاص تکالیف کمتری را بعد از عفو نمودن کسانیکه به ایشان ضرر رسانده بودند، متحمل گردیدند. آنها نه تنها از نظر عاطفی بلکه از نظر جسمی نیز بهتر بودند؛ مثلا علایم فشار های روحی مثل درد های کمر، بی خوابی، سردردی و درد معده نزد شان بسیار کمتر از سابق شده بود.

در کتاب “عفو برای بهبود” فریدریک لوسکن عفو را منحیث بهترین نسخه برای صحت و شادمانی توصیف می کند. در این کتاب شرح میدهد که عفو چگونه تاثیرات مثبت بالای امید، صبر و اعتماد به نفس دارد و در ادامه می نویسد که قهر، تاثیرات مشهودی بالای جسم شخص دارد. قهر دوامدار بالای ناظم حرارت یا thermostat داخلی اثر سوء میکند. وقتی کسی با یک درجه خفیف خفگی یا قهر دوامدار عادت کند فرق بین  درست و نادرست را نمی تواند، تشخیص دهد؛ چون در این حالت سطح ادرنالین وی همیشه بلند تر بوده و وی به آن عادت می نماید. ادرینالین اضافی وجود را سوختانده و تفکر منطقی را مشکل می سازد که این خود باعث خرابی بیشتر وضعیت میشود. بر علاوه داکتر لوسکن میگوید: بلند رفتن بعضی انزایم ها در وقت قهر، کلسترول و فشار خون را بلند میبرد.

در یک مطالعه‏ی دیگر روی یکهزار و پنجصد نفر معلوم شد که انحطاط روانی و امراض روحی در اشخاص متدین کمتر است، این تحقیقات که توسط داکتر هربرت هنس به عمل آمده یاد آور می شود که “عفو جزء فزیولوژی بدن است” یعنی بدن انسان طوری طرح ریزی شده که عفو و بخشش باید جزو کارهای وظیفوی عادی آن باشد.

بدون شک آن ذاتی که انسان را به صورت مغلق سیستم بندی کرده برای جلوگیری از تخریب آن در کتابچه رهنمای آن که همانا قران عظیم است توصیه های را ذکر کرده که به اساس آن باید رفتار نماید و فزیولوژی بدن را برهم نزند. پس این کلام الهی را  به خاطر داشته باشیم که میفرماید: « خُذِ الْعَفْوَ/ گذشت داشته باش» [اعراف:۱۱۹]

قهر برای قلب بسیار مضراست، این نظریه در یک مقاله نشر شده در جریده هاروارد ذکر شده و ایچیرو کواچی این موضوع را عملا نشان داد، مطالعات وی حاکی از این است که مردهای پیر بدخو نظر به همسالان خوش اخلاق شان سه مرتبه زیادتر مصاب امراض قلبی می شوند. خشم و عصبانیت باعث میشود که تعداد ضربان قلب بالا رود و کمیت های دفع خونی به وسیله‏ی قلب و فرستادن آن به رگها، دو برابر شود. همچنان امروزه ثابت شده است کسانی که همیشه عصبانی هستند به بیماری فشار خون نیز گرفتارند؛ زیرا قلب این گونه افراد، بار بیشتری را برای دفع و ارسال خون، آن هم تحت فشار متحمل میشود.

 کواچی میگوید: این سه چند شدن خطر امراض قلبی مستقیما ارتباط به قهر زیاد، حس انتقام جویی و خواهش جزا دادن وجنگ کردن دارد.

همچنین موی رگ ها بر اثر پذیرش کمیت زیاد خون در هر دفعه، عملکرد صحیح خود را از دست خواهد داد. در کتاب الموسوعه الذهبیه فی اعجاز القران و السنه النبویه صفحه ۹۳۴ آمده: «خشم به اثر پیامد های منفی که با خود دارد در دراز مدت از عمر انسان می کاهد».

محققان معتقد اند که آزاد شدن هورمون هایی از سبب فشارهای روحی مصرف آکسیجن عضلات قلب را بلند برده چسپندگی (سطح) خون را که باعث لخته شدن خون در رگها میشود زیاد ساخته و بالاخره باعث حملات قلبی میشود. برعلاوه سرطان، نبضان فشار خون را بلند برده و خطر حملات قلبی را زیاد تر می سازد. همچنان قهر و بی رحمی تولید پروتین های مربوط التهاب را در خون بلند می برد. این پروتین ها جدار رگها را سخت ساخته، وقوع امراض قلبی وعایی را بیشتر می سازد.

تمام تحقیقات نشان میدهد که قهر صحت انسان را خراب می کند. در حالیکه عفو حتی اگر برای بعضی مشکل هم باشد، لذت بخش و نشانه اخلاق عالی بوده، آثار مضر قهر را از بین برده و شخص را برای داشتن صحت نگه می دارد. در حالیکه هدف اساسی عفو باید رضایت الله متعال باشد و مفاد این حقیقت اخلاقی که از نظر علمی ثابت شده است، یک عطیه برای مسلمین بوده و یکی از هزاران مثالی است که دلالت برحکمت نهفته در قرآن می کند. و شگفتا که انسان مسلمان با اطاعت از دساتیر کلام الهی و عمل به سیرت نبوی، این همه مزایای جسمی و روحی در پهلوی اجر اخروی را نصیب می شود.

نویسنده: احمد خیبر « موحد »

ویرایش ودرج تصاویر: سیدامیر « قریشی  »

درباره ی سیــدامیــر قــریشــی

همچنین ببینید

گزارش کنفرانس: اسلام؛ دین اعتدال و میانه‏ روی

اسلام دین اعتدال و میانه روی است که در آیات و روایات زیادی بر این ...

خواهرم! این‏چنین می خواهمت!!!

خواهران مسلمان، نیمه ‏ی مکمل مردان و باعثه‏ ی بزرگی و منزلت شان اند. و ...

جایگاه مسجدالاقصی در اسلام

  نویسنده: احمد مخیمر برگردان: عبدالرحمن عزام پیوندِ قدسیت «مسجدالاقصی» با عقیده ی اسلامی از ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان در زون غرب

انجمن طبی اسلامی افغانستان در زون غرب در همکاری با جمعیت اصلاح، انجمن دکتوران چشم ...

کنفرانس درنگی بر سی و هشتمین سالروز تجاوز قشون سرخ شوروی سابق به افغانستان

📖گزارش کامل کنفرانس بخش ارتباطات جمعیت اصلاح (زون غرب)، به هدف معرفی و بررسی ابعاد ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان (ایما) در زون غرب

إیما_AIMA (انجمن طبی اسلامی افغانستان) به سلسله‌ی فعالیت‌های طبی رضاکارانه‌ی خود که بصورت کاملا رایگان ...

اخلاق رسول اللهﷺ چگونه بود؟

حضرت محمد صلی الله و علیه والسلام: رسول الله صلی الله علیه وسلم با اخلاق ...

بیانیه ی اخوان المسلمین در پیوند اعلان قدس به عنوان پایتخت اسرائیل

در سایه ی کش و قوس های سیاست تند و تیز اداره ی جدید آمریکا، ...

قدس؛ یکِ مان خواهد ساخت!

قدس؛ سرزمینی است که خداوند متعال در آن برکت قرار داده و به میوه ها ...

گردهمایی بزرگ مردم هرات در دفاع وحمایت از قدس

از آن‌جایی‌که بیت المقدس قبله‌ی اول مسلمانان و شهر قدس پایتخت ابدی دولت فلسطین است. ...

مژده قرآنی به حامیان قدس!

صهیونیزم غدار و حامیان صلیبی شان باید بدانند که حساب قدس از سایر نقاط جهان ...

اقصی خود را بشناسیم!

نوشته: دکتر تیسیر رجب تمیمی برگردان: عبدالرحمن عزام به باور مسلمانان مسجدالاقصی بعد از مسجدالحرام ...

با پیشوایِ بزرگ مان

نوشته: محب الدین الخطیب ترجمه: عبدالرحمن عزام هرگاه نیرو و توانم در زمینه ی دعوت، ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان (ایما) در زون غرب

که به شب باید جستن وطن یار نهان را… چه خوش سخنی ایست که می ...

میلادمحبوب مان خجسته باد

هیئت رهبری و اعضای جمعیت اصلاح افغانستان – هرات (انجمن اخلاق و معرفت) سالروز میلاد ...

از محبــوب مــان بگـوئیـــم

رسالــۀ کوچکــی با محتوای بسیار زیبا به مناسبت ماه ربیع الاول از محبوب مان بگوئیم. ...

پیامبر صلی الله علیه وسلم در سه صد کلمه

نوشته: دکتر راغب سرجانی ترجمه: عبدالرحمن عزام با تولد محمد خاتم پیامبران الهی، پاکیزه ترین ...

زموږ د محبوب ﷺ (۱۰۰) خویونه!

۱ – پر لار باندی یې په ارامی او عزت تګ کاوه ۲ – د ...

انس بن نضر؛ یکی از جان فدایانِ راه پیامبر

منبع: سایت قصه الاسلام برگردان: عبدالرحمن عزام کوتاه سخن؛ انس فرزند نضر رضی الله عنه، ...

او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

نویسنده: ایهاب کمال احمد برگردان: عبدالرحمن عزام پیامبر اسلام کسی است که خداوند مبعوثش نموده ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3