خانه / صفحه اصلی / نگاهی به اوضاع قبله اول ما

نگاهی به اوضاع قبله اول ما

نگاهی به اوضاع قبله اول ما
فلسطین با مساحت۲۰۷۰۰ کیلومتر مربع- نام کشوری است متعلق به مسلمان‌ها که سه قاره بزرگ جهان (آسیا، افریقا و اروپا) را با هم وصل می‌گرداند، در میان کشورهای اسلامی: مصر، عربستان سعودی، اردن، سوریه و لبنان موقعیت دارد، و تقریباً نیمی از سمت غربی آن به دریای مدیترانه متصل است. نژاد مردم آن عرب، و اکثریت قاطع شان مسلمان و از اهل سنت و جماعت می‌باشند. یک قرن می‌شود که صهیونیست‌ها به تدریج آن‌را در اشغال خویش در آورده‌ و ساکنان آن را وادار به مهاجرت و ترک وطن نمودند، چنان چه پس از تشکیل دولت صهیونیستی و به‌خصوص طی جنگ دوم اعراب و اسرائیل (۱۹۶۷م) عده بیشتری از ساکنان اصلی فلسطین آواره گشتند و به کشورهای عربی چون اردن، مصر، سوریه و لبنان پناهنده شدند. البته نیمی از ساکنان آن، با وجود ستم وحشیانه رژیم اشغال‌گر اسرائیل هرگز خاک شان را رها نکرده و در راه آزاد سازی آن جهاد و مبارزه می‌کنند.
فلسطینیان از همان آغاز که توطئه اشغال سرزمین شان را درک کردند –هرچند با دست خالی- به قیام برخاستند، اما همواره به دلیل نداشتن امکانات نظامی و حمایه نشدن از جانب کشورهای اسلامی، به دست یهودیانی که جهان غرب –به ویژه امریکا- پیشرفته‌ترین امکانات نظامی را در اختیار شان قرار می‌داد، قتل عام می‌شدند، چنانچه تا کنون نیز وضع به همین منوال به پیش می رود؛ دو نمونه‌اش را شما در دو حمله وحشیانه اسرائیل بر غزه در این چندسال اخیر مشاهده کردید، که چگونه از هوا، دریا و زمین بر آن، آتش و باروت ریختند، و ده‌ها مسجد و مدرسه، و صدها تأسیسات ملکی و هزاران خانه را ویران نموده هزاران تن را شهید و هزاران دیگری را مجروح ساختند.

به‌راستی، محبان قدس و مسجد الاقصا حین حملات وحشیانه رژیم نژاد پرست اسرائیل بر جان هم‌کیشان مظلوم و بی دفاع شان در فلسطین که هر از چند گاهی تکرار می شود، با یک چشم شان می‌گریند و چشم دیگر شان از شادی اشک شوق دارد.. می گریند از این‌که می بینند چگونه کودکان معصوم، زنان پاک‌دامن، و مردان آزاد¬ه¬یی از امت شان با بمب¬های اسرائیل؛ چون گل، پرپر می‌شوند، و با سلاح‌های شیمیایی، می‌سوزند.. اما شادی دارند از این‌که می‌بینند حماسه‌سازان غزه، چون حمزه‌ها، خالدها، طارق‌ها و ایوبی‌ها، یاد حماسه‌های بدر و حنین، و یرموک و حطین را تازه می‌¬نمایند، دلیرانه جلو دشمن را می‌گیرند، و مردانه استقامت می‌ورزند، و عزتمندانه شهید می‌شوند و قهرمانانه دشمن را از تحقق اهدافش به زانو در می‌آورند، آنهم دشمنی زورگو که قدرت شیطانی زمان از وی حمایه می‌کند؛ می‌بینند که چگونه این دشمن زورگو که فکر می‌کرد در جهان، کسی نیست تا جلوش بایستد، در برابر جمعی به ظاهر دست خالی و ضعیف اما متکی به قدرت الله ذوالجلال کوتاه می‌آید، و حتی قادر به متوقف ساختن حملات موشکی آن‌ها هم نمی‌شود، چه رسد به این که آن ها را –به زعم باطل خود– نابود سازد.. آری، در میان امت اسلامی هنوز هستند دلیر مردانی که خود را به پای آن نمرودهای زمان –آنان‌که دعوی خدایی در سر دارند– نمی‌اندازند، و بلکه ابراهیم وار، بت تکبر و غرور شان را می¬شکنند، و آن را با ذلت به عقب نشینی وادار می¬کنند، و این گونه چشمان ماتم زده امت شان را شادمان می‌سازند. البته اراده پولادین و استقامت بی¬نظیر ملت سلحشور فلسطین برای اسرائیل از سلاح¬های مخرب هم سنگین¬تر است و بارها در برابر آن، تسلیم شده و شکست را اختیار کرده است؛ یک نمونه اش، نصب دروازه های الکترونیکی و کامره های جاسوسی در هفته های اخیر بر ورودی های مسجدالاقصی بود؛ تا یک قدم دیگر در جهت یهودی سازی قدس بردارد که لله الحمد در برابر قیام عمومی قدسیان سلحشور ما، مجبور به قبول شکست و لغو آن شد؛ امری که چون خاری، برچشم دشمنان خلید و دل های مسلمین را شادمان ساخت.
با تاسف، بعد از بهار عربی که انتظار بهبود وضع آن می¬رفت، با کودتای ننگین ارتش مصر و جنگ های داخلی در سوریه و عراق، حلقه محاصره بیشتر از گذشته بر آن مظلومان تنگ شده و بحران¬های جدیدی متوجه آنان شده است. تا آن¬جا که درچند سال اخیر تحت فشار شدید دولت کودتایی مصر و بیشتر حکام مستبد عرب و خلیج نیز قرار گرفته اند؛ طوریکه این حکام نامرد برای خوش¬خدمتی به باداران غربی شان در جهت شکستن مقاومت برحق ملت فلسطین در قالب حماس و جریان های جهادی دیگر، با اسرائیل همدست شده و عرصه را برای ملت آزاده فلسطین تنگ و تنگ¬تر می سازند. این اقدامات هرچند وحشیانه بوده و عواقب وخیم انسانی برای مردم فلسطین داشته است اما لله الحمد هرگز اراده پولادین این ملت شجاع را سست نساخته و –انشاءالله- نخواهد ساخت.
تاریخچه مبارزات ملت مسلمان فلسطین:  
فلسطینیان مظلوم، یک قرن است که مورد تجاوز یهود قرارگرفته و با آنان دست و پنجه نرم می کنند و هرچند ملت مسلمان فلسطین از همان آغاز که خطر اشغال سرزمین شان را درک کردند، آرام ننشستند، اما قیام بزرگ و سرتاسری شان ازسال۱۹۸۷م آغازشد، آن‌هم زمانی که جنایات و وحشی‌گری اسرائیل علیه ملت فلسطین در کشتار مردم و قلع قمع و اشغال خانه‌های شان از تحمل خارج شد، و از هر سو تحت فشار قرار گرفتند تا مجبور شوند خانه‌های شان را به اسرائیلی ها واگذار کنند، و از آن سو نیز امید شان از دولت‌های عربی همجوار –که کاری برای نجات شان بکنند- به یأس مبدل گردید، پس هیچ چاره‌ای برای حفظ بقای شان غیر از انتفاضه (خیزش عمومی) ندیدند. دراین قیام عمومی، مردم سلاحی به جز سنگ و چوب و فلاخن و نعره های الله اکبر، و پرتاب محموله‌های آتش نداشتند، بر جاده ها ریخته جلوی تانک و بلدیزر اسرائیلی را که برای تخریب خانه‌های شان می‌تاخت می‌ایستادند. نیروهای اسرائیلی برای درهم شکستن صفوف شان بار بار ایشان را به رگبار می‌بستند، و جمعی از فرزندان¬شان به مرمی اسرائیلی‌ها شهید و مجروح می‌شدند، ولی ایشان از پرتاب سنگ کوتاه نمی‌آمدند، و این گونه مظلومیت خود و سفاکی اسرائیل را به جهانیان به نمایش می‌گذاشتند. بدنبال آن، مردم فلسطین مبارزات شان را انکشاف داده و موفق شدند تا بر ضد اسرائیل به تدریج جبهات جهادی را نیز به راه اندازند، و همزمان، شخصیت‌های چون: شهید احمد یاسین و.. به میدان آمده و جنبش‌های سیاسی و جبهات جهادی –چون حماس و جهاد اسلامی-را به‌راه انداختند و از مرزها و اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی نبرد مسلحانه بر ضد نیروهای اسرائیلی را شروع کردند. هر چند امکانات نظامی شان بسیار ناچیز، و احیاناً دست ساخته خود شان بود –چنانچه تا هنوز نیز چنین است– و همواره توسط تانک‌ها و هلیکوپترهای توب‌دار اسرائیلی هدف قرار گرفته و قربانی می‌شدند، اما هرگز از مبارزات‌شان خسته نشده و همواره خواب را برای اسرائیلی ها تلخ داشتند. و چون اسرائیل به کشتار مردم فلسطین و تخریب خانه‌ها و سرکوب شان زیاده‌روی کرد، و هیچ و سیله یی را برای دفاع آنان باقی نگذاشت و کسی از هیچ جایی دنیا به داد شان نرسید درین وقت که چاره بر نیروهای مبارز تنگ شد، و بقای شان سخت مورد تهدید قرار گرفت، به عملیات استشهادی روی آوردند، و این تاکتیک به¬جریان مقاومت مردم فلسطین جان تازه¬ای بخشید و اسرائیل را به لرزه در آورد و او را واداشت تا در برخی از استراتیژی‌های خود در سرکوب¬ مردم فلسطین تجدید نظر کند، و به راستی ملت مظلومی –چون مردم بی‌دفاع فلسطین– که حق هر گونه دفاعی از ایشان گرفته شده‌است، از نظر شرع و عقل حق این گونه دفاعی از خود را دارند.
هدف ملت شجاع و آزاده فلسطین از دوام مبارزات شان:

هدف ملت مسلمان فلسطین اینست که با قیام خونین شان اسرائیل را وادار کنند تا:
۱٫ از اشغال بیشتر، و تخریب منازل زیادتر فلسطینی ها کوتاه آید.
۲٫ آنان را این همه تحت فشار و سرکوبی قرار نداده و بیش از این فرزندان شان را به خاک و خون نکشاند.
۳٫ به آن ها حق بقاء و آرام و آزاد زیستن به خاک شان را بدهد.
۴٫ به محاصره¬های اقتصادی و نظامیش پایان دهد.
۵٫ آنان را در رفت و آمد به خاک شان آزاد گذارد، و مرز ها را بر روی شان باز کند.
۶٫ جریان توسعه شهرک سازی برای یهودیان در خاک شان را متوقف سازد.
۷٫ مناطقی را که به اشغال خویش افزوده رها کند.
۸٫ نشر رذیلت و فساد در سر زمین شان را متوقف کند.
۹٫ و بلکه از تمام سرزمین فلسطینیان –در حالی که هیچ دلیلی جز منطق زور برای بقاء خویش در آن ندارد- خارج شود.
انتظار ملت مسلمان فلسطین از دولت های عربی و اسلامی در قبال مبارزات شان:
انتظار شان از دولت های عربی و اسلامی اینست تا:
۱٫ بر سر غیرت آیند، و مردم فلسطین را در آزادی سرزمین شان حمایت همه جانبه نمایند.
۲٫ روابط شان با اسرائیل را قطع نموده و وی را تحت فشار قرار دهند.
۳٫ قدرت های غربی را وادار به دست کشیدن از حمایه تسلیحاتی و سیاسی اسرائیل نمایند.
۴٫ برای آزادی قدس و مردمش برنامه ریزی نموده و سعی لازم را در این مسیر به خرج دهند.
انتظار ملت مسلمان فلسطین از ملت های اسلامی:
انتظار شان از ملت های اسلامی اینست تا:
۱٫ در جهاد مردم فلسطین علیه اسرائیل با جان و مال شان سهم بگیرند.
۲٫ دولت های شان را به قطع روابط با اسرائیل وادار کنند.
۳٫ روابط تجاری و خرید و فروش شان با شرکت های اسرائیلی را قطع کرده و فتوای تحریم علمای جهان اسلام در این باره را نادیده نگیرند.
۴٫ مشکل قدس و فلسطین را –به دلیل آن که سرزمین انبیاء و قبله اول امت اسلامی است- مشکل خود شمرده و به آن بی اعتناء نباشند.
۵٫ ندای مظلومیت فلسطینیان را همواره به گوش جهانیان برسانند.
۶٫ با برگزاری محافل، و راه اندازی تظاهرات مسالمت آمیز در هر زمانی که لازم باشد، حمایت شان از ملت مسلمان فلسطین را تجدید بخشند.
۷٫ با ایجاد صندوق های کمکی و تشکیل نهادهای حمایتی از مردم و مبارزین فلسطینی، همواره آنان را همراهی کنند.
۸٫ برای آزادی قبله اول خود و پیروزی مبارزین فلسطین در عقب نمازهای پنجگانه و در دل شب ها دعاء نمایند.
انتظار ملت مسلمان فلسطین از سازمان های حقوقی جهان:
انتظار ملت مسلمان فلسطین از سازمان های حقوقی جهان؛ مانند: سازمان ملل، کمیسون حقوق بشر و.. اینست تا:
۱٫ اسرائیل را محکوم و وادار به عقب نشینی نمایند .
۲٫ به غاصب بودن اسرائیل اعتراف نموده وی را به رسمیت نشناسند.
۳٫ در برابرملت بی دفاع فلسطین انصاف را رعایت کرده و از اسرائیل جانب داری نکنند.
بدون تردید، دولت ها و ملت های اسلامی در برابر سرزمین انبیاء و قبله اول خود که در زیر لگد های پلید اسرائیلی ها اهانت می¬شود مسئولیت بسیار سنگینی دارند که می باید آن را در نظر داشته و بهای لازم آن را بپردازند.
آیا مبارزات خونین مردم فلسطین تا کنون فوائدی هم داشته است؟ 
هرچند قیام و مبارزات چندین دهه ملت بی دفاع فلسطین از جانب دولت های عربی و اسلامی حمایه نشد، و فلسطینی ها خود به تنهایی و با دستان خالی حریف دشمنی مانند اسرائیل هستند؛ دشمنی که همواره از جانب قدرت های بزرگ دنیا – من¬جمله آمریکا- حمایه اقتصادی، تسلیحاتی و سیاسی می شود، و وی را تا سرحد بر خورداری از سلاح اتمی به پیش برده اند اما با آن هم مبارزات شان فوائد محسوس و فراوانی داشته است، من¬جمله: این مبارزات – به کمک الهی – توانسته است تا:
۱٫ از قلع و قمع و از تصفیه کامل سرزمین مبارک فلسطین از وجود فلسطینی ها که برای اسرائیل امری حتمی تلقی می شد، جلوگیری کند. چنان-چه اشغال اراضی فلسطین از سال ۱۹۱۷م – که هنوز به ۱۰% نرسیده بود –تا سال۱۹۹۴م به ۸۶% افزایش یافت، اما در نتیجه مقاومت مردم فلسطین از آن سال جلوی پیشروی اسرائیل تا کنون گرفته شده و وی جرأت پیشروی و اشغالِ بیشتر نداشته است.
۲٫ اسرائیل را مجبور ساخت تا موجودیت فلسطینی ها را در خاک فلسطین قبول کند، و حتی به تقسیم فلسطین – هرچند در حدشعار– میان خود و ایشان حاضر شود، این در حالی است که قبلاً تصفیه کامل آن را از وجود فلسطینی ها نزد خود امری حتمی داشت.
۳٫ اسرائیل را در تحقق رؤیای بزرگش که عبارت از اسرائیل بزرگ است ناکام ساخت. توضیح این که اسرائیلی ها در آغاز، هر گز به اشغال تنها فلسطین راضی نبودند، بلکه سرزمین موعودی که آن را از خود داشته و همواره آن را زمزمه می کردند از رود نیل تا فرات و از درخت أرز (کاج) تا درخت خرما شامل می شد، معنای این سخن اینست که آنان خواستار اشغال قسمت های زیادی از خاک لبنان، مصر، سوریه، عراق، کویت، یمن و عربستان سعودی؛ حتی تا مدینه منوره و ضمیمه کردن آن به اسرائیل بودند، و این چیزی است که قطعاً آن را در پلان خویش داشتند –و بلکه دارند- . و در حقیقت مردم فداکار فلسطین نه تنها که از قبله اول مسلمانان دفاع کرده و می کنند، بلکه سینه را در برابر اسرائیل در دفاع از بسیاری از کشور های اسلامی و از مدینه منوره و حتی از مکه مکرمه (قبله کنونی مسلمانان) سپر کرده و در برابر آن غول وحشی چون سدی ایستاده اند.
۴٫ و نیز سبب گردید تا اسرائیل جرأت نکند جلو نماز مسلمان ها را از مسجد الاقصی (قبله اول مسلمانان) بگیرد و آن را – که در اشغال خود دارد- منهدم و نا بود کند، کاری که اسرائیل آن را در متن پلان هایش داشت، و با آن می خواست هرگونه نشانه های اسلامی بودن قدس را محو نموده و با تعمیر هیکل سلیمانی (یکی از شعایر یهود) بر ویرانه های مسجدالاقصی، شهر قدس را که از ۱۴۰۰سال بدین¬سو اسلامی بود، شهری یهودی بسازد، اگر این مبارزات نبود خیلی پیش این پلان شوم پیاده می شد.
۵٫ این مبارزات یهود را به عنوان قومی نژاد پرست، تلمود را به عنوان کتابی انسان¬ستیز، اسرائیل را به عنوان دولتی سفاک و منفور، صهیونیزم را به عنوان تهدیدی برای بشریت، و امریکا را قدرتی اسلام ستیز برای جهانیان – به ویژه برای امت اسلامی– ثابت ساخت، و نفرت جهانی را علیه اسرائیل و آمریکا بر انگیخت.
۶٫ ماهیت حقیقی سازمان ملل، شورای امنیت، و کمیسون نام نهاد حقوق بشر را برای مسلمانان جهان آشکار ساخت و ثابت نمود که ایشان برای ملت های اسلامی هیچ کرامتی، و برای سرزمین های اسلامی کمترین بهایی، و برای مقدسات مسلمانان کوچکترین احترامی به رسمیت نمی شناسند، ورنه این همه اسرائیل را حمایت نمی کردند، و با بی اعتنایی –و بلکه باشادمانی– نظاره گر آن همه صحنه های کشتار مومنان بی گناه، هتک مقدسات مسلمانان و غصب سرزمین های اسلامی نمی بودند. و روشن شد که آن ها خون هزاران مسلمان را به سر انگشت یک فردی از خود برابر نمی کنند. چنانچه اگر پشت ناخن یک مسیحی یا یهودیی در گوشه از جهان خراشه بردارد، همگی یک صدا به دفاع از آن بر می-خیزند، اما اگر جان هزاران مسلمان بی گناه گرفته شود، فقط با احتیاط آن را محکوم می کنند، آن هم به خاطر ترس از احساسات ملت ها.
۷٫ پروژه غربی سازی را که در میان کشور های اسلامی به شدت فعالیت می کرد ، و در پشت واژه های چون: دموکراسی، جامعه مدنی، حقوق زن، تمدن و ترقی خزیده و ملت های مسلمان را فریب، و نسل جوان را شستشوی مغزی می داد، مفتضح ساخت، و تلاش های چندین ساله اش را بر باد داد، چنانچه ملت های اسلامی فهمیدند که این واژه ها کلمات بی مسمایی اندکه فقط برای فریب ملت های مسلمان نشخوار می شود. و دانستند که این ها شعار های بیش نیست تا راه را برای استعمار گران باز کند.
۸٫ بیداری اسلامی، شهامت دینی، پیوند برادری و روحیه کفرستیزی را در میان مسلمانان جهان زنده ساخت. بی تردید چنین امتِ غافل و خوابیده را چنان تکانی شدید می باید که از خواب گران بیدارش سازد. براستی این تأثیر روی امت اسلامی در مسئله فلسطین -به ویژه در تهاجم وحشیانه اخیر اسرائیل در غزه – را کسی انکار کرده نمی تواند.
این ها برخی از دستاورد های قیام خونین ملت مسلمان فلسطین در برابر اسرائیل بود. به امید آزادی کامل قدس و قبله اول ما از چنگال دژخیمان یهود.

نویسنده: پوهنمل ضیاءاحمد فاضلی؛ استاد پوهنتون هرات

درباره ی سیــدامیــر قــریشــی

همچنین ببینید

خواهرم! این‏چنین می خواهمت!!!

خواهران مسلمان، نیمه ‏ی مکمل مردان و باعثه‏ ی بزرگی و منزلت شان اند. و ...

جایگاه مسجدالاقصی در اسلام

  نویسنده: احمد مخیمر برگردان: عبدالرحمن عزام پیوندِ قدسیت «مسجدالاقصی» با عقیده ی اسلامی از ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان در زون غرب

انجمن طبی اسلامی افغانستان در زون غرب در همکاری با جمعیت اصلاح، انجمن دکتوران چشم ...

کنفرانس درنگی بر سی و هشتمین سالروز تجاوز قشون سرخ شوروی سابق به افغانستان

📖گزارش کامل کنفرانس بخش ارتباطات جمعیت اصلاح (زون غرب)، به هدف معرفی و بررسی ابعاد ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان (ایما) در زون غرب

إیما_AIMA (انجمن طبی اسلامی افغانستان) به سلسله‌ی فعالیت‌های طبی رضاکارانه‌ی خود که بصورت کاملا رایگان ...

اخلاق رسول اللهﷺ چگونه بود؟

حضرت محمد صلی الله و علیه والسلام: رسول الله صلی الله علیه وسلم با اخلاق ...

بیانیه ی اخوان المسلمین در پیوند اعلان قدس به عنوان پایتخت اسرائیل

در سایه ی کش و قوس های سیاست تند و تیز اداره ی جدید آمریکا، ...

قدس؛ یکِ مان خواهد ساخت!

قدس؛ سرزمینی است که خداوند متعال در آن برکت قرار داده و به میوه ها ...

گردهمایی بزرگ مردم هرات در دفاع وحمایت از قدس

از آن‌جایی‌که بیت المقدس قبله‌ی اول مسلمانان و شهر قدس پایتخت ابدی دولت فلسطین است. ...

مژده قرآنی به حامیان قدس!

صهیونیزم غدار و حامیان صلیبی شان باید بدانند که حساب قدس از سایر نقاط جهان ...

اقصی خود را بشناسیم!

نوشته: دکتر تیسیر رجب تمیمی برگردان: عبدالرحمن عزام به باور مسلمانان مسجدالاقصی بعد از مسجدالحرام ...

با پیشوایِ بزرگ مان

نوشته: محب الدین الخطیب ترجمه: عبدالرحمن عزام هرگاه نیرو و توانم در زمینه ی دعوت، ...

گزارش از انجمن طبی اسلامی افغانستان (ایما) در زون غرب

که به شب باید جستن وطن یار نهان را… چه خوش سخنی ایست که می ...

میلادمحبوب مان خجسته باد

هیئت رهبری و اعضای جمعیت اصلاح افغانستان – هرات (انجمن اخلاق و معرفت) سالروز میلاد ...

از محبــوب مــان بگـوئیـــم

رسالــۀ کوچکــی با محتوای بسیار زیبا به مناسبت ماه ربیع الاول از محبوب مان بگوئیم. ...

پیامبر صلی الله علیه وسلم در سه صد کلمه

نوشته: دکتر راغب سرجانی ترجمه: عبدالرحمن عزام با تولد محمد خاتم پیامبران الهی، پاکیزه ترین ...

زموږ د محبوب ﷺ (۱۰۰) خویونه!

۱ – پر لار باندی یې په ارامی او عزت تګ کاوه ۲ – د ...

انس بن نضر؛ یکی از جان فدایانِ راه پیامبر

منبع: سایت قصه الاسلام برگردان: عبدالرحمن عزام کوتاه سخن؛ انس فرزند نضر رضی الله عنه، ...

او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

نویسنده: ایهاب کمال احمد برگردان: عبدالرحمن عزام پیامبر اسلام کسی است که خداوند مبعوثش نموده ...

پرتوهایی از دوستی با پیامبر صلی الله علیه وسلم

  نویسنده: عبدالله بن محمد الطیار برگردان: عبدالرحمن عزام خداوند متعال می فرماید: «وَمَن یُطِعِ ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3