خانه / سیرت النبی / او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

نویسنده: ایهاب کمال احمد

برگردان: عبدالرحمن عزام

پیامبر اسلام کسی است که خداوند مبعوثش نموده است تا مسیر تاریخ را دگرگون سازد و بشریت را از گمراهی در کوره راه های بت پرستی و عادات جاهلی و انحرافات پست اخلاقی، نجات داده و ایشان را از دام بندگی و بردگی زبونانه ی شیطان و همدستان کج اندیشش رهانیده و به سوی راه هدایت برگرداند.

پیامبر درست زمانی به پیامبری مبعوث گردید که از دیر باز پیامبری به سوی بشریت فرستاده نشده و نشانه های راه هدایت از نزد مردمان نابود و ناپیدا گردیده بود.

او آمد تا مردمان را از تاریکی ها بیرون آورده و به سوی نور و روشنی رهنمون شود و به راه راست و مستقیم هدایت، راه شان نموده و بعد از کوری و گمراهی، برای شان روشنی به ارمغان آورد. و از تنگنای دنیا به فراخنای دنیا و آخرت و از جور ادیان به عدل اسلام، راه شان نماید.

خداوند متعال حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را فرستاده است تا رحمتی برای مردمان بوده و ایشان را از هلاکت و نابودی نجات دهد و راه سعادت را برای شان آماده نماید و ایشان را به زندگی درستین در سایه سار توحید الهی فراخوانده و از تمامی بندگی های غیر اوتعالی، بازشان دارد؛ پس دعوت او صلی الله علیه وسلم باعثه ی رحمتی برای عموم بشریت است.

دعوت پیامبر صلی الله علیه وسلم باعث زندگی دل و جان ها و سبب سعادت و خوشبختی جن و انس در دنیا و آخرت بوده و همچنین سبب کسب نعمت های همیشه گی و رضایت جاوید الهی در زندگی راستینِ بهشت اوتعالی است.
پیامبر صلی الله علیه وسلم به مردم بسیار عشق می ورزید و در راه هدایت شان تمام توان و جان خویش را مایه گذاشته بود و نسبت به همه از کمال لطف و مهربانی کار می گرفت و دلش سرشار از محبت شان بود.

محبت پیامبر به جایی رسیده بود که نزدیک بود از شدت غم و اندوه و شفقت بر دشمنان، جهت ایمان نیاوردنِ شان به رسالتش، خود را هلاک سازد؛ خداوند متعال می فرماید: «فَلَعَلَّکَ بَاخِعٌ نَّفْسَکَ عَلَى آثَارِهِمْ إِن لَّمْ یُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِیثِ أَسَفاً/ نزدیک است خویشتن را در پی (دوری گزیدن و روی گردانیدن) ایشان (از ایمان آوردن، دق مرگ کنی و) از غم و خشم این که آنان بدین کلام (آسمانی قرآن نمی گروند و بدان) ایمان نمی آورند (خود را) هلاک سازی.» [کهف: ۶]

خداوند متعال پیامبر را فرستاد تا دعوتِ دیگر پیامبران الهی به سوی مکارم اخلاق را به پایه ی اکمال برساند. لذا او آمد تا به سوی هر خوی پسندیده ای فراخواند و از هر خصلت نادرست و ناپسندیده ای باز دارد. او خودش می فرماید: «من مبعوث گردیده ام تا مکارم اخلاق را به پایه ی کمال برسانم» [به روایت احمد]

پیامبر صلی الله علیه وسلم همانطور که همه خوی و خصلت های کمال را در دعوت خویش گرد آورده بود، همچنان همه خوبی ها را در گفتار و کردار خویش نیز گرد آورده بود. لذا به درجه ای از کمال اخلاق رسیده بود که هیچ یک از بنی نوع بشر نه قبل و نه بعد از او به آن مقام و مرتبه نرسیدند. و او را همین بس که خداوند درین زمینه برایش شهادت می دهد که:

«وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ/ تو دارای خوی سترگ (یعنی صفات پسندیده و افعال حمیده) هستی.» [قلم: ۴] لذا جای شگفتی نیست که خداوند متعال تأسی و اقتدا به پیامبر را عبادتی گردانیده است که با آن، انسان به خدا نزدیک شده و رضایت او را به دست می آورد. و در کنار آن این اقتدا، برایش راهی به سوی بهشت و سببی برای نجات در روز قیامت می شود.

تا جایی که خداوند متعال پیروی از پیامبر را علامه ای بر دوستی و نشانه ای بر صدق این دوستی و سبب محبت و بخشش گناهان بندگان گردانیده است؛ خداوند متعال می فرماید: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ/ بگو: اگر خدا را دوست می دارید، از من پیروی کنید تا خدا شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشاید، و خداوند آمرزنده مهربان است.» [آل عمران: ۳۱]

خداوند متعال حضرت محمد را برگزید تا آخرین پیامبر الهی باشد که بعد از او دیگر پیامبری نمی آید، پس راه نجاتی جز به ایمان و پیروی از او صلی الله علیه وسلم وجود نداشته و تمامی راه ها جز راه او، بسته و همه ی دروازه ها جز دروازه ی او، مسدود اند.

خداوند محمد صلی الله علیه وسلم را انتخاب نمود تا بزرگترین کتابش قرآن که جایگاه شاهد و حافظ بر دیگر کتب آسمانی را دارد، بر او فرو فرستد.

همچنان خداوند او را برگزید تا شریف ترین رسالت و کامل ترین شریعت و بزرگ ترین دین همانا اسلام این نعمت تام و کاملی که خداوند با آن بر تمام خلق منت نهاده است را بر دوش گیرد.

خداوند متعال برای پیامبر بهترین یاران و افضل ترین پیروان را اختصاص داد. کسانی که بهترین دلیل بر حسن تعلیم و نشانه ی عملی ای بر کمال تربیت اوست. یاران او شاهدهای تاریخی اند بر تاثیر او در تغییر یک نسل کامل از جاهلیت و زندگی تاریک و باورهای کج کیشانه و نگونساری های ناخردمندانه به سوی کمال بشری و علو اخلاقی ای که به بلندای آسمان می رسید.

خداوند امت پیامبر را برگزید تا بر دیگر امت ها گواه باشند و پیامبر را نیز بر امتش گواه قرار داد. خداوند متعال می فرماید: «وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّهً وَسَطاً لِّتَکُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ وَیَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیداً/ و بی گمان شما را ملّت میانه روی کرده ایم تا گواهانی بر مردم باشید و پیغمبر بر شما گواه باشد.» [بقره:۱۴۳]

خداوند امت او را برگزید تا با اجرای تعالیمی از قبیل امر به معروف و نهی از منکر که پیامبر با خود آورده است، بهترین امتی باشند که به سود انسان ها آفریده شده اند.

خداوند پیامبر صلی الله علیه وسلم را برگزید تا اولین کسی باشد که در روز قیامت زمین بر او شکافته می شود و او اولین شفاعت کننده ای خواهد بود که شفاعتش پذیرفته می شود. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «من سید و بزرگ بنی آدم در روز قیامت هستم و اولین کسی هستم که در روز قیامت زمین بر او شکافته می شود، و من از قبر بیرون می آیم و اولین کسی هستم که طلب شفاعت می کنم و اولین کسی هستم که به شفاعت اوجواب داده می شود، پرچم حمد در روز قیامت بدست من است و آدم علیه السلام و غیر او همه در زیر پرچم من قرار دارند. پرچم حمد در دست من است یعنی اول وآخر از من بخاطر شفاعت عظمی (بزرگ) تشکر و قدردانی می کنند و مثل اینکه حمد فقط برای من است.» [ابن حبان] او دارای مقام و مرتبه ای است که دروازه ی بهشت جز برای او باز نمی شود و او اولین کسی است که بر دروازه ی بهشت می کوبد.

پیامبر فرمودند: «در روز قیامت به دروازه بهشت می آیم و می خواهم که در را برایم باز کنند، خازن (دربان بهشت) می گوید شما کیستی؟ می فرماید: می گویم محمد هستم، می گوید: درباره شما به من دستور داده شده، (که در را باز کنم) قبل از شما برای هیچکسی باز نخواهم کرد». [مسلم] خداوند امت او را برگزید تا اولین امتی باشند که به بهشت در می آیند؛ چنانچه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «ما آخرین امت هستیم؛ اما روز قیامت اولین خواهیم بود و ما از همه مردم جلوتر وارد بهشت خواهیم شد» [بخاری و مسلم].

پیامبر صلی الله علیه وسلم سید و سردار مخلوقات و بزرگوارترین پیامبر الله متعال است. او به سبب آنچه الله متعال از فضایل و خصلت ها برایش اکرام نموده است، دارای جایگاهی بس والا و مکانتی عالی و مرتبه ای بلند است که برای هیچ کسی جز او، گرد نیامده و نخواهد آمد.

او صلی الله علیه وسلم پیشگام هدایت و نور روشنی افزا در تاریکی ها و چراغی تابناک و رحمتی برای عالمیان است.
او صلی الله علیه وسلم بسان ابری است بر فراز آسمان که یاوه سرایی بیهوده گویان به او زیان نمی رساند. و دارای مقامی بس بلند است که تیرهای آلوده ی شک پردازان به او نمی رسد. و همچون کوه استواری است که افترای کافران و دروغ پردازی دشمنان، کوچکترین لرزه و اضطرابی بر او به وجود نمی آورد.

پس ای مؤمنان و مسلمانان! سرفراز باشید؛ زیرا شما پیروان حبیب خدا محمد صلی الله علیه وسلم هستید. برای خدا سجده ی شکر و سپاس بجای آورید؛ زیرا شما برادرانِ پیامبرِ دوست داشتنی هستید.

مژده باد شما را ای کسانی که محمد را دوست می دارید که روز قیامت و در بهشت برین الهی برادرانه با او صلی الله علیه وسلم بر تختها رویاروی هم می نشینید.

درباره ی amweb

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3