خانه / سیرت النبی / او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

او؛ محمد، پیامبرِ خدا است

نویسنده: ایهاب کمال احمد

برگردان: عبدالرحمن عزام

پیامبر اسلام کسی است که خداوند مبعوثش نموده است تا مسیر تاریخ را دگرگون سازد و بشریت را از گمراهی در کوره راه های بت پرستی و عادات جاهلی و انحرافات پست اخلاقی، نجات داده و ایشان را از دام بندگی و بردگی زبونانه ی شیطان و همدستان کج اندیشش رهانیده و به سوی راه هدایت برگرداند.

پیامبر درست زمانی به پیامبری مبعوث گردید که از دیر باز پیامبری به سوی بشریت فرستاده نشده و نشانه های راه هدایت از نزد مردمان نابود و ناپیدا گردیده بود.

او آمد تا مردمان را از تاریکی ها بیرون آورده و به سوی نور و روشنی رهنمون شود و به راه راست و مستقیم هدایت، راه شان نموده و بعد از کوری و گمراهی، برای شان روشنی به ارمغان آورد. و از تنگنای دنیا به فراخنای دنیا و آخرت و از جور ادیان به عدل اسلام، راه شان نماید.

خداوند متعال حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را فرستاده است تا رحمتی برای مردمان بوده و ایشان را از هلاکت و نابودی نجات دهد و راه سعادت را برای شان آماده نماید و ایشان را به زندگی درستین در سایه سار توحید الهی فراخوانده و از تمامی بندگی های غیر اوتعالی، بازشان دارد؛ پس دعوت او صلی الله علیه وسلم باعثه ی رحمتی برای عموم بشریت است.

دعوت پیامبر صلی الله علیه وسلم باعث زندگی دل و جان ها و سبب سعادت و خوشبختی جن و انس در دنیا و آخرت بوده و همچنین سبب کسب نعمت های همیشه گی و رضایت جاوید الهی در زندگی راستینِ بهشت اوتعالی است.
پیامبر صلی الله علیه وسلم به مردم بسیار عشق می ورزید و در راه هدایت شان تمام توان و جان خویش را مایه گذاشته بود و نسبت به همه از کمال لطف و مهربانی کار می گرفت و دلش سرشار از محبت شان بود.

محبت پیامبر به جایی رسیده بود که نزدیک بود از شدت غم و اندوه و شفقت بر دشمنان، جهت ایمان نیاوردنِ شان به رسالتش، خود را هلاک سازد؛ خداوند متعال می فرماید: «فَلَعَلَّکَ بَاخِعٌ نَّفْسَکَ عَلَى آثَارِهِمْ إِن لَّمْ یُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِیثِ أَسَفاً/ نزدیک است خویشتن را در پی (دوری گزیدن و روی گردانیدن) ایشان (از ایمان آوردن، دق مرگ کنی و) از غم و خشم این که آنان بدین کلام (آسمانی قرآن نمی گروند و بدان) ایمان نمی آورند (خود را) هلاک سازی.» [کهف: ۶]

خداوند متعال پیامبر را فرستاد تا دعوتِ دیگر پیامبران الهی به سوی مکارم اخلاق را به پایه ی اکمال برساند. لذا او آمد تا به سوی هر خوی پسندیده ای فراخواند و از هر خصلت نادرست و ناپسندیده ای باز دارد. او خودش می فرماید: «من مبعوث گردیده ام تا مکارم اخلاق را به پایه ی کمال برسانم» [به روایت احمد]

پیامبر صلی الله علیه وسلم همانطور که همه خوی و خصلت های کمال را در دعوت خویش گرد آورده بود، همچنان همه خوبی ها را در گفتار و کردار خویش نیز گرد آورده بود. لذا به درجه ای از کمال اخلاق رسیده بود که هیچ یک از بنی نوع بشر نه قبل و نه بعد از او به آن مقام و مرتبه نرسیدند. و او را همین بس که خداوند درین زمینه برایش شهادت می دهد که:

«وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ/ تو دارای خوی سترگ (یعنی صفات پسندیده و افعال حمیده) هستی.» [قلم: ۴] لذا جای شگفتی نیست که خداوند متعال تأسی و اقتدا به پیامبر را عبادتی گردانیده است که با آن، انسان به خدا نزدیک شده و رضایت او را به دست می آورد. و در کنار آن این اقتدا، برایش راهی به سوی بهشت و سببی برای نجات در روز قیامت می شود.

تا جایی که خداوند متعال پیروی از پیامبر را علامه ای بر دوستی و نشانه ای بر صدق این دوستی و سبب محبت و بخشش گناهان بندگان گردانیده است؛ خداوند متعال می فرماید: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ/ بگو: اگر خدا را دوست می دارید، از من پیروی کنید تا خدا شما را دوست بدارد و گناهانتان را ببخشاید، و خداوند آمرزنده مهربان است.» [آل عمران: ۳۱]

خداوند متعال حضرت محمد را برگزید تا آخرین پیامبر الهی باشد که بعد از او دیگر پیامبری نمی آید، پس راه نجاتی جز به ایمان و پیروی از او صلی الله علیه وسلم وجود نداشته و تمامی راه ها جز راه او، بسته و همه ی دروازه ها جز دروازه ی او، مسدود اند.

خداوند محمد صلی الله علیه وسلم را انتخاب نمود تا بزرگترین کتابش قرآن که جایگاه شاهد و حافظ بر دیگر کتب آسمانی را دارد، بر او فرو فرستد.

همچنان خداوند او را برگزید تا شریف ترین رسالت و کامل ترین شریعت و بزرگ ترین دین همانا اسلام این نعمت تام و کاملی که خداوند با آن بر تمام خلق منت نهاده است را بر دوش گیرد.

خداوند متعال برای پیامبر بهترین یاران و افضل ترین پیروان را اختصاص داد. کسانی که بهترین دلیل بر حسن تعلیم و نشانه ی عملی ای بر کمال تربیت اوست. یاران او شاهدهای تاریخی اند بر تاثیر او در تغییر یک نسل کامل از جاهلیت و زندگی تاریک و باورهای کج کیشانه و نگونساری های ناخردمندانه به سوی کمال بشری و علو اخلاقی ای که به بلندای آسمان می رسید.

خداوند امت پیامبر را برگزید تا بر دیگر امت ها گواه باشند و پیامبر را نیز بر امتش گواه قرار داد. خداوند متعال می فرماید: «وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّهً وَسَطاً لِّتَکُونُواْ شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ وَیَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیداً/ و بی گمان شما را ملّت میانه روی کرده ایم تا گواهانی بر مردم باشید و پیغمبر بر شما گواه باشد.» [بقره:۱۴۳]

خداوند امت او را برگزید تا با اجرای تعالیمی از قبیل امر به معروف و نهی از منکر که پیامبر با خود آورده است، بهترین امتی باشند که به سود انسان ها آفریده شده اند.

خداوند پیامبر صلی الله علیه وسلم را برگزید تا اولین کسی باشد که در روز قیامت زمین بر او شکافته می شود و او اولین شفاعت کننده ای خواهد بود که شفاعتش پذیرفته می شود. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «من سید و بزرگ بنی آدم در روز قیامت هستم و اولین کسی هستم که در روز قیامت زمین بر او شکافته می شود، و من از قبر بیرون می آیم و اولین کسی هستم که طلب شفاعت می کنم و اولین کسی هستم که به شفاعت اوجواب داده می شود، پرچم حمد در روز قیامت بدست من است و آدم علیه السلام و غیر او همه در زیر پرچم من قرار دارند. پرچم حمد در دست من است یعنی اول وآخر از من بخاطر شفاعت عظمی (بزرگ) تشکر و قدردانی می کنند و مثل اینکه حمد فقط برای من است.» [ابن حبان] او دارای مقام و مرتبه ای است که دروازه ی بهشت جز برای او باز نمی شود و او اولین کسی است که بر دروازه ی بهشت می کوبد.

پیامبر فرمودند: «در روز قیامت به دروازه بهشت می آیم و می خواهم که در را برایم باز کنند، خازن (دربان بهشت) می گوید شما کیستی؟ می فرماید: می گویم محمد هستم، می گوید: درباره شما به من دستور داده شده، (که در را باز کنم) قبل از شما برای هیچکسی باز نخواهم کرد». [مسلم] خداوند امت او را برگزید تا اولین امتی باشند که به بهشت در می آیند؛ چنانچه پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «ما آخرین امت هستیم؛ اما روز قیامت اولین خواهیم بود و ما از همه مردم جلوتر وارد بهشت خواهیم شد» [بخاری و مسلم].

پیامبر صلی الله علیه وسلم سید و سردار مخلوقات و بزرگوارترین پیامبر الله متعال است. او به سبب آنچه الله متعال از فضایل و خصلت ها برایش اکرام نموده است، دارای جایگاهی بس والا و مکانتی عالی و مرتبه ای بلند است که برای هیچ کسی جز او، گرد نیامده و نخواهد آمد.

او صلی الله علیه وسلم پیشگام هدایت و نور روشنی افزا در تاریکی ها و چراغی تابناک و رحمتی برای عالمیان است.
او صلی الله علیه وسلم بسان ابری است بر فراز آسمان که یاوه سرایی بیهوده گویان به او زیان نمی رساند. و دارای مقامی بس بلند است که تیرهای آلوده ی شک پردازان به او نمی رسد. و همچون کوه استواری است که افترای کافران و دروغ پردازی دشمنان، کوچکترین لرزه و اضطرابی بر او به وجود نمی آورد.

پس ای مؤمنان و مسلمانان! سرفراز باشید؛ زیرا شما پیروان حبیب خدا محمد صلی الله علیه وسلم هستید. برای خدا سجده ی شکر و سپاس بجای آورید؛ زیرا شما برادرانِ پیامبرِ دوست داشتنی هستید.

مژده باد شما را ای کسانی که محمد را دوست می دارید که روز قیامت و در بهشت برین الهی برادرانه با او صلی الله علیه وسلم بر تختها رویاروی هم می نشینید.

درباره ی amweb

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3