خانه / صفحه اصلی / آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

ترجمه: ادریس قیصری

در هشتم ربیع الأول سال ۱۳۷۰ ، برابر با ۱۶ ژانویه ی سال ۱۹۵۲ مجله ی «المباحث» آخرین نامه ی امام شهید حسن البنا به اخوان المسلمین را منتشر کرد. با وجود گذشت زمانی در حدود ۲۸ سال  از شهید شدن امام شهید نامه ی وی از معانی  و مفاهیم و وصایایی برخوردار بود که امروزه هم قابل توجه می باشند.

سیاست صلیبی غرب هیچگاه تغیر نخواهد کرد اگر چه روش آن تغیر کند، و سیاست مسکو قابل تغییر نیست هرچند که شکل و ظاهر آن تغییر کند  و دشمن یهودی گر چه  هدف و غرض خود را مخفی کند چنگال خود را در سرزمینهای اسلامی فرو برده  است.

در میان فرزندان منطقه کسانی وجود دارند که به جای خارج کردن دشمنان و رویارویی با آنان  اسلحه وارد می کنند ،( و می خواهند در داخل خود سرزمین  با آنان بجنگند  و چنین کاری جوابگو نیست بلکه باید دشمنان را به  تمام مسلمانان شناساند و برای خارج کردن انان اقدام نمودم)

بدون شک که فهم و برداشت امام از قرآن و سنت برگرفته شده برای ما قابل استفاده می باشد.

امام شهید می گوید: ای برادران گرامی!

به خاطر موفقیت هایی که خدا نصیب شما کرده ، و خیر و نیکی ای که خدا به وسیله ی شما به مردم رسانیده ، و استقامت شما بر حق در این برهه ی  زمانی  که اوضاع تغییر کرده و دعوت گسترش یافته ، به همه ی شما تبریک و تهنیت عرض می کنم.

و برای شما ویژگی های دعوتتان را در بین دعوت های دیگر یادآور می شوم که به یاد آورید ، شما سوارکاران مومنی هستید  که برای دفاع از قرآن و سنت در این عصر  مادی- که شهوات و هوی و هوس آن را در بر گرفته- به پا خواسته اید، و برای  محافظت از آیات و احکام شریعت  و نجات انسان و ارزشهای انسانی از سرگردانی به راه راست به پا خواسته اید.پس به شما بشارت باد  که بهترین  و شریف ترین  داعی و منادیان  مقدس ترین راه هستید.

ای برادران گرامی!

 امروزه جهان را کمونیستی  روسیه و دمکراسی آمریکا در برگرفته  و جهان در بین این دو ایده سرگردان است و نمی داند  که به کدام یک روی آورد، و کدامیک استقرار و سلامتی را می طلبد. (بدانید که) شیشه ی شربت و نوشداروی این درد در دستان شماست، پس واجب است  که این حقیقت را آشکار سازیم  و برای منهج اسلامی مان با تمام توان دعوت کنیم . و اینکه دولت و حکومتی نداریم  و مدافعی نداریم به ما زیانی نمی رساند. چرا که قدرت و نیروی دعوت در ذات خود دعوت  و دل مومنان به دعوت  ، نیاز جهانیان به آن نهفته است  و در تأیید الهی واقع است تا زمانی که او اراده  و قدرت خود را نمایان سازد.

چندصد میلیون  مسلمان  که تمام سرزمین ها را فرا گرفته اند  هرگز به زیر سلطه ی استعمار- که در هنگام غفلت و سختی بر آنان تاختند- بر نمی گردند، و در هر وجب خاک این زمین مسلمانی  که می گوید ” لا اله الا الله محمد رسول الله”  جزئی دوست داشتنی از ماست و خاک او جزئی عزیز و محبوب از خاک ماست. و برای آزادی و آزاد سازی آن از یوغ سلطه ی استعمار بیگانه تلاش می کنیم  و با تمام توان در راه آن مبارزه می کنیم.  و این وطن  گر چه از شرق به اندلس  و از غرب به کاخ سفید متصل باشد بر ما واجب است  که برای آزادی آن و ایجاد وحدت و سلامتی در زیر سایه ی روابط  و نظم و اوضاعی که قرآن مقرر نموده و اسلام عقیده  و نظام و شریعتش را به سوی آن هدایت نموده بکوشیم .

مهمرین وظیفه ی ما این است  که در این عصر یهودیت جهانی بر علیه اسلام متحد شده  و ایستاده اند و به مقدسات مسلمانان با آتش و آهن تجاوز می کنند… ما این تجاوز و تحدی را قبول نمی کنیم  و معتقدیم که خداوند تبارک و تعالی فضل مقاوت در برابر این دشمنان را برای ما نگه داشته و آنان را نابود خواهیم کرد.

ای برادران گرامی!

 وقتی بسیاری از سیاست های دولتهای عربی و اسلامی  و رهبران آنان –شاگردان مدرسه ی استعمار- تمام آزمایشات  و فرصت ها و مناسبات  خود را در جنگ  ها علیه ما به کار گرفته  و آن را بر سر ما پیاده می کنند، چگونه عوامل محیط استعماری  که در سایه ی آن زندگی می کنند اعم از فقر بخشش های استعمار و ترس از غصب  به آنان لطمه نخواهد زد. عذاب خداوند نیز به کمین نشسته تا دشمنان  را نابود و درهم کوبد . چرا که خداوند بر کارش توانا است  ولی اکثر مردم نمی دانند.

خداوند متعال با انتساب شما به دعوت شما را برگزیده و انتخاب نموده است  ، پس بر این گزینش و افتخار با برپایی آداب و شعایر او  در بین مردم حریص باشید و امر به معروف  و نهی از منکر کنید و با تمام مردم با مهربانی  و نرمی به نصیحت بپردازید و برای ب جهاد با نفس و مال خود را آماده سازید  و قرآن را بسیار تلاوت کنید و بر نمازهای پنجگانه  به جماعت  محافظت کنید  و خالصانه  و به خاطر خدا عمل کنید، و بعد از آن منتظر تأیید  و توفیق  و نصرت الهی باشید. به حقیقت خداوند کسی را یاری می دهد  که او نیز خدا را یاری داده باشد چرا که خداوند توانا و چیره است.

بهترین  چیزی  که در این هنگام به آن توصیه می کنم  این است  که شعار ما آرایش و پاکیِ قلب ،فکر و اندیشه، زبان، لباس  ، بدن  ، خوراک و پوشاک ، مسکن  و همچنین تعامل  و کردار و رفتار و قول  و عمل …  باشد. چرا که رسول اکرم به امتش وصیت فرموده: که نظافت و آرایش و پاکی را رعایت  کنید تا در بین امتها همانند ماه آشکار شوید.

چه عبارت زیبایی و  چه اشاره ی پرمعنایی  اینکه اول کتابهای فقهی  در عبادات بحث طهارت است  و در حدیث آمده که کلید بهشت نماز و کلید نماز پاکی است  و خداوند متعال فرموده : خداوند توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد.

درباره ی amweb

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است آموزه‌های دینی مانند ...

چرا دور می رویم؟

عبدالباری قانت قدم برداشتن در مسیر دعوت الی الله سعادتی است گرانبها و توفیقی است ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

نکوهش تکبر

استاد میر ضیاء الحق « فریاد » استاد لیسه سلطان صلاح الدین سلجوقی و لیسه ...

موسیقی در میزان عقل و شرع

یکی از مسائلی که در فرهنگ اسلامی ما روی آن اتفاق نظر وجود ندارد،موسیقی است، ...

حضرت محمد صلی الله علیه وسلم اولین مؤسس دولت اسلامی

پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم از اولین روزهای که پیام خوشبختی و سعادت ...

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3