خانه / صفحه اصلی / آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

آخرین نوشته ی امام شهیدحسن البنا – رحمه الله

ترجمه: ادریس قیصری

در هشتم ربیع الأول سال ۱۳۷۰ ، برابر با ۱۶ ژانویه ی سال ۱۹۵۲ مجله ی «المباحث» آخرین نامه ی امام شهید حسن البنا به اخوان المسلمین را منتشر کرد. با وجود گذشت زمانی در حدود ۲۸ سال  از شهید شدن امام شهید نامه ی وی از معانی  و مفاهیم و وصایایی برخوردار بود که امروزه هم قابل توجه می باشند.

سیاست صلیبی غرب هیچگاه تغیر نخواهد کرد اگر چه روش آن تغیر کند، و سیاست مسکو قابل تغییر نیست هرچند که شکل و ظاهر آن تغییر کند  و دشمن یهودی گر چه  هدف و غرض خود را مخفی کند چنگال خود را در سرزمینهای اسلامی فرو برده  است.

در میان فرزندان منطقه کسانی وجود دارند که به جای خارج کردن دشمنان و رویارویی با آنان  اسلحه وارد می کنند ،( و می خواهند در داخل خود سرزمین  با آنان بجنگند  و چنین کاری جوابگو نیست بلکه باید دشمنان را به  تمام مسلمانان شناساند و برای خارج کردن انان اقدام نمودم)

بدون شک که فهم و برداشت امام از قرآن و سنت برگرفته شده برای ما قابل استفاده می باشد.

امام شهید می گوید: ای برادران گرامی!

به خاطر موفقیت هایی که خدا نصیب شما کرده ، و خیر و نیکی ای که خدا به وسیله ی شما به مردم رسانیده ، و استقامت شما بر حق در این برهه ی  زمانی  که اوضاع تغییر کرده و دعوت گسترش یافته ، به همه ی شما تبریک و تهنیت عرض می کنم.

و برای شما ویژگی های دعوتتان را در بین دعوت های دیگر یادآور می شوم که به یاد آورید ، شما سوارکاران مومنی هستید  که برای دفاع از قرآن و سنت در این عصر  مادی- که شهوات و هوی و هوس آن را در بر گرفته- به پا خواسته اید، و برای  محافظت از آیات و احکام شریعت  و نجات انسان و ارزشهای انسانی از سرگردانی به راه راست به پا خواسته اید.پس به شما بشارت باد  که بهترین  و شریف ترین  داعی و منادیان  مقدس ترین راه هستید.

ای برادران گرامی!

 امروزه جهان را کمونیستی  روسیه و دمکراسی آمریکا در برگرفته  و جهان در بین این دو ایده سرگردان است و نمی داند  که به کدام یک روی آورد، و کدامیک استقرار و سلامتی را می طلبد. (بدانید که) شیشه ی شربت و نوشداروی این درد در دستان شماست، پس واجب است  که این حقیقت را آشکار سازیم  و برای منهج اسلامی مان با تمام توان دعوت کنیم . و اینکه دولت و حکومتی نداریم  و مدافعی نداریم به ما زیانی نمی رساند. چرا که قدرت و نیروی دعوت در ذات خود دعوت  و دل مومنان به دعوت  ، نیاز جهانیان به آن نهفته است  و در تأیید الهی واقع است تا زمانی که او اراده  و قدرت خود را نمایان سازد.

چندصد میلیون  مسلمان  که تمام سرزمین ها را فرا گرفته اند  هرگز به زیر سلطه ی استعمار- که در هنگام غفلت و سختی بر آنان تاختند- بر نمی گردند، و در هر وجب خاک این زمین مسلمانی  که می گوید ” لا اله الا الله محمد رسول الله”  جزئی دوست داشتنی از ماست و خاک او جزئی عزیز و محبوب از خاک ماست. و برای آزادی و آزاد سازی آن از یوغ سلطه ی استعمار بیگانه تلاش می کنیم  و با تمام توان در راه آن مبارزه می کنیم.  و این وطن  گر چه از شرق به اندلس  و از غرب به کاخ سفید متصل باشد بر ما واجب است  که برای آزادی آن و ایجاد وحدت و سلامتی در زیر سایه ی روابط  و نظم و اوضاعی که قرآن مقرر نموده و اسلام عقیده  و نظام و شریعتش را به سوی آن هدایت نموده بکوشیم .

مهمرین وظیفه ی ما این است  که در این عصر یهودیت جهانی بر علیه اسلام متحد شده  و ایستاده اند و به مقدسات مسلمانان با آتش و آهن تجاوز می کنند… ما این تجاوز و تحدی را قبول نمی کنیم  و معتقدیم که خداوند تبارک و تعالی فضل مقاوت در برابر این دشمنان را برای ما نگه داشته و آنان را نابود خواهیم کرد.

ای برادران گرامی!

 وقتی بسیاری از سیاست های دولتهای عربی و اسلامی  و رهبران آنان –شاگردان مدرسه ی استعمار- تمام آزمایشات  و فرصت ها و مناسبات  خود را در جنگ  ها علیه ما به کار گرفته  و آن را بر سر ما پیاده می کنند، چگونه عوامل محیط استعماری  که در سایه ی آن زندگی می کنند اعم از فقر بخشش های استعمار و ترس از غصب  به آنان لطمه نخواهد زد. عذاب خداوند نیز به کمین نشسته تا دشمنان  را نابود و درهم کوبد . چرا که خداوند بر کارش توانا است  ولی اکثر مردم نمی دانند.

خداوند متعال با انتساب شما به دعوت شما را برگزیده و انتخاب نموده است  ، پس بر این گزینش و افتخار با برپایی آداب و شعایر او  در بین مردم حریص باشید و امر به معروف  و نهی از منکر کنید و با تمام مردم با مهربانی  و نرمی به نصیحت بپردازید و برای ب جهاد با نفس و مال خود را آماده سازید  و قرآن را بسیار تلاوت کنید و بر نمازهای پنجگانه  به جماعت  محافظت کنید  و خالصانه  و به خاطر خدا عمل کنید، و بعد از آن منتظر تأیید  و توفیق  و نصرت الهی باشید. به حقیقت خداوند کسی را یاری می دهد  که او نیز خدا را یاری داده باشد چرا که خداوند توانا و چیره است.

بهترین  چیزی  که در این هنگام به آن توصیه می کنم  این است  که شعار ما آرایش و پاکیِ قلب ،فکر و اندیشه، زبان، لباس  ، بدن  ، خوراک و پوشاک ، مسکن  و همچنین تعامل  و کردار و رفتار و قول  و عمل …  باشد. چرا که رسول اکرم به امتش وصیت فرموده: که نظافت و آرایش و پاکی را رعایت  کنید تا در بین امتها همانند ماه آشکار شوید.

چه عبارت زیبایی و  چه اشاره ی پرمعنایی  اینکه اول کتابهای فقهی  در عبادات بحث طهارت است  و در حدیث آمده که کلید بهشت نماز و کلید نماز پاکی است  و خداوند متعال فرموده : خداوند توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد.

درباره ی amweb

همچنین ببینید

رمضان؛ ماه فرصت ها

نویسنده: عبدالرحمن عزام رمضان میدانی است که بنده دران بر شهوات نفسانی و وسوسه های ...

گمشده امروز بشر

نگارنده: عبدالقدیر صالحی واژه‏هایی در قاموس زندگی بشر وجود دارد که با شنیدن آن ها، ...

گزارشی از همایش استقبال از رمضان

  دوشنبه ۲۴ ثور ۱۳۹۷ رمضان ماه دلداده گی بنده به معبود، ماه دعا و ...

بهره‌های رمضانی

نویسنده: الشیخ عبدالعزیز رجب ترجمه: عبدالخالق احسان رمضان، موسم فرمانبرداری‌ها، نیل به درجات، کمایی کردن ...

اصلاح نفس و دعوت دیگران دو وظیفه اساسی فرد مسلمان

نوشته: استاد مصطفی مشهور / ترجمه وتلخیص: عبدالخالق احسان امروزه بسیاری از جوانان پرسان می­کنند ...

ای بنده غافل! رمضان آمد

نوشته: سلطان العمری ترجمه:‌عبدالخالق احسان ای کسی که با پروردگارت مخالفت کرده  ی! و در ...

به آموزش فرزندان میهن توجه نمایید!

فصل زمستان در شرف پایان است و بوی خوش بهار با به صدا در آمدن ...

رازهای درمانی گوش دادن به قرآن

تهیه: دکتر احمد خیبر موحد قرآن نسخه ای است که حقیقت آن، اقیانوسی است بیکران ...

تبعات ویرانگر چشم چرانی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات در این مقال بر آنیم که به توفیق الله ...

پیاده روی در برنامه ریزی شهری

تهیه کننده : محمود عزیز گسترش شهر نشینی و مسائل و مشکلات خطر زنده گی ...

تفکر و اندیشیده‌ورزی، بهار دعوتگری

نگارنده: دکتر رمضان فوزی بدینی گزارنده: نعمت الله سبحانی اهمیت تفکر: الله عز و جل ...

ستمگری و ستمگستری، درد و درمان

نویسنده: عبدالرحمن عزام انسان موجودی است خون گرم و آرام که با ویژگی اجتماعی خویش ...

هلاکت، فرجام بزه‏کاران

نوشته: عبدالرحمن عزّام با نگاه به قرآن کریم، سنت پاکیزه‏ی پیامبر فرزانه‏ی اسلام و سرنوشت ...

اندرز هاى سودمند براى جوانان

نوشته: امام شهید حسن البنا (رح) ترجمه: عبدالخالق احسان اى جوان متدین! ۱_ روزانه تلاوت ...

۹۷ نکته پندآموز و خواندنی

نوشته: وصفی عاشور ابو زید ترجمه: عبدالخالق احسان ۱) برکت عمر وابسته به تعامل نیکوست. ...

گزارش برنامه اختتامیه دوره یکماهه میراث

اسلام دین علم و عمل است و در آغازین نصوص خود این آیین مقدس آسمانی ...

ریزشی برای خیزش

  نوشته: سید مسلم لبیب سال را چهار نگاره است مختلف الحال؛ بهار و تابستان، ...

اندیشه های ایمانی با قرآن

خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی حماس، پاره ای از اندیشه ها و اندرزهای ایمانی ...

گزارش کنفرانس”جایگاه امر به معروف ونهی ازمنکر”

گزارش کنفرانس”جایگاه امر به معروف ونهی ازمنکر” بر اساس بایسته های ایمان، امر به معروف ...

تشکر ای یوسفِ پیامبر!

تشکر ای یوسف پیامبر؛ از سرگذشت و قصه ‏ی تو، دانستم که پاره ای از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3