خانه / صفحه اصلی / تاپی و آرزوهای مردمی!

تاپی و آرزوهای مردمی!

برنامه افتتاحیه پروژه تابی مع الخیر در هرات به پایان رسید.

در حاشیه این برنامه، نکات در خور ذکری وجود دارد که میبایست بدان اشارتی جدی صورت گیرد.
نکته اول آن که ملت افغانستان این پروژه بزرگ را یک حرکت بنیادین مثبت میداند که مستقیما با حیات اقتصادی و امنیتی اش گره خورده است لذا با تمام وجود از آن استقبال و جانبداری کرده و خواهد کرد و اگر امروز این مراسم به راحتی و آرامش انجام شد، دلیل آن، دخالت مردم در تامین امنیت و مسائل جانبی آن و همراهی بسیار سازنده ی بود که با نیروهای امنیتی داشته و اجازه ندادند و نخواهند داد که کسی مخل چنین برنامه های حیاتی برای کشور شان شود.

به همین اساس به نظر من، دولت نباید مردم هرات را در آن چند روز دچار مضیقه های آن چنانی میکرد و هرات را تبدیل به شهر ارواح میساخت، کافی بود که فقط تردد را از مسیر های حرکت مهمانان کم میکردند، و زیبا تر بود که اجازه میدادند جریان عادی زنده گی در شهر هرات ادامه پیدا میکرد.

بستن میدان هوایی و مسیرهای ورودی به شهر و منع گشت و گذار مردم در شهر، نشان دهنده وارخطایی بی مورد و ضعف دولت در تامین امنیت این مراسم و بی اعتمادی به مردم شریف هرات بود، در حالی که مردم ما برای تامین امنیت چنین برنامه هایی، خیلی بهتر از دولت عمل میکنند، لذا نیازی به این همه بگیر و نمان نبود!

دو دیگر آن که، در باره مبالغ هنگفتی که ادعا میشود، برای زیبا سازی شهرهرات و استقبال از برنامه به مصرف رسیده باید گفت که معلوم نیست آیا واقعا این مبالغ به صورت درست به مصرف رسید یا نه و تا جایی که من معلومات دارم، چندان کار اساسی یی که دردی از مردم را درمان کند، انجام نیافته است.

به نظر من بهتر بود، به این بهانه، بودیجه اساسی برای هرات اختصاص پیدا میکرد و چند کار بنیادین، به مشوره متخصصان امور برای رفع معضلات بیشمار این ولا به انجام میرسید.

مولانا جامی میفرماید: سد انفعال رسد عاقبت عروسان را زموی های دروغین به روز عرض جمال
به چه درد میخورد این نمایشهای شکلی و ظاهری در حالی که محتوا وجود ندارد، بگذار دنیا حقیقت وضع و حال این کشور و مصائبی را که بر آن رفته است بداند، تا اگر کسی مایل باشد، دست ما را برای برخاستن از زمین بگیرد نه این که با ظاهر سازیهای بی موردی که ایجاد میکنیم، حسادتها و رقابتهای منفی را نسبت به این کشور بر انگیزیم تا در صدد گرفتن امتیازات بزرگ از ما بر آیند!

چهارمین نکته، در باره نفس پروژه است که گفته میشود عواید سالانه چهارسد ملیون دالری برای افغانستان دارد!
این امتیازی بسیار خوب است، اما خوشحالی مردم به خاطر امیدواریی است که این مبلغ میتواند در بازسازی و انکشاف اقتصادی کشور داشته باشد و زخمی از زخمهای جامعه را التیام بخشد، در غیر آن تجربه نشان داده است که مبالغ خیلی کلان تری تا به حال به نام مردم افغانستان وارد این کشور شده که جز برای تنی چند، هیچ خیری برای ملت ما در پی نداشته است!

به این اساس ما امیدواریم که ان شاءالله کار عملی این پروژه آغاز شود و مانعی برای پیشبرد آن به وجود نیاید، اما به قطع یقین میتوان گفت که، پیشرفت این برنامه در وهله اول، بستگی مستقیم به ذینفع بودن تک تک خانواده های ساکن ولایات هرات، فراه ، نیمروز، هلمند و قندهار و در وهله‌ دوم، تمام مردم افغانستان در این پروژه دارد.

لذا این بار مردم انتظار دارند که از سفره پیش چشم و در دسترس شان محروم نمانند و کسی آن را غارت نکند، لهذا، میبایست، همزمان با آغاز کار تمدید این پاپ لاین، ترتیبات عملی برای گاز رسانی به خانه های مردم مخصوصا در شهرهای هرات تا قندهار، آغاز شود و زمینه برای انتقال آن به سایر ولایات نیز از طریق پمپ استیشنهای گاز فراهم گردد، نه آن که مانند پروژه سلما آب را در حالی پشت بند ذخیره کنیم که هیچ استفاده از آن برای بهبود کشت و کار و رشد اقتصادی کشور و منطقه صورت نگیرد و هیچ برنامه هم برای آینده روی دست نباشد!

و چارمین نکته آن است که آقای اشرف غنی رئیس دولت افغانستان، با نیاوردن وزیر انرژی و آب به هرات، نه تنها به وزیر کابینه خود بل به سیستم حکومتی و مردم هرات توهین بزرگی روا داشت. فکر میکنم گاز انرژی است و برق همچنین، چگونه بدون حضور وزیر انرژی میتواند امضای چنین قراردادی خوش آیند و اصولی باشد و مخصوصا آن که وزیر خود هراتی بود، چرا نباید در مراسم پذیرایی از مهمانان خود در شهر خود حضور پیدا میکرد؟

نیاز به دلیل ندارد که این گونه حرکتهای خام، گمانه زنی ها در باره وجود تبعیضهای بوناک قومی و لسانی و منطقه یی را در میان دهلیز مسخره سیاست افغانستان به حقیقت عینی تبدیل میکند و میتواند زمینه ساز مشکلات اجتماعی بیشتر در عرصه ملی و سیاسی در کشور شود.

آقای غنی، خود حتما میداند که احترام گذاشتن به مردم و تطبیق عدالت، با حرف به میان نمیآید بل، نیاز اصلی برداشتن قدم های عملی در این راستاست.

به هرحال هرچند معلوم نیست که این تصمیم از چه جانبی گرفته شده باشد ـ طوری که گفته میشود، حلقات دور و پیش رئیس دولت، او را به حال خود نمیگذارند، چنان که در هرات نیز در جریان تنظیم ملاقاتهای مردمی با وی، این جریان کاملا ملموس بود و نشان میداد کسانی هستند که با کارت قومیت و…

اما از آدرس مردم هرات، عده یی را به ملاقات آقای غنی میبرند، در حالی که بیشتر مردم در آن سوی دیگر از همه چیز بی خبر اند و حرفهای ناگفته بسیار در سینه دارند که کسی برای شان مجال طرح نمیدهد ـ اما هر چه باشد، مسئولیت این صحنه های ناخوشایند در نهایت به دوش شخص اول مملکت است و تاریخ در قضاوت های خود بیرحمانه در این باره به قضاوت مینشیند.

اینها نکاتی است که باید هم دولت افغانستان و هم مقامات دولتهای ترکمنستان و پاکستان و هند به صورت خیلی جدی، روی آن ترکیز و توجه مبذول بدارند و خاصتا ملت افغانستان، خود میبایست جریان پیشرفت و حتی مدیریت چنین برنامه ها را از طریق فعالیت های مدنی منظم و قابل اعتماد، دنبال نمایند، چه در غیر این صورت من فکر میکنم، اگر ملت افغانستان احساس کند که این پروژه فقط در خدمت منافع بیگانه و چون همیشه حلقاتی خاص است که خود را ملت معرفی میکنند، یقینا با دست کشیدن مردم افغانستان از حمایت آن، آینده روشن برای تاپی متصور نخواهد بود!

به امید برقراری صلح، عدالت و ثبات در افغانستان و جهان

خلیل احمد جامی

درباره ی amweb

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است آموزه‌های دینی مانند ...

چرا دور می رویم؟

عبدالباری قانت قدم برداشتن در مسیر دعوت الی الله سعادتی است گرانبها و توفیقی است ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

نکوهش تکبر

استاد میر ضیاء الحق « فریاد » استاد لیسه سلطان صلاح الدین سلجوقی و لیسه ...

موسیقی در میزان عقل و شرع

یکی از مسائلی که در فرهنگ اسلامی ما روی آن اتفاق نظر وجود ندارد،موسیقی است، ...

حضرت محمد صلی الله علیه وسلم اولین مؤسس دولت اسلامی

پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم از اولین روزهای که پیام خوشبختی و سعادت ...

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3