خانه / صفحه اصلی / تاپی و آرزوهای مردمی!

تاپی و آرزوهای مردمی!

برنامه افتتاحیه پروژه تابی مع الخیر در هرات به پایان رسید.

در حاشیه این برنامه، نکات در خور ذکری وجود دارد که میبایست بدان اشارتی جدی صورت گیرد.
نکته اول آن که ملت افغانستان این پروژه بزرگ را یک حرکت بنیادین مثبت میداند که مستقیما با حیات اقتصادی و امنیتی اش گره خورده است لذا با تمام وجود از آن استقبال و جانبداری کرده و خواهد کرد و اگر امروز این مراسم به راحتی و آرامش انجام شد، دلیل آن، دخالت مردم در تامین امنیت و مسائل جانبی آن و همراهی بسیار سازنده ی بود که با نیروهای امنیتی داشته و اجازه ندادند و نخواهند داد که کسی مخل چنین برنامه های حیاتی برای کشور شان شود.

به همین اساس به نظر من، دولت نباید مردم هرات را در آن چند روز دچار مضیقه های آن چنانی میکرد و هرات را تبدیل به شهر ارواح میساخت، کافی بود که فقط تردد را از مسیر های حرکت مهمانان کم میکردند، و زیبا تر بود که اجازه میدادند جریان عادی زنده گی در شهر هرات ادامه پیدا میکرد.

بستن میدان هوایی و مسیرهای ورودی به شهر و منع گشت و گذار مردم در شهر، نشان دهنده وارخطایی بی مورد و ضعف دولت در تامین امنیت این مراسم و بی اعتمادی به مردم شریف هرات بود، در حالی که مردم ما برای تامین امنیت چنین برنامه هایی، خیلی بهتر از دولت عمل میکنند، لذا نیازی به این همه بگیر و نمان نبود!

دو دیگر آن که، در باره مبالغ هنگفتی که ادعا میشود، برای زیبا سازی شهرهرات و استقبال از برنامه به مصرف رسیده باید گفت که معلوم نیست آیا واقعا این مبالغ به صورت درست به مصرف رسید یا نه و تا جایی که من معلومات دارم، چندان کار اساسی یی که دردی از مردم را درمان کند، انجام نیافته است.

به نظر من بهتر بود، به این بهانه، بودیجه اساسی برای هرات اختصاص پیدا میکرد و چند کار بنیادین، به مشوره متخصصان امور برای رفع معضلات بیشمار این ولا به انجام میرسید.

مولانا جامی میفرماید: سد انفعال رسد عاقبت عروسان را زموی های دروغین به روز عرض جمال
به چه درد میخورد این نمایشهای شکلی و ظاهری در حالی که محتوا وجود ندارد، بگذار دنیا حقیقت وضع و حال این کشور و مصائبی را که بر آن رفته است بداند، تا اگر کسی مایل باشد، دست ما را برای برخاستن از زمین بگیرد نه این که با ظاهر سازیهای بی موردی که ایجاد میکنیم، حسادتها و رقابتهای منفی را نسبت به این کشور بر انگیزیم تا در صدد گرفتن امتیازات بزرگ از ما بر آیند!

چهارمین نکته، در باره نفس پروژه است که گفته میشود عواید سالانه چهارسد ملیون دالری برای افغانستان دارد!
این امتیازی بسیار خوب است، اما خوشحالی مردم به خاطر امیدواریی است که این مبلغ میتواند در بازسازی و انکشاف اقتصادی کشور داشته باشد و زخمی از زخمهای جامعه را التیام بخشد، در غیر آن تجربه نشان داده است که مبالغ خیلی کلان تری تا به حال به نام مردم افغانستان وارد این کشور شده که جز برای تنی چند، هیچ خیری برای ملت ما در پی نداشته است!

به این اساس ما امیدواریم که ان شاءالله کار عملی این پروژه آغاز شود و مانعی برای پیشبرد آن به وجود نیاید، اما به قطع یقین میتوان گفت که، پیشرفت این برنامه در وهله اول، بستگی مستقیم به ذینفع بودن تک تک خانواده های ساکن ولایات هرات، فراه ، نیمروز، هلمند و قندهار و در وهله‌ دوم، تمام مردم افغانستان در این پروژه دارد.

لذا این بار مردم انتظار دارند که از سفره پیش چشم و در دسترس شان محروم نمانند و کسی آن را غارت نکند، لهذا، میبایست، همزمان با آغاز کار تمدید این پاپ لاین، ترتیبات عملی برای گاز رسانی به خانه های مردم مخصوصا در شهرهای هرات تا قندهار، آغاز شود و زمینه برای انتقال آن به سایر ولایات نیز از طریق پمپ استیشنهای گاز فراهم گردد، نه آن که مانند پروژه سلما آب را در حالی پشت بند ذخیره کنیم که هیچ استفاده از آن برای بهبود کشت و کار و رشد اقتصادی کشور و منطقه صورت نگیرد و هیچ برنامه هم برای آینده روی دست نباشد!

و چارمین نکته آن است که آقای اشرف غنی رئیس دولت افغانستان، با نیاوردن وزیر انرژی و آب به هرات، نه تنها به وزیر کابینه خود بل به سیستم حکومتی و مردم هرات توهین بزرگی روا داشت. فکر میکنم گاز انرژی است و برق همچنین، چگونه بدون حضور وزیر انرژی میتواند امضای چنین قراردادی خوش آیند و اصولی باشد و مخصوصا آن که وزیر خود هراتی بود، چرا نباید در مراسم پذیرایی از مهمانان خود در شهر خود حضور پیدا میکرد؟

نیاز به دلیل ندارد که این گونه حرکتهای خام، گمانه زنی ها در باره وجود تبعیضهای بوناک قومی و لسانی و منطقه یی را در میان دهلیز مسخره سیاست افغانستان به حقیقت عینی تبدیل میکند و میتواند زمینه ساز مشکلات اجتماعی بیشتر در عرصه ملی و سیاسی در کشور شود.

آقای غنی، خود حتما میداند که احترام گذاشتن به مردم و تطبیق عدالت، با حرف به میان نمیآید بل، نیاز اصلی برداشتن قدم های عملی در این راستاست.

به هرحال هرچند معلوم نیست که این تصمیم از چه جانبی گرفته شده باشد ـ طوری که گفته میشود، حلقات دور و پیش رئیس دولت، او را به حال خود نمیگذارند، چنان که در هرات نیز در جریان تنظیم ملاقاتهای مردمی با وی، این جریان کاملا ملموس بود و نشان میداد کسانی هستند که با کارت قومیت و…

اما از آدرس مردم هرات، عده یی را به ملاقات آقای غنی میبرند، در حالی که بیشتر مردم در آن سوی دیگر از همه چیز بی خبر اند و حرفهای ناگفته بسیار در سینه دارند که کسی برای شان مجال طرح نمیدهد ـ اما هر چه باشد، مسئولیت این صحنه های ناخوشایند در نهایت به دوش شخص اول مملکت است و تاریخ در قضاوت های خود بیرحمانه در این باره به قضاوت مینشیند.

اینها نکاتی است که باید هم دولت افغانستان و هم مقامات دولتهای ترکمنستان و پاکستان و هند به صورت خیلی جدی، روی آن ترکیز و توجه مبذول بدارند و خاصتا ملت افغانستان، خود میبایست جریان پیشرفت و حتی مدیریت چنین برنامه ها را از طریق فعالیت های مدنی منظم و قابل اعتماد، دنبال نمایند، چه در غیر این صورت من فکر میکنم، اگر ملت افغانستان احساس کند که این پروژه فقط در خدمت منافع بیگانه و چون همیشه حلقاتی خاص است که خود را ملت معرفی میکنند، یقینا با دست کشیدن مردم افغانستان از حمایت آن، آینده روشن برای تاپی متصور نخواهد بود!

به امید برقراری صلح، عدالت و ثبات در افغانستان و جهان

خلیل احمد جامی

درباره ی amweb

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3