خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / رازهای درمانی گوش دادن به قرآن

رازهای درمانی گوش دادن به قرآن

تهیه: دکتر احمد خیبر موحد

قرآن نسخه ای است که حقیقت آن، اقیانوسی است بیکران که رسیدن به اعماقش جز برای راسخین در علم مسیر نیست. از ابتدای آفرینش، بشر در پی سایبانی برای رسیدن به آرامش می گردد. برای آدمی، کنجی که در آن آرامش سیطره یافته باشد از سیطره بر عالم نا آرام خوشایندتر است. او همواره به دارویی برای شفای دردها و آلام  روحی خویش نیازمند است.

اگر چه از نزول این کتاب هدایتگر، انسان ساز، و داروی آرامبخش آسمانی بیش از هزار و چهار صد سال می‏گذرد، باز هم آدمی به ابعاد گسترده و اعجاز تاثیرگذار آن حیرت زده شده و با گذشت زمان به حکمت های آن در عرصه های مختلف پی می‏برد. پی بردن به خاصیت آرامبخش و درمانی قرآن یکی از مهمترین حکمت های قرآن است که حتی مورد تایید اشخاصی قرار می‏گیرد که به این کتاب ایمان و عقیده هم ندارند.

قرآن درمانی

امروزه بسیاری از درمان‏کننده‏گان صوتی مثل آنی ویلیامز آمریکایی که بیمارانش را با صدای موسیقی درمان می کند، به نتایج مهمی در این رابطه دست یافته اند. اما این نتایج به سبب عدم تأثیر مطلوب موسیقی بر سلول ها، بسیار محدود است. با توجه به اظهارات گذشته‏ی وی اذعان داشت که در درمان سرطان کلن و تومورهای بدخیم مغزی و بیماری های دیگر با موسیقی به نتایج ارزنده ای دست یافته است.

حقایق علمی را در سال ۱۸۳۹، دانشمندی به نام “هنریک ویلیام دوف” کشف کرد که امواج صوتی خاصی روی مغز تأثیر مثبت و یا منفی می گذارد. و هنگامی که گوش را در معرض امواج صوتی قرار داد، مشاهده کرد که سلول های مغزی به این امواج واکنش نشان می دهند. سپس در یافتند که سلول های مغز در حالت لرزش، طول حیات شان افزایش می یابد، و هر سلول با نظم خاص خودش می لرزد و سلول های اطرافش را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. و حتی کاهش در لرزش نوار DNA در اثر بیماری را می توان با امواج صوتی به حالت متوازن و اولیه برگشت دهیم.

امروزه بسیاری از پزشکان به درمان بیماری های سختی مثل سرطان و بیماری های دیگری که علم پزشکی قادر به درمان آن نیست، با استفاده از لرزش های صوتی، می پردازند. هم چنین با استفاده از این امواج بیماری های مثل اختلال در گیجگاه و نگرانی و آشفتگی و مشکلات بی خوابی را نیز درمان کرده اند. هم چنین درمان و اصلاح عادات بد مثل کشیدن سیگار و اعتیاد و… با استفاده از این امواج ممکن است.

در واقع گوش سپردن به قرآن به درمان بیماری ها محدود نمی شود، بلکه در پیشرفت و تکامل انسان و بهبود روابط اجتماعی تاثیر انکار ناپذیری می گذارد که در نتیجه افزایش خلاقیت و نوآوری را سبب می شود.

خاصیت شفا دهندگی آیات قرآنی!

محقق اعجازعلمی قرآن عبدالدایم الکحیل می نویسد: من آیات زیادی را یافته ام که نشانگر این است که قرآن حاوی اطلاعات بسیاری است، دقیقا مثل موج رادیو که یک موج عادی است، اما روی آن می توانند اطلاعات و صدا ها و موزیک و… را منتقل کنند.

الله تعالی می فرماید: {وَلَوْ أَنَّ قُرْآنًا سُیِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْ کُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى بَلْ لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِیعًا} [الرعد: ۳۱] «اگر، قرآنی باشد که کوهها بدان به حرکت درآید، یا زمین به وسیله آن شکافته گردد، و یا بدان مردگان (زنده و) به سخن درآورده شوند، (باز هم بعضیها به سبب عناد با حق، بدان نمی گروند و بر راه خدا نمی روند. وظیفه تو تبلیغ است و ایمان آوردن یا ایمان نیاوردن آنان در دست تو نیست) بلکه همه کارها در دست خدا است.»

اگر عمیقاً در این آیات بیندیشیم شاید این سؤال برای مان پیش بیاید که چگونه قرآن باعث حرکت کوه ها می شود؟ یا چگونه زمین را قطعه قطعه می کند؟ یا چگونه با مردگان سخن می گوید؟ در واقع واضح است که زبانی که مردگان را مخاطب قرار می دهد، امر الله تعالی است و هیچ کسی فرمان بردار نیست مگر کسی که الله اراده کند.

اما در مورد کوه ها… امروزه ما می دانیم که صفحه های زمین به صورتی آهسته یعنی تقریبا سالانه چند سانتیمتر، در حال حرکت است که کوه ها نیز به همراه آن حرکت می کنند. این حرکت در نتیجه‏ی امواج حرارتی است که از قسمت گداخته‏ی زیر پوسته‏ی زمین، تولید می شوند. بنا بر این می توان بیان کرد که قرآن دارای خاصیتی است که می تواند با امواج حرارتی ارتباط برقرار کند و با تحریک آن سرعت فعالیت و حرکتش را افزایش دهد و یا قادر است که شکاف ها و زلزله هایی در زمین ایجاد کند که سبب از هم گسیختگی پوسته ی زمین و تکه تکه کردن آن شود. این همان نیروی خارق العاده ای است که الله اجازه نداده است تا به آن دست یابیم، اما با توجه به مشاهدات می توانیم به این خاصیت قرآن و عظمت آن پی ببریم. پس آیا این کتاب که چنین نیروی خارق العاده ای دارد، قادر به شفای بیمار ضعیفی نیست؟

بعد از بیان این سخنان یادآور می شویم که الله تعالی در قرآن می فرماید که قرآن درمان است، و این بدان معنی است که قرآن حاوی اطلاعاتی است که سلول های آسیب دیده را ترمیم کرده و بسیاری از بیماری هایی را که پزشکان از درمان آن عاجزند را درمان می کند.

تاثیرات قرآن در بهبود امراض روانی

در تحقیقی که در سال ۱۳۷۷ (تحت عنوان بررسی تاثیر قرآن بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی) بر روی ۸۰ نفر انجام شد، نتایج نشان داد که در گروه آزمون ۴۰ نفر که با استفاده از ضبط صوت و گوشی حد اقل ۲ بار هر بار به مدت ۱۵ دقیقه قبل از عمل به آوای قرآن (آیات ۱ تا ۳۶ سوره مریم) گوش دادند، میزان کاهش اضطراب نسبت به گروه شاهد بطور معنی داری بیشتر بود. راست گفت الله منان که می فرماید: {أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ} [رعد:۲۸] «هان! دلها با یاد خدا آرام می گیرند»

به اساس تحقیقات صورت گرفته در آمریکا ثابت شده است، گوش کردن به صوت ترتیل قرآن کریم، تغیرات فیزیولوژیکی در سیستم عصبی انسان ایجاد می کند و تنش های شدید روحی را کاهش می دهد. تاثیر آرام بخش شنیدن قرآن کریم در افراد عصبی و پر تنش به حدی است که ۹۷ در صد این مشکلات کاهش می یابد. جالب تر آنکه این نتایج مثبت در حالی به دست آمده است که بسیاری از این افراد حتی با زبان عربی آشنا نبوده و متوجه مفهوم آیات نمی شدند. در همین راستا، پایگاه انترنتی “میدل ایست آن لاین” هم گزارش داد، کسانی که تسلط به زبان عربی ندارند نیز از شنیدن آیات قرآن به آرامش می رسند و این به علت تاثیر فیزیولوژیکی آن به سیستم عصبی آنهاست.

درمان مشکلات جسمی با آوای قرآن

تلاوت قرآن، دعا و هر عملی که باعث تقرب به الله متعال شود، باعث کاهش درد می گردد و این سخن در کتاب معتبر طب به نام current medical diagnosis and treatment  در صفحه ۷۵ ذکر شده است که دعا از اسباب تخفیف درد بیمار است. اگر به زندگی پیامبران و اصحاب رسول الله نگاه کنیم، شگفت زده خواهیم شد، چون می‏بینیم چگونه در مقابل مشکلات و شکنجه ها مقاومت می‏کردند؛ در حالی‏که اشخاصی با بدن و هیکلی بزرگ در مقابل همچو اذیت و آزارها به زودترین وقت تسلیم می‏شود اگر چه در مقابل باطل قرار داشته باشد. اما شخصی که دعا می‏کند و با الله سبحانه و تعالی ارتباط برقرار می‏کند، قوه‏ی تحمل اش افزایش یافته و درد کمتری را احساس می کند.

تحقیقی در سال ۱۳۷۳ در دانشگاه تربیت مدرس تحت عنوان بررسی میزان تاثیر آوای قرآن کریم بر کاهش درد بیماران بعد از عمل جراحی شکم انجام یافت، که نتایج پژوهش، بیانگر تاثیر شگرف آوای قرآن به عنوان یک صوت سازمان یافته موزون و یک آهنگ دلپذیر دینی و عرفانی بر کاهش درد بعد از اعمال جراحی شکم، می باشد.

پژوهشی در سال ۱۹۹۱ در مجله British journal به چاپ رسیده که عنوان آن درمان سرطان به روش طب سوزنی رادیوفرکانس با استفاده از تلاوت قرآن کریم است. در این تحقیق دکتر Imam به همراه یک تیم کامل طبی صبورانه و به مدت هشت سال به طور نیمه تجربی به مطالعه و تحقیق پرداخته اند. روش تحقیق به این صورت بوده که تلاوت آیات ۱-۱۹ سوره مبارکه یس را به امواج رادیویی به کمک ترانس دیوسری همراه روش طب سوزنی با بیمار عبور می دادند، محققین به این نتیجه رسیدند که در این روش علاوه بر این که کاهش علایم کلینیکی قابل ملاحظه ای شامل تسکین درد، بهبود خواب، رفع تهوع و استفراغ، کاهش تومور و بهبودی سریع زخم مشاهده گردیده و در ۲۰ درصد موارد، جواب مجدد پتالوژی منفی گزارش شده و در ۴۰ در صد موارد بهبود نسبی بوده است.

 

منابع مورد استفاده:

در گستره طب نبوی نوشته دکتر نجیب گیلانی

غم مخور؛ نوشته دکتر عایض القرنی

Current medical diagnosis and treatment

www.kaheel7.co

www.tim.ir

درباره ی amweb

همچنین ببینید

پروژه ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

او؛ پیامبرِ مهربانی‏ها بود

نویسنده: عبدالرحمن عزام تاریکی همه‏جا را فرا گرفته بود، چراغ‏های فروزانی که پیامبران الهی، با ...

پیامدهای ناگوار نبود وحدت ملی

نویسنده: امین الله معتصم شکی نیست که انسان در زندگی اجتماعی خود نیاز به یک ...

و آفتاب دوباره طلوع خواهد کرد

سرزمینی که روزگاری خورشیدش در ترکستان شرقی طلوع می¬کرد و در مغرب اسلامی غروب می¬نمود، ...

هفت گام تا آینده‏ی درخشان فرزندان

نوشته‌: فریدون فرحت مسئول موسسه تعلیمی خصوصی آینده سازان ۲ خانواده به حیث اولین نهاد ...

مسجد، سازنده‏ ی امت

نوشته: محمد ابراهیم یوسفی در طول تاریخ زندگی بشری همواره انسانیت در پی آن بوده ...

تفکر و اندیشیده‌ورزی، بهار دعوتگری

نگارنده: دکتر رمضان فوزی بدینی گزارنده: نعمت الله سبحانی اهمیت تفکر: الله عز و جل ...

پیامدهای ناگوار نبود وحدت ملی

نویسنده: امین الله معتصم شکی نیست که انسان در زندگی اجتماعی خود نیاز به یک ...

بررسی رابطه میان فهم اسلام و نابسامانی های کنونی مسلمانان

نوشته: عبدالباری قانت استاد دانشکده شرعیات دانشگاه هرات چکیده: فهم نادرست و کج از دین ...

کودکان، قربانی جنجال های خانوادگی

منبع: اسلام ویب برگردان: محفوظه جامی اختلافات بین زن و شوهر بیشترین تأثیر منفی را ...

برتری‌جویی و خودبهتربینی؛ در آیینه ی تاریخ و قرآن

نویسنده: فضل الرحمن فقیهی استاد دانشگاه هرات جاهلیت پیر یا قوم‌پرستی جاهلانه، میراث شوم و ...

خستگی روحی در میدان دعوت ، نشانه، عوامل و راه حل

نوشته: عبدالحمید البلالی / ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: خستگی روحی به معنی ضعیف شدن تأثر ...

حرمت دخانیات از دیدگاه اسلام

نوشته: دکتور یوسف قرضاوی ترجمه: عبدالخالق احسان گیاه معروفی که به نام تنباکو یاد می ...

رحمت، نخستین خشت در بنای تعاملات‏مان

نوشته: د. علی القره داغی ترجمه: محفوظه جامی الاحمدی هرگاه نگاهی به جهان پیرامون مان ...

آثار و پیامدهای اصلاح

نویسنده: محی الدین عریف شکیبانی تغییر و تحول جزء لاینفک طبیعت و سرشت مادیات است، ...

جنایت تمدن معاصر بر انسانیت و راه نجات از آن

نویسنده: دکتور إبراهیم الترکاوی / ترجمه:‌ عبدالخالق احسان هیچ کس نمی تواند، منکر جنایت تمدن ...

خجالت در دعوت دیگران، نشانه ها، عوامل و راه حل ها

نویسنده : عبدالحمید بلالی / ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: خجالت در دعوت دیگران عبارت از ...

وصف بهشت با استناد به آیات قرآن کریم!

برادر عزیزم: به سوی مغفرت پروردگارتان و بهشتی که عرض آن به اندازه آسمان و ...

گفتار فربه تر از رفتار

عبدالقدیر صالحی دوست دارم این نوشته را با یک پرسش آغاز کنم. پرسشی که ذهن ...

تغییر خودی

درین برهه از زمان، امت اسلامی به کشتیِ شکسته‏ی از هم‌گسسته‌ و توفان‏زده ای می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3