خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / رازهای درمانی گوش دادن به قرآن

رازهای درمانی گوش دادن به قرآن

تهیه: دکتر احمد خیبر موحد

قرآن نسخه ای است که حقیقت آن، اقیانوسی است بیکران که رسیدن به اعماقش جز برای راسخین در علم مسیر نیست. از ابتدای آفرینش، بشر در پی سایبانی برای رسیدن به آرامش می گردد. برای آدمی، کنجی که در آن آرامش سیطره یافته باشد از سیطره بر عالم نا آرام خوشایندتر است. او همواره به دارویی برای شفای دردها و آلام  روحی خویش نیازمند است.

اگر چه از نزول این کتاب هدایتگر، انسان ساز، و داروی آرامبخش آسمانی بیش از هزار و چهار صد سال می‏گذرد، باز هم آدمی به ابعاد گسترده و اعجاز تاثیرگذار آن حیرت زده شده و با گذشت زمان به حکمت های آن در عرصه های مختلف پی می‏برد. پی بردن به خاصیت آرامبخش و درمانی قرآن یکی از مهمترین حکمت های قرآن است که حتی مورد تایید اشخاصی قرار می‏گیرد که به این کتاب ایمان و عقیده هم ندارند.

قرآن درمانی

امروزه بسیاری از درمان‏کننده‏گان صوتی مثل آنی ویلیامز آمریکایی که بیمارانش را با صدای موسیقی درمان می کند، به نتایج مهمی در این رابطه دست یافته اند. اما این نتایج به سبب عدم تأثیر مطلوب موسیقی بر سلول ها، بسیار محدود است. با توجه به اظهارات گذشته‏ی وی اذعان داشت که در درمان سرطان کلن و تومورهای بدخیم مغزی و بیماری های دیگر با موسیقی به نتایج ارزنده ای دست یافته است.

حقایق علمی را در سال ۱۸۳۹، دانشمندی به نام “هنریک ویلیام دوف” کشف کرد که امواج صوتی خاصی روی مغز تأثیر مثبت و یا منفی می گذارد. و هنگامی که گوش را در معرض امواج صوتی قرار داد، مشاهده کرد که سلول های مغزی به این امواج واکنش نشان می دهند. سپس در یافتند که سلول های مغز در حالت لرزش، طول حیات شان افزایش می یابد، و هر سلول با نظم خاص خودش می لرزد و سلول های اطرافش را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. و حتی کاهش در لرزش نوار DNA در اثر بیماری را می توان با امواج صوتی به حالت متوازن و اولیه برگشت دهیم.

امروزه بسیاری از پزشکان به درمان بیماری های سختی مثل سرطان و بیماری های دیگری که علم پزشکی قادر به درمان آن نیست، با استفاده از لرزش های صوتی، می پردازند. هم چنین با استفاده از این امواج بیماری های مثل اختلال در گیجگاه و نگرانی و آشفتگی و مشکلات بی خوابی را نیز درمان کرده اند. هم چنین درمان و اصلاح عادات بد مثل کشیدن سیگار و اعتیاد و… با استفاده از این امواج ممکن است.

در واقع گوش سپردن به قرآن به درمان بیماری ها محدود نمی شود، بلکه در پیشرفت و تکامل انسان و بهبود روابط اجتماعی تاثیر انکار ناپذیری می گذارد که در نتیجه افزایش خلاقیت و نوآوری را سبب می شود.

خاصیت شفا دهندگی آیات قرآنی!

محقق اعجازعلمی قرآن عبدالدایم الکحیل می نویسد: من آیات زیادی را یافته ام که نشانگر این است که قرآن حاوی اطلاعات بسیاری است، دقیقا مثل موج رادیو که یک موج عادی است، اما روی آن می توانند اطلاعات و صدا ها و موزیک و… را منتقل کنند.

الله تعالی می فرماید: {وَلَوْ أَنَّ قُرْآنًا سُیِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْ کُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى بَلْ لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِیعًا} [الرعد: ۳۱] «اگر، قرآنی باشد که کوهها بدان به حرکت درآید، یا زمین به وسیله آن شکافته گردد، و یا بدان مردگان (زنده و) به سخن درآورده شوند، (باز هم بعضیها به سبب عناد با حق، بدان نمی گروند و بر راه خدا نمی روند. وظیفه تو تبلیغ است و ایمان آوردن یا ایمان نیاوردن آنان در دست تو نیست) بلکه همه کارها در دست خدا است.»

اگر عمیقاً در این آیات بیندیشیم شاید این سؤال برای مان پیش بیاید که چگونه قرآن باعث حرکت کوه ها می شود؟ یا چگونه زمین را قطعه قطعه می کند؟ یا چگونه با مردگان سخن می گوید؟ در واقع واضح است که زبانی که مردگان را مخاطب قرار می دهد، امر الله تعالی است و هیچ کسی فرمان بردار نیست مگر کسی که الله اراده کند.

اما در مورد کوه ها… امروزه ما می دانیم که صفحه های زمین به صورتی آهسته یعنی تقریبا سالانه چند سانتیمتر، در حال حرکت است که کوه ها نیز به همراه آن حرکت می کنند. این حرکت در نتیجه‏ی امواج حرارتی است که از قسمت گداخته‏ی زیر پوسته‏ی زمین، تولید می شوند. بنا بر این می توان بیان کرد که قرآن دارای خاصیتی است که می تواند با امواج حرارتی ارتباط برقرار کند و با تحریک آن سرعت فعالیت و حرکتش را افزایش دهد و یا قادر است که شکاف ها و زلزله هایی در زمین ایجاد کند که سبب از هم گسیختگی پوسته ی زمین و تکه تکه کردن آن شود. این همان نیروی خارق العاده ای است که الله اجازه نداده است تا به آن دست یابیم، اما با توجه به مشاهدات می توانیم به این خاصیت قرآن و عظمت آن پی ببریم. پس آیا این کتاب که چنین نیروی خارق العاده ای دارد، قادر به شفای بیمار ضعیفی نیست؟

بعد از بیان این سخنان یادآور می شویم که الله تعالی در قرآن می فرماید که قرآن درمان است، و این بدان معنی است که قرآن حاوی اطلاعاتی است که سلول های آسیب دیده را ترمیم کرده و بسیاری از بیماری هایی را که پزشکان از درمان آن عاجزند را درمان می کند.

تاثیرات قرآن در بهبود امراض روانی

در تحقیقی که در سال ۱۳۷۷ (تحت عنوان بررسی تاثیر قرآن بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی) بر روی ۸۰ نفر انجام شد، نتایج نشان داد که در گروه آزمون ۴۰ نفر که با استفاده از ضبط صوت و گوشی حد اقل ۲ بار هر بار به مدت ۱۵ دقیقه قبل از عمل به آوای قرآن (آیات ۱ تا ۳۶ سوره مریم) گوش دادند، میزان کاهش اضطراب نسبت به گروه شاهد بطور معنی داری بیشتر بود. راست گفت الله منان که می فرماید: {أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ} [رعد:۲۸] «هان! دلها با یاد خدا آرام می گیرند»

به اساس تحقیقات صورت گرفته در آمریکا ثابت شده است، گوش کردن به صوت ترتیل قرآن کریم، تغیرات فیزیولوژیکی در سیستم عصبی انسان ایجاد می کند و تنش های شدید روحی را کاهش می دهد. تاثیر آرام بخش شنیدن قرآن کریم در افراد عصبی و پر تنش به حدی است که ۹۷ در صد این مشکلات کاهش می یابد. جالب تر آنکه این نتایج مثبت در حالی به دست آمده است که بسیاری از این افراد حتی با زبان عربی آشنا نبوده و متوجه مفهوم آیات نمی شدند. در همین راستا، پایگاه انترنتی “میدل ایست آن لاین” هم گزارش داد، کسانی که تسلط به زبان عربی ندارند نیز از شنیدن آیات قرآن به آرامش می رسند و این به علت تاثیر فیزیولوژیکی آن به سیستم عصبی آنهاست.

درمان مشکلات جسمی با آوای قرآن

تلاوت قرآن، دعا و هر عملی که باعث تقرب به الله متعال شود، باعث کاهش درد می گردد و این سخن در کتاب معتبر طب به نام current medical diagnosis and treatment  در صفحه ۷۵ ذکر شده است که دعا از اسباب تخفیف درد بیمار است. اگر به زندگی پیامبران و اصحاب رسول الله نگاه کنیم، شگفت زده خواهیم شد، چون می‏بینیم چگونه در مقابل مشکلات و شکنجه ها مقاومت می‏کردند؛ در حالی‏که اشخاصی با بدن و هیکلی بزرگ در مقابل همچو اذیت و آزارها به زودترین وقت تسلیم می‏شود اگر چه در مقابل باطل قرار داشته باشد. اما شخصی که دعا می‏کند و با الله سبحانه و تعالی ارتباط برقرار می‏کند، قوه‏ی تحمل اش افزایش یافته و درد کمتری را احساس می کند.

تحقیقی در سال ۱۳۷۳ در دانشگاه تربیت مدرس تحت عنوان بررسی میزان تاثیر آوای قرآن کریم بر کاهش درد بیماران بعد از عمل جراحی شکم انجام یافت، که نتایج پژوهش، بیانگر تاثیر شگرف آوای قرآن به عنوان یک صوت سازمان یافته موزون و یک آهنگ دلپذیر دینی و عرفانی بر کاهش درد بعد از اعمال جراحی شکم، می باشد.

پژوهشی در سال ۱۹۹۱ در مجله British journal به چاپ رسیده که عنوان آن درمان سرطان به روش طب سوزنی رادیوفرکانس با استفاده از تلاوت قرآن کریم است. در این تحقیق دکتر Imam به همراه یک تیم کامل طبی صبورانه و به مدت هشت سال به طور نیمه تجربی به مطالعه و تحقیق پرداخته اند. روش تحقیق به این صورت بوده که تلاوت آیات ۱-۱۹ سوره مبارکه یس را به امواج رادیویی به کمک ترانس دیوسری همراه روش طب سوزنی با بیمار عبور می دادند، محققین به این نتیجه رسیدند که در این روش علاوه بر این که کاهش علایم کلینیکی قابل ملاحظه ای شامل تسکین درد، بهبود خواب، رفع تهوع و استفراغ، کاهش تومور و بهبودی سریع زخم مشاهده گردیده و در ۲۰ درصد موارد، جواب مجدد پتالوژی منفی گزارش شده و در ۴۰ در صد موارد بهبود نسبی بوده است.

 

منابع مورد استفاده:

در گستره طب نبوی نوشته دکتر نجیب گیلانی

غم مخور؛ نوشته دکتر عایض القرنی

Current medical diagnosis and treatment

www.kaheel7.co

www.tim.ir

درباره ی amweb

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است آموزه‌های دینی مانند ...

چرا دور می رویم؟

عبدالباری قانت قدم برداشتن در مسیر دعوت الی الله سعادتی است گرانبها و توفیقی است ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

نکوهش تکبر

استاد میر ضیاء الحق « فریاد » استاد لیسه سلطان صلاح الدین سلجوقی و لیسه ...

موسیقی در میزان عقل و شرع

یکی از مسائلی که در فرهنگ اسلامی ما روی آن اتفاق نظر وجود ندارد،موسیقی است، ...

حضرت محمد صلی الله علیه وسلم اولین مؤسس دولت اسلامی

پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم از اولین روزهای که پیام خوشبختی و سعادت ...

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3