خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / چگونه در آموزشگاه رمضان تقوا بیاموزیم؟

چگونه در آموزشگاه رمضان تقوا بیاموزیم؟

نویسنده: عبدالخالق احسان

ماه مبارک رمضان بسان مدرسه و آموزشگاهی می‌ماند که در آن مضامینی تدریس می‌شود. هر مضمون نمره‌ای دارد و در پایان ماه تقدیر نامه‌ها توزیع می‌گردد. مضمون‌های درسی آموزشگاه رمضان را می‌توان این طور برشمرد: اخلاق، فداکاری، ایثار، تقوا و…

مهم‌ترین درس رمضان درس تقوا است که خواستم در این مقال ناچیز اشاراتی داشته باشم. خداوند متعال در مورد اهمیت تقوا و این که از اساسی‌ترین درس‌های ماه رمضان است می‌فرماید: کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون: روزه بر شما فرض شد همانگونه که بر امت‌های پیش از شما فرض شده بود تا پرهیزگار و متقی شوید.[ بقره/۱۸۳]

تقوا یکی از مهمترین امور دینی است که قرآن کریم در شماری از آیات که به ۲۵۸ آیه می‌رسد به آن پرداخته است و این بیانگر اهمیت تقوا است زیرا تقوا در زندگی انسان نفوذ دارد و تمام اجزای زندگی را در بر می‌گیرد.

گونه‌های تقوا:

۱- تقوای زبانی: انسان مسلمان باید همیشه مواظب زبان خویش باشد چرا که زبان باعث نجات انسان از همه مهلکه‌هاست و هم باعث سقوط انسان در منجلاب بدبختی و رزالت‌ها.

در مورد اهمیت خفظ زبان همین کافیست که خداوند می‌فرماید:” مَا یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ [ ق/۱۸]: آدمى هیچ سخنى را به لفظ در نمى‏آورد مگر اینکه مراقبى آماده نزد او آن را ضبط مى‏کند.

و رسول خدا( صلی الله علیه و سلم) فرموده‌اند: کسی که زبانش را از یاوه‌گویی حفظ کند بهشت را برایش تضمین می‌کنم. حالا اگر مدت یازده ماه زبان در کنترل ما نبوده باییم در آموزشگاه رمضان این درس تقوا را عملی کنیم و حفظ زبان را برای خود ملکه سازیم تا همیشه در اختیار و کنترل ما قرار داشته باشد. اگر خدای ناخواسته در رمضان هم تقوای زبان نداشتیم روزه ما ارزش خود را از دست می‌دهد، چنانچه رسول اکرم( صلی الله علیه و سلم) می‌فرماید: “هر کسی حرف دروغ و عمل بدان را ترک نکند خودداری از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها برای خدا هیچ ارزشی ندارد.( بخاری)

۲- تقوای قلبی: تقوای قلبی نیز از ضروریات زندگی اسلامی است انسان اگر قلبش را اصلاح نکرد این همه اعمال ظاهری دردی را دوا نمی‌کند چرا که اعمال قلبی از اعمال جوارح در اولویت قرار دارد. تقوای قلبی و مقابله با همه امراض قلبی در هر وقت ضرور است، اما اگر در طول سال قلب‌های ما بی‌تقوا بوده چه زیباست که در ماه رمضان قلوب خویش را از بیماری‌های قلبی نجات داده و تقوای قلبی را سر و سامان دهیم. تقوای قلبی این امور را احتوا می‌کند: اخلاص، حسن ظن، ارزش قایل شدن به اهل تقوا، اخوت و برادری، مدارا، گذشت، بخشش و دوری از تکبر، دوری از بدگمانی، حقد، کینه، غضب، انتقام جویی، حسادت، لجاجت، و… .

اگر توانستیم در ماه رمضان اهل تقوای قلبی شویم ان شاءالله در بقیه سال نیز این تقوا یاور و همراه ما خواهد بود.

۳- تقوای عملی: بر انسان مسلمان لازم است تا در تمام اعمال و حرکاتش تقوا وجود داشته باشد به ویژه در رمضان که می‌بایست تقوای عملی را نیز تمرین کرد. در تقوای عملی انسان مسلمان تمام کارهایش را در روشنایی فرامین الهی انجام می‌دهد و در هر جا و مصروف هر عملی که باشد نمونه‌ای از انسان باتقوا است. چنانچه رسول خدا می‌فرماید: اتق الله حیثما کنت. : هر جا هستی از خدا پروا داشته باش.( ترمذی)

در تقوای عملی؛ مسلمان هر نگاهی بکند، لبخندی بزند، قدمی بردارد، چیزی به شکمش وارد کند، خرید نماید، چیزی بفروشد، ابتدا حکمش را نگاه می‌کند که مطابق شریعت است یا خیر؟ اگر خلاف شریعت بود ترکش می‌کند، اگرچه در ضاهر مفادی نیز عایدش گردد.

  1. تقوای مالی: مال و دارایی از نظر اسلام مردود نیست بلکه خداوند در قرآن مال را خیر و خوبی گفته است اما در اسلام مال پرستی بد است و اینکه برده مال شویم و اینکه مال و دارایی را در قلب خویش جای داده، هیچ، نگذاریم از قلب ما محبت مال بیرون شود. یکی از بخش‌های مهم تقوا، تقوای مالی است که ما نیازمندیم در رمضان این درس تقوا را نیز بیاموزیم و اگر در این درس ناکام شدیم عاقبت خطرناکی در انتظار ماست. چرا که در روز محشر از جمله نخستین سؤالات، دو سؤال در مورد مال است که این مال را از کجا آوردی؟ و در کجا مصرف کردی؟ جالب اینجاست که از امور دیگر مانند عمر و جوانی تنها یک سؤال صورت می‌گیرد. لذا بر همه ما بخصوص ثروتمندان لازم است تا همیشه و به ویژه در رمضان دقیق بسنجیم که از کجا ثروت خود را بدست می‌آوریم و چگونه صرف می‌کنیم.
  2. تقوای کاری و وظیفه: تقوای کار و وظیفه این است که انسان آنچه در توان دارد در اجرای وظیفه تلاش نماید بکوشد وظیفه‌اش را به بهترین و زیباترین صورت ادا گردد، لذا اگر شخص در اجرای وظیفه کوتاهی کرد یا اهمیت به ادای وظیفه قایل نبود در واقع به بی تقوایی کاری دچار شده است. در مورد اجرای درست کار رسول خدا( صلی تااه علیه و سلم) می‌فرماید: خداوند دوست دارد وقتی انسان کاری را انجام می‌دهد آن را به نیکوترین وجه انجام دهد.( طبرانی)
  3. تقوای فکری: تقوای فکری نیز از ضروریات حیات اسلامی است؛ چرا که اگر فکر انسان بی‌تقوا شد و افکار خرافی، مادی، دین گریزی و… وارد ذهن مسلمان شد، این افکار پوچ و بی معنی در عمل انسان اثر گذاشته، آهسته آهسته انسان را به هلاکت ابدی دچار می‌کند. عده‌ای بوده‌اند که با انحراف فکری از همه چیز منحرف شدند، شروع کردند به اینکه از اسلام ایراد بگیرند و از همه مسلمین روی برتافتند. لذا این بی تقوایی فکری خیلی خطرناک است. باید مواظب افکار وارداتی غرب بود تا جوانان ما دچار بی تقوایی فکری نگردند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3