خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / پنجمین روز هفته فهم قرآن کریم- غرب هرات

پنجمین روز هفته فهم قرآن کریم- غرب هرات

چهارشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۷ خورشیدی
برنامۀ پنجمین روز از هفتۀ فهم، با تلاوت مفتی حبیب الله عبداللهی مسؤول دارالافتاء مدرسه عین العلوم غیبتان، و ارایه سخن نخستین پیرامون “امید به الله متعال” توسط مولوی غلام حضرت خطیب محترم قریۀ بلندشاهی، آغاز یافت.
خطیب بلندشاهی با در نظرداشت آیۀ مبارکه «…لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» به مواردی در قرآن و حدیث پیرامون موضوع عدم ناامیدی اشاره نموده حسن ظن مؤمن نسبت به الله متعال را امری لازمی بر هر مسلمان دانستند و فرمودند: بر مسلمان است که در هر حالتی که قرار دارد، از رحمت الله متعال ناامید نشود و به اوتعالی گمان نیک داشته باشد؛ زیرا به فرمودۀ پیامبر در حدیثی از قول الله متعال، چنین آمده است: «من با بنده ام بر اساس گمانی که به من دارد، رفتار می کنم.» [بخاری] سپس درس محوری هفتۀ فهم قرآن در رابطه به “حقوق والدین” توسط مولانا سیدعبیدالله، به حضار ارایه شد.
مولانا سید عبیدالله حقوق والدین را بس مهم دانستند که توجه بدان از اهمیت والایی برخوردار است و اهمیت این حقوق از آنجایی دانسته می شود که قرآن، آن را یکجا با امر به وحدانیت الله متعال ذکر نموده است: «وَقَضَى رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَاناً/ (ای انسان!) پروردگارت فرمان داده است که جز او را نپرستید، و به پدر و مادر نیکی کنید (و با آنان نیکو رفتار نمائید).» [اسراء: ۲۳] و در کنار امر به عدم پرستش موجودی جز الله، به نیکوکرداری و تعامل نیک با پدر و مادر، دستور می دهد.
سپس استاد، به مواردی از حقوق والدین با در نظرداشت آیات ۲۳ و ۲۴ سورۀ اسراء پرداخته و بیان داشتند: نباید هرگز به والدین حتی سبکترین تعبیر نامؤدبانه ای همچون اف، گفته شود؛ نباید بر سر ایشان فریاد زده شود؛ نباید فرزند، ایشان را از نزد خود براند، باید با ایشان به شکل محترمانه سخن گفته شود؛ با تواضع با ایشان تعامل شود؛ و همواره فرزند به حق ایشان دعای خیر نماید.
در ادامه استاد به مشکلاتی که مادر در راستای تولد و تربیت طفل تحمل می نماید اشاره نمودند و توجه بدان را مهم قلمداد نمودند.
همچنان فرمودند: عدم خدمت به والدین به بهانۀ مصروف بودن به امور بزرگتر به زعم خود همچون مصروفیت تحصیلی، تخصص، مشغولیت به عبادت و… بهانۀ واهیی بیش نیست و این موارد نمی تواند سبب کوتاهی در زمینۀ خدمت به والدین شود؛ زیرا با نظر به حدیث عبدالله بن عمرو که می فرماید: «مردی نزد نبی اکرم آمد و از او اجازه خواست تا به جهاد برود. آنحضرت پرسید: «آیا پدر و مادرت، زنده اند»؟ گفت: بلی. رسول خدا فرمود: «جهاد تو، خدمت به آنهاست» [بخاری] خدمت به والدین از بسا عبادات هم، اولویت بیشتری دارد.
خدمت به والدین مشروط بر عدم معصیت الله متعال است که اگر این دو، فرزند خویش را به انجام گناه و شرک و… فراخوانند، نباید این دستور شان انجام شود؛ چنانچه در آیۀ ۱۵ سوره لقمان آمده است: «هر گاه آن دو، تلاش و کوشش کنند که چیزی را شریک من قرار دهی که کمترین آگاهی از بودن آن و (کوچکترین دلیل بر اثبات آن) سراغ نداری، از ایشان فرمانبرداری مکن. (چرا که در مسأله عقائد و کفر و ایمان همگامی و همراهی جائز نیست، و رابطه با خدا، مقدّم بر رابطه انسان با پدر و مادر است، و اعتقاد مکتبی برتر از عواطف خویشاوندی است. ولی در عین حال) با ایشان در دنیا به طرز شایسته و به گونه بایسته ای رفتار کن و راه کسانی را در پیش گیر که به جانب من (با یکتاپرستی و طاعت و عبادت) رو کرده اند. بعد هم همه به سوی من برمی گردید و من شما را از آنچه (در دنیا) می کرده اید آگاه می سازم (و بر طبق اعمالتان پاداش و کیفرتان می دهم).» و در این زمینه، واقعۀ صحابی جلیل القدر سعد بن ابی وقاص، برای همگان الگوی نیک است.
مولانا در خطابی به حضار فرمود: اگر می خواهیم دارای فرزند نیک و مطیعی باشیم، باید او را با آموزه ها و اندیشه های اسلامی آشنا نموده و در درس های اسلامی رهنمایی اش نماییم تا از حقوق پدر و مادر بیشتر آگاه شود و امر و دستور شان را هرگز مخالفت ننماید.
در کنار حقوق والدین، والدین هم باید فرزندان خویش را درست تربیت نمایند و از آوان پیش از ازدواج با گزینش مادر یا پدر خوبی برای شان، در امر تربیت درست فرزند، اقدام نموده و همسر متدین و دیانت داری را برای خویش، گزینش نمایند؛ زیرا از یک مادر یا پدر بی دیانت و خدا ناترس، کمتر ممکن است فرزند درست و صالحی به بار آید.
درس پنجمین روز هفته، با دعائیۀ پر سوز و گداز مولوی محمد محمدی خطیب مسجد جامع حضرت بلال دروازه عراق، با عالمی از اشک و آه، به پایان رسید.
گزارش: عزام تیموری

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3