خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / هفت گام تا آینده‏ی درخشان فرزندان

هفت گام تا آینده‏ی درخشان فرزندان

نوشته‌: فریدون فرحت مسئول موسسه تعلیمی خصوصی آینده سازان ۲
خانواده به حیث اولین نهاد تربیتی _ آموزشی وظیفه دارد تا طفل را در زمینه آموختاندن مسایل مختلف که مورد نیاز آن میباشد اقدام نماید و روند آموزشیِ کاملا منظم و برنامه ریزی شده‌ای را برای فرزندان عملی سازد. یک نوزاد الی طفولیت خود یعنی حدودا در سن شش سالگی تمام اعمال و رفتار پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده را سرلوحه و سرمشق خویش قرار می دهد. بعد از مدتی سرکار طفل به مکتب می افتد و اجتماعی شدن را به گونه حقیقی آن تجربه می نماید؛ اما چرا هر چقدر از عمر وی سپری می شود و پله های پیشرفت و تکامل را طی می کند انگیزه اش برای رسیدن به اهدافِ عالی و بلند کم می شود؟ به کلامی دیگر از آرمان های بلند خود روز به روز کاسته و قناعت را پیشه می کند یعنی آرزوی طبیب شدن در کودکی را با دوکانداری در دوره جوانی تعویض می نماید؟
انگیزه اصولا به عامل رفتار اشخاص در محیط های مختلف تعریف می شود و نیروی انسان را در مقابل انجام کارها تحریک ساخته و باعث می شود ساکن بودن و بی حرکت ماندن از وجود آدمی رخت بربندد و برای رسیدن به قله های پیشرفت و ترقی گام های استوار تری را بردارد.
نقش والدین و مربیان در انگیزه دادن و انگیزه نگه داشتن به گونه موثر در فرزندان حایز اهمیت است و می توان گفت اساسی است.
مقاصد و اهداف در ذهن یک کودک به مراتب کمتر از یک جوان است و از سوی دیگر توجه‌ای که والدین و مربیان به کودکان قایل هستند به مراتب بیشتر از جوانان است. برای مثال: یک پدر و مادر زمانی که طفل شان هفت ساله می شود دغدغه شان این است که کودک شان را در کدام مکتب شامل کنند و روزانه از مکتب اش می پرسند و حتی گاهی حاضراند کار خویش را رها کرده و به دنبال طفل خود نیم ساعت پشت دروازه مکتب منتظر بمانند تا طفل شان رخصت شود. اما چهار سال بعد اصلا چنین کاری را انجام نمی دهند.
اولین وظیفه پدر و مادر در قبال فرزندان توجه به فرزند و مسئولیت پذیری است و هیچ گاه نباید توجه شان کم و یا وسیله برای کنترل استقلالیت طفل شود. ما وظیفه داریم تا کودک را از آوان کودکی تا اوج جوانی و حتی در نهایت پیری با انگیزه تربیت کنیم و انگیزه ها را برایش بیاموزانیم.
انگیزه ها به دو دسته تقسیم می گردد:
الف: انگیزه هایی که طبیعی هستند و در تمام افراد وجود دارد و مربوط به مکان و زمان خاص نیستند؛ مانند: خوردن و خوابیدن و … .
ب: انگیزه های اکتسابی که در مکان ها و زمان های مختلف با اوج و اُفت مواجه هستند و به نوعی باید برانگیخته شوند تا بدست آیند؛ مثلا: حس پیشرفت، کمال، تحصیل، رابطه و … .
باید بخاطر داشته باشیم اینکه مهمترین عامل انگیزه، احساس نیاز است. انسان چون به ثروت نیاز دارد به دنبال کسب آن می رود و این انگیزه بسیار بالایی است برای بدست آوردن ثروت و یا اینکه کسب رضایت الله متعال انگیزه والایی است برای عبادت و انجام اعمال نیک.
بحث کنونی ما بالای انگیزه های اکتسابی است؛ اینکه چگونه می توانیم انگیزه هایی را در وجود فرزندان مان به وجود آورده و زنده نگه داریم. هفت مرحله برای چنین آرمانی وجود دارد که به والدین و مربیان پیشنهاد می گردد:
۱- الهام بخشی و اهمیت دادن: از فرزند تان بخواهید چه هدفی را دنبال می کند و او را برای رسیدن به اهدافش یاری رسانید. خوبی ها و مزایای هدفی که انتخاب کرده را برایش بازگو کنید و در صورت لزوم برای نهالِ اهدافش، شاخ و برگ بسازیم و ساختمان زیبایی را برایش مجّسم کنید. با وی همگام شده و تکیه گاهی مناسب برای فرزند خود باشید.
۲- غیر ممکن ممکن می شود: گاها اهداف فرزندتان دور از تصور و بسیار بلند است؛ کوشش نکنید اهدافش را متغیر سازید و یا مانع رسیدنش به هدف شوید؛ به او کمک کنید تا آرزوها و رویاهای بزرگی داشته باشد؛ مثلا اگر دخترتان می گوید می خواهم فضانورد بشوم، نگویید زنها نمی توانند فضانورد شوند و ذوق اش را نشکنید. به فرزندتان بگویید اگر می خواهد به خواسته هایش برسد باید از همین حالا درس خواندن را آغاز کند. او با بزرگتر شدن درک شما را پیدا خواهد کرد. اگر فرزندتان بفهمد که کاری شدنی است مطمئنا تلاش بیشتری برای انجام آن خواهد کرد تا به هدف خود برسد، اما اگر شک کند تلاش چندانی به خرچ نمی دهد.
۳- دوست خوب غنیمت است: بعضی اوقات بخاطر اینکه فرزندتان بی ادب نشود و یا هر دلیل دیگر او را از اجتماع هم سن و سالانش دور می سازید و با نوعی انزوا و گوشه نشینی عادت می دهید. باید بدانیم که دوست خوب غنیمت است. فرزندتان را در انتخاب یک دوست کمک کنید؛ بدون اینکه نظر تحمیلی داشته باشید. دوستی اش را از دور کنترل کنید بدون اینکه متوجه شود. برنامه ای چون مسابقه و بازی های مختلف برایشان پیشنهاد کنید تا دوستی شان هدفمندانه گردد. شک نکنید که تاثیر دوستی خوب به مراتب بیشتر از انزوا است.
تشکر، قدردانی و جایزه: درمقابل پیشرفت ها و دلخوشی های فرزندتان بی پروا نباشید. او را تشویق کنید و برایش بفهمانید که چقدر پیشرفت کرده است؛ زیرا آگاهی از پیشرفت، فرزندتان را انگیزه می دهد تا کارهای بهتری انجام دهد. از تشویق های کلامی آغاز کنید سپس آهسته آهسته به غیر کلامی و جایزه دادن. ( تشویق طفل را به تعویق نیندازید و در مقابل تشویق فرزندتان ورشکسته شدن و یا سوختن پیاز داغ را بهانه نکنید).
۵- پشتکار و همت: طبیعتا سختی هایی را فرزندتان خواهد چشید که مانع رسیدن به هدفش می شود و میزان انگیزه‌اش را پایین می آورد، به او بیاموزانید که به هدف تمرکز کند و موانع را به گونه ای مختلف از میان بردارد. بدون شک تمرکز مجدد بالای هدف انگیزه را بالا می برد. برای آموزش بهتر این موضوع، داستان ها و حکایت های مختلف را برایش تعریف کنید و یا فیلم مناسبی را برایش نشان دهید تا بفهمد که هدف ارزش والاتری نسبت موانع دارد.
۶- الگو سازی: اگر از اطرافیان خود آدم موفقی را می شناسید از آنها خواهش کنید تا با فرزندتان صحبت کرده و آن را تشویق و نصیحت کند. لازم است تا فرزندتان راز موفقیت را از زبان انسان های موفق بشنود. شاید شما در زنده گی آدم موفقی بوده اید و یا نبوده اید در هر دو صورت برایش بازگو کنید او حق دارد بداند. مثلا اگر فرزندتان دوست دارد دکتر شود بهتر است زمینه نشست و گفتگوی او را با یک دکتر موفق فراهم سازید.
۷- زمان را از دست ندهید: هیچگاه نگویید تشویق، علاقه و انگیزه دهی را از فردا آغاز می کنم یا اینکه هر وقت فرزندم شامل صنف اول شد انگیزه دهی را آغاز می کنم. برای انگیزه دادن فرزندتان از همین لحظه اقدام کنید و باور و یقین داشته باشید که فرزندتان با انگیزه های والا آینده ای درخشان برای خود انتخاب میکند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3