خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / هفت گام تا آینده‏ی درخشان فرزندان

هفت گام تا آینده‏ی درخشان فرزندان

نوشته‌: فریدون فرحت مسئول موسسه تعلیمی خصوصی آینده سازان ۲
خانواده به حیث اولین نهاد تربیتی _ آموزشی وظیفه دارد تا طفل را در زمینه آموختاندن مسایل مختلف که مورد نیاز آن میباشد اقدام نماید و روند آموزشیِ کاملا منظم و برنامه ریزی شده‌ای را برای فرزندان عملی سازد. یک نوزاد الی طفولیت خود یعنی حدودا در سن شش سالگی تمام اعمال و رفتار پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده را سرلوحه و سرمشق خویش قرار می دهد. بعد از مدتی سرکار طفل به مکتب می افتد و اجتماعی شدن را به گونه حقیقی آن تجربه می نماید؛ اما چرا هر چقدر از عمر وی سپری می شود و پله های پیشرفت و تکامل را طی می کند انگیزه اش برای رسیدن به اهدافِ عالی و بلند کم می شود؟ به کلامی دیگر از آرمان های بلند خود روز به روز کاسته و قناعت را پیشه می کند یعنی آرزوی طبیب شدن در کودکی را با دوکانداری در دوره جوانی تعویض می نماید؟
انگیزه اصولا به عامل رفتار اشخاص در محیط های مختلف تعریف می شود و نیروی انسان را در مقابل انجام کارها تحریک ساخته و باعث می شود ساکن بودن و بی حرکت ماندن از وجود آدمی رخت بربندد و برای رسیدن به قله های پیشرفت و ترقی گام های استوار تری را بردارد.
نقش والدین و مربیان در انگیزه دادن و انگیزه نگه داشتن به گونه موثر در فرزندان حایز اهمیت است و می توان گفت اساسی است.
مقاصد و اهداف در ذهن یک کودک به مراتب کمتر از یک جوان است و از سوی دیگر توجه‌ای که والدین و مربیان به کودکان قایل هستند به مراتب بیشتر از جوانان است. برای مثال: یک پدر و مادر زمانی که طفل شان هفت ساله می شود دغدغه شان این است که کودک شان را در کدام مکتب شامل کنند و روزانه از مکتب اش می پرسند و حتی گاهی حاضراند کار خویش را رها کرده و به دنبال طفل خود نیم ساعت پشت دروازه مکتب منتظر بمانند تا طفل شان رخصت شود. اما چهار سال بعد اصلا چنین کاری را انجام نمی دهند.
اولین وظیفه پدر و مادر در قبال فرزندان توجه به فرزند و مسئولیت پذیری است و هیچ گاه نباید توجه شان کم و یا وسیله برای کنترل استقلالیت طفل شود. ما وظیفه داریم تا کودک را از آوان کودکی تا اوج جوانی و حتی در نهایت پیری با انگیزه تربیت کنیم و انگیزه ها را برایش بیاموزانیم.
انگیزه ها به دو دسته تقسیم می گردد:
الف: انگیزه هایی که طبیعی هستند و در تمام افراد وجود دارد و مربوط به مکان و زمان خاص نیستند؛ مانند: خوردن و خوابیدن و … .
ب: انگیزه های اکتسابی که در مکان ها و زمان های مختلف با اوج و اُفت مواجه هستند و به نوعی باید برانگیخته شوند تا بدست آیند؛ مثلا: حس پیشرفت، کمال، تحصیل، رابطه و … .
باید بخاطر داشته باشیم اینکه مهمترین عامل انگیزه، احساس نیاز است. انسان چون به ثروت نیاز دارد به دنبال کسب آن می رود و این انگیزه بسیار بالایی است برای بدست آوردن ثروت و یا اینکه کسب رضایت الله متعال انگیزه والایی است برای عبادت و انجام اعمال نیک.
بحث کنونی ما بالای انگیزه های اکتسابی است؛ اینکه چگونه می توانیم انگیزه هایی را در وجود فرزندان مان به وجود آورده و زنده نگه داریم. هفت مرحله برای چنین آرمانی وجود دارد که به والدین و مربیان پیشنهاد می گردد:
۱- الهام بخشی و اهمیت دادن: از فرزند تان بخواهید چه هدفی را دنبال می کند و او را برای رسیدن به اهدافش یاری رسانید. خوبی ها و مزایای هدفی که انتخاب کرده را برایش بازگو کنید و در صورت لزوم برای نهالِ اهدافش، شاخ و برگ بسازیم و ساختمان زیبایی را برایش مجّسم کنید. با وی همگام شده و تکیه گاهی مناسب برای فرزند خود باشید.
۲- غیر ممکن ممکن می شود: گاها اهداف فرزندتان دور از تصور و بسیار بلند است؛ کوشش نکنید اهدافش را متغیر سازید و یا مانع رسیدنش به هدف شوید؛ به او کمک کنید تا آرزوها و رویاهای بزرگی داشته باشد؛ مثلا اگر دخترتان می گوید می خواهم فضانورد بشوم، نگویید زنها نمی توانند فضانورد شوند و ذوق اش را نشکنید. به فرزندتان بگویید اگر می خواهد به خواسته هایش برسد باید از همین حالا درس خواندن را آغاز کند. او با بزرگتر شدن درک شما را پیدا خواهد کرد. اگر فرزندتان بفهمد که کاری شدنی است مطمئنا تلاش بیشتری برای انجام آن خواهد کرد تا به هدف خود برسد، اما اگر شک کند تلاش چندانی به خرچ نمی دهد.
۳- دوست خوب غنیمت است: بعضی اوقات بخاطر اینکه فرزندتان بی ادب نشود و یا هر دلیل دیگر او را از اجتماع هم سن و سالانش دور می سازید و با نوعی انزوا و گوشه نشینی عادت می دهید. باید بدانیم که دوست خوب غنیمت است. فرزندتان را در انتخاب یک دوست کمک کنید؛ بدون اینکه نظر تحمیلی داشته باشید. دوستی اش را از دور کنترل کنید بدون اینکه متوجه شود. برنامه ای چون مسابقه و بازی های مختلف برایشان پیشنهاد کنید تا دوستی شان هدفمندانه گردد. شک نکنید که تاثیر دوستی خوب به مراتب بیشتر از انزوا است.
تشکر، قدردانی و جایزه: درمقابل پیشرفت ها و دلخوشی های فرزندتان بی پروا نباشید. او را تشویق کنید و برایش بفهمانید که چقدر پیشرفت کرده است؛ زیرا آگاهی از پیشرفت، فرزندتان را انگیزه می دهد تا کارهای بهتری انجام دهد. از تشویق های کلامی آغاز کنید سپس آهسته آهسته به غیر کلامی و جایزه دادن. ( تشویق طفل را به تعویق نیندازید و در مقابل تشویق فرزندتان ورشکسته شدن و یا سوختن پیاز داغ را بهانه نکنید).
۵- پشتکار و همت: طبیعتا سختی هایی را فرزندتان خواهد چشید که مانع رسیدن به هدفش می شود و میزان انگیزه‌اش را پایین می آورد، به او بیاموزانید که به هدف تمرکز کند و موانع را به گونه ای مختلف از میان بردارد. بدون شک تمرکز مجدد بالای هدف انگیزه را بالا می برد. برای آموزش بهتر این موضوع، داستان ها و حکایت های مختلف را برایش تعریف کنید و یا فیلم مناسبی را برایش نشان دهید تا بفهمد که هدف ارزش والاتری نسبت موانع دارد.
۶- الگو سازی: اگر از اطرافیان خود آدم موفقی را می شناسید از آنها خواهش کنید تا با فرزندتان صحبت کرده و آن را تشویق و نصیحت کند. لازم است تا فرزندتان راز موفقیت را از زبان انسان های موفق بشنود. شاید شما در زنده گی آدم موفقی بوده اید و یا نبوده اید در هر دو صورت برایش بازگو کنید او حق دارد بداند. مثلا اگر فرزندتان دوست دارد دکتر شود بهتر است زمینه نشست و گفتگوی او را با یک دکتر موفق فراهم سازید.
۷- زمان را از دست ندهید: هیچگاه نگویید تشویق، علاقه و انگیزه دهی را از فردا آغاز می کنم یا اینکه هر وقت فرزندم شامل صنف اول شد انگیزه دهی را آغاز می کنم. برای انگیزه دادن فرزندتان از همین لحظه اقدام کنید و باور و یقین داشته باشید که فرزندتان با انگیزه های والا آینده ای درخشان برای خود انتخاب میکند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3