خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / و آفتاب دوباره طلوع خواهد کرد

و آفتاب دوباره طلوع خواهد کرد

سرزمینی که روزگاری خورشیدش در ترکستان شرقی طلوع می¬کرد و در مغرب اسلامی غروب می¬نمود، و پهنایش از خوارزم شروع می-شد و تا اقیانوس هند و افریقای جنوبی می¬رسید، سرزمینی که به برکت آیین ملکوتی اسلام و هدایات نجات بخش این دین آسمانی تمدنی ماندگار را به بشریت هدیه نمود، آری سرزمین اسلام، سرزمینی که در آغوش پر گهرش دانشمندانی را پرورش داد که بنیاد پیشرفت و ترقی انسان را به سوی دانش نوین و پیشرفت و تعالی پی¬ریزی نمودند، سرزمینی که دانشگاه¬هایش شهره آفاق بودند و از اطراف و اکناف عالم شیفته¬گان دانش به سوی آنها بار سفر می¬بستند، در طب، نجوم، جغرافی، ریاضی، هندسه، فلسفه، ادبیات، الهیات و… دانشمندانی به جهان تقدیم نمود که فقط ذکر نامشان کتابی قطور می گردد. سرزمینی که عدالت، صلح، انسان دوستی و همه¬ی مؤلفه¬های یک مدینه‏ی فاضله در آن معنی یافته بودند، سرزمین غنامندی که در پهنای گسترده اش، خیر و برکت موج می¬زد، در شهرهایش کسی یافت نمی¬شد که زکات بگیرد و گرسنگان عالم را خوان رنگارنگ نعمت بود و مردمان جهان را ماوای آرام مسکنت؛ شهرهایش یکی از دیگری زیباتر و رودهایش یکی از دیگری سرشارتر، آفتابش پرتو افشان مهربانی بود و ماهتابش درخشش نورانی ایمان و توانایی؛ بلده طیبه و رب غفور. و به قول اقبال: عصر نو کاین صد چراغ آورده است چشم در آغوش او وا کرده است
مسلمانان چون از رهنمودهای تمدن ساز قرآن فاصله گرفتند، دچار کشمکش¬های داخلی گردیدند و نیرو و توان‏شان رو به ضعف گذاشت، دانشگاه¬های‏شان به ایستایی دچار گردید، و دانشمندان‏شان گرفتار جدال¬هایی عقیم و بی ثمر؛ بی عدالتی و ستم جای عدالت و دادگستری را گرفت، خرافات به جای حقیقت¬ها نشست، تخم عناد و خصومت در مزرعه شان بارور شد، و باغستانهای‏شان به خارستان¬ها بدل گردید. و آن روزهای درخشان به پایان رسید و سرزمین پهناور مسلمانان به کشورهایی کوچک و بعضا متخاصم تقسیم گردید، سرمایه¬های‏شان به غارت رفت و هویتشان حراج گردید، اینکه چرا؟ جوابش مفصل است و در این صفحه‏ی کوچک ریختن بحر در کوزه است و بس؛
«ملتی را رفت چون آیین زدست مثل خاک اجزای او از هم شکست»
از سرزمین دانش، اینک کشورهایی مانده اند که بیشترینه شان از دانش و تکنالوژی روز بی¬بهره اند و یا هم اگر بهره¬ای دارند وارداتی است و استفاده¬اش را محتاج دیگران اند. از لحاظ اقتصادی بیشتر کشورهایی که در این جغرافیا قرار دارند کشورهای رده دوم به بعد در شمار می آیند. آتش جنگ خانمانسوزی که اینک در این بلاد در گرفته است چهره‏ی زیبای این سرزمین را دود زده و سیاه گردانیده است، رنگ خورشیدش مکدر شده است و ماهتابش را پرتوی چندان باقی نمانده است، افقش رنگ خون یافته است، از شرق تا غربش گرفتار مصیبت و بلا و اندوه و پریشانی است. پیکرش به پیکر نحیف و دردمند بیماری می ماند که درد امانش را بریده است. از کجایش بگویم از میانمار و ترکستان شرقی در شرق تا افغانستان در قلب این پیکر دردمند و سوریه و عراق و یمن و فلسطین و مصر؛ در گوشه و کنارش صدای فغان و ناله بلند است. اما این حالت عارضی است و پایدار نخواهد بود همانگونه که بیماری عارضی است و سلامتی اصل می¬باشد، شب سیاه و دیجور این امت را پایانی خواهد بود و سحرش نزدیک است و آفتابش دوباره در آسمان نورافشانی خواهد نمود. اینک که تاریکی ها از هر سو به شبستان این بستان حمله ور شده اند، سرطان شوم جنگ بر این پیکر چنگال های خویش را فرو برده است، رنگ گلگون چهره¬اش به زردی گراییده و خزان برگ و بارش را به یغما برده است، اما بهار نزدیک است، بهاری که در آن درختان این سرزمین دوباره شکوفه خواهند داد و از دشت و دمنش آلاله ها خواهند رویید؛ برای رسیدن دوباره به بهار، دهقان¬های این امت باید شب و روز پیوسته در تلاش باشند و بذر افشانی نمایند، و برای بارورشدن بذرها، ریشه ها را از جان خویش آبیاری نمایند.
جدال میان حق و باطل در همیشه‏ی تاریخ جاری بوده است و هر چند باطل هر از گاهی غالب شده است و درخشیده اما دولتش مستعجل بوده و دوامی نداشته است، روشنی همواره بر تاریکی غلبه یافته است، هر چند که طاغوت¬ها مردم را از نور به ظلمت¬ها کشاندند؛ تاریخ این امت روزگاری بدتر از این را هم به خاطر دارد، روزگاری که اسب سواران مغول از هر طرف به آن حمله¬ور گردیدند و مرد و زن و پیر و جوان و کودکش را از دم تیغ گذراندند، اما باور مردم این سرزمین باوری آسمانی است و از سرچشمه¬ای زلال جاری گشته است، والله غالب علی امره، و متم نوره ولوکره الکافرون.
ولی رهایی از این وضعیت اسفبار تلاشی پیگیر و مستمر می¬طلبد و سربازانی که طولانی بودن راه خسته و درمانده شان نگرداند، و خارها و صخره¬ها از توان‏شان نکاهد، تشنگی و گرسنگی در راه، ایمان‏شان را ضعیف نسازد و حق را به حق یاری رسانند و برای حق از همه¬ی وجود مایه گذارند و با جان و وقت و مال خویش برای حق و در صف حق کوشش نمایند. هر که دلش از وضع جاری به درد آمده و اشکش بر این حالت، جاری گشته است، باید بداند که رهایی و رستگاری را ارزان نمی¬دهند و بهایی بس گران دارد، پس برادرم و خواهرم! پیمانی دوباره با پروردگار خویش ببند و از خود شروع کن… آینده در قلمرو اسلام خواهد بود و بس!
و الله ولی التوفیق

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3