خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / و آفتاب دوباره طلوع خواهد کرد

و آفتاب دوباره طلوع خواهد کرد

سرزمینی که روزگاری خورشیدش در ترکستان شرقی طلوع می¬کرد و در مغرب اسلامی غروب می¬نمود، و پهنایش از خوارزم شروع می-شد و تا اقیانوس هند و افریقای جنوبی می¬رسید، سرزمینی که به برکت آیین ملکوتی اسلام و هدایات نجات بخش این دین آسمانی تمدنی ماندگار را به بشریت هدیه نمود، آری سرزمین اسلام، سرزمینی که در آغوش پر گهرش دانشمندانی را پرورش داد که بنیاد پیشرفت و ترقی انسان را به سوی دانش نوین و پیشرفت و تعالی پی¬ریزی نمودند، سرزمینی که دانشگاه¬هایش شهره آفاق بودند و از اطراف و اکناف عالم شیفته¬گان دانش به سوی آنها بار سفر می¬بستند، در طب، نجوم، جغرافی، ریاضی، هندسه، فلسفه، ادبیات، الهیات و… دانشمندانی به جهان تقدیم نمود که فقط ذکر نامشان کتابی قطور می گردد. سرزمینی که عدالت، صلح، انسان دوستی و همه¬ی مؤلفه¬های یک مدینه‏ی فاضله در آن معنی یافته بودند، سرزمین غنامندی که در پهنای گسترده اش، خیر و برکت موج می¬زد، در شهرهایش کسی یافت نمی¬شد که زکات بگیرد و گرسنگان عالم را خوان رنگارنگ نعمت بود و مردمان جهان را ماوای آرام مسکنت؛ شهرهایش یکی از دیگری زیباتر و رودهایش یکی از دیگری سرشارتر، آفتابش پرتو افشان مهربانی بود و ماهتابش درخشش نورانی ایمان و توانایی؛ بلده طیبه و رب غفور. و به قول اقبال: عصر نو کاین صد چراغ آورده است چشم در آغوش او وا کرده است
مسلمانان چون از رهنمودهای تمدن ساز قرآن فاصله گرفتند، دچار کشمکش¬های داخلی گردیدند و نیرو و توان‏شان رو به ضعف گذاشت، دانشگاه¬های‏شان به ایستایی دچار گردید، و دانشمندان‏شان گرفتار جدال¬هایی عقیم و بی ثمر؛ بی عدالتی و ستم جای عدالت و دادگستری را گرفت، خرافات به جای حقیقت¬ها نشست، تخم عناد و خصومت در مزرعه شان بارور شد، و باغستانهای‏شان به خارستان¬ها بدل گردید. و آن روزهای درخشان به پایان رسید و سرزمین پهناور مسلمانان به کشورهایی کوچک و بعضا متخاصم تقسیم گردید، سرمایه¬های‏شان به غارت رفت و هویتشان حراج گردید، اینکه چرا؟ جوابش مفصل است و در این صفحه‏ی کوچک ریختن بحر در کوزه است و بس؛
«ملتی را رفت چون آیین زدست مثل خاک اجزای او از هم شکست»
از سرزمین دانش، اینک کشورهایی مانده اند که بیشترینه شان از دانش و تکنالوژی روز بی¬بهره اند و یا هم اگر بهره¬ای دارند وارداتی است و استفاده¬اش را محتاج دیگران اند. از لحاظ اقتصادی بیشتر کشورهایی که در این جغرافیا قرار دارند کشورهای رده دوم به بعد در شمار می آیند. آتش جنگ خانمانسوزی که اینک در این بلاد در گرفته است چهره‏ی زیبای این سرزمین را دود زده و سیاه گردانیده است، رنگ خورشیدش مکدر شده است و ماهتابش را پرتوی چندان باقی نمانده است، افقش رنگ خون یافته است، از شرق تا غربش گرفتار مصیبت و بلا و اندوه و پریشانی است. پیکرش به پیکر نحیف و دردمند بیماری می ماند که درد امانش را بریده است. از کجایش بگویم از میانمار و ترکستان شرقی در شرق تا افغانستان در قلب این پیکر دردمند و سوریه و عراق و یمن و فلسطین و مصر؛ در گوشه و کنارش صدای فغان و ناله بلند است. اما این حالت عارضی است و پایدار نخواهد بود همانگونه که بیماری عارضی است و سلامتی اصل می¬باشد، شب سیاه و دیجور این امت را پایانی خواهد بود و سحرش نزدیک است و آفتابش دوباره در آسمان نورافشانی خواهد نمود. اینک که تاریکی ها از هر سو به شبستان این بستان حمله ور شده اند، سرطان شوم جنگ بر این پیکر چنگال های خویش را فرو برده است، رنگ گلگون چهره¬اش به زردی گراییده و خزان برگ و بارش را به یغما برده است، اما بهار نزدیک است، بهاری که در آن درختان این سرزمین دوباره شکوفه خواهند داد و از دشت و دمنش آلاله ها خواهند رویید؛ برای رسیدن دوباره به بهار، دهقان¬های این امت باید شب و روز پیوسته در تلاش باشند و بذر افشانی نمایند، و برای بارورشدن بذرها، ریشه ها را از جان خویش آبیاری نمایند.
جدال میان حق و باطل در همیشه‏ی تاریخ جاری بوده است و هر چند باطل هر از گاهی غالب شده است و درخشیده اما دولتش مستعجل بوده و دوامی نداشته است، روشنی همواره بر تاریکی غلبه یافته است، هر چند که طاغوت¬ها مردم را از نور به ظلمت¬ها کشاندند؛ تاریخ این امت روزگاری بدتر از این را هم به خاطر دارد، روزگاری که اسب سواران مغول از هر طرف به آن حمله¬ور گردیدند و مرد و زن و پیر و جوان و کودکش را از دم تیغ گذراندند، اما باور مردم این سرزمین باوری آسمانی است و از سرچشمه¬ای زلال جاری گشته است، والله غالب علی امره، و متم نوره ولوکره الکافرون.
ولی رهایی از این وضعیت اسفبار تلاشی پیگیر و مستمر می¬طلبد و سربازانی که طولانی بودن راه خسته و درمانده شان نگرداند، و خارها و صخره¬ها از توان‏شان نکاهد، تشنگی و گرسنگی در راه، ایمان‏شان را ضعیف نسازد و حق را به حق یاری رسانند و برای حق از همه¬ی وجود مایه گذارند و با جان و وقت و مال خویش برای حق و در صف حق کوشش نمایند. هر که دلش از وضع جاری به درد آمده و اشکش بر این حالت، جاری گشته است، باید بداند که رهایی و رستگاری را ارزان نمی¬دهند و بهایی بس گران دارد، پس برادرم و خواهرم! پیمانی دوباره با پروردگار خویش ببند و از خود شروع کن… آینده در قلمرو اسلام خواهد بود و بس!
و الله ولی التوفیق

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3