خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / بهترین و درست کارترین باشیم!

بهترین و درست کارترین باشیم!

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در همه امور زندگی و رسیدن به سعادت و نیکبختی دنیا و آخرت، درست کاری و نیکوکاری (اتقان و احسان) است.
احسان و اتقان دو ویژگی و نماد انسان های موفق می باشد و بر ماست که به این دو صفت، خویشتن را بیارایم تا گوی سبقت را ربوده و به سعادت دارین نایل آییم.
گرچه متأسفانه امروزه ما مسلمانان به این دو خصلت نیکو و شایسته پایبند نیستم و در نتیجه آن دچار ضعف و سستی و عقب مانی شده ایم و اگر خواهان بازگشت به مجد و عظمت از دست رفته خویش باشیم، چاره ی نیست؛ جز بازگشت به اسلام و پایبندی به اساسات اصیل آن؛ از جمله اصول اسلامی، التزام به این دو ویژگی ارزشمند ( احسان و اتقان ) می باشد.
وقتی به نصوص شرعی مراجعه کنیم، درمیابیم که به اتقان و احسان توجه ویژه صورت گرفته و به روش گوناگونی به آن ها پرداخته شده است، رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد اتقان می فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ یُحِبُّ إِذَا عَمِلَ أَحَدُکُمْ عَمَلًا أَنْ یُتْقِنَهُ» المعجم الأوسط (۱/ ۲۷۵) الله دوست دارد که اگر یکی از شما کاری را می کند، آنرا بدرستی و استحکام انجام دهد.
انجام درست و پخته کار، مورد دوستی و محبت الهی است و الله متعال چنین عملی را دوست می دارد، بیاییم با انجام درست و اساسی، کارهایمان را مورد محبت الله تعالی قرار دهیم.
هم چنان احسان و نیکوکاری نیز مورد اهتمام ویژه قرار گرفته و در آیات زیادی الله متعال محبت خویش را برای نیکوکاران اعلان داشته است و به گفتار و کردار نیکو، حتی با مخالفین و دشمنان دستور داده است.
رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد همگانی و فراگیر بودن احسان می فرمایند:‌ إِنَّ اللَّهَ کَتَبَ الْإِحْسَانَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ فَإِذَا قَتَلْتُمْ فَأَحْسِنُوا الْقِتْلَهَ وَإِذَا ذَبَحْتُمْ فَأَحْسِنُوا الذَّبْحَ وَلْیُحِدَّ أَحَدُکُمْ شَفْرَتَهُ فَلْیُرِحْ ذَبِیحَتَهُ (رواه مسلم) خداوند احسان و نیکو رفتار کردن با هر چیزی را واجب کرده است، هرگاه حیوانی را کشتید با بهترین شیوه آن را بکشید و هرگاه حیوانی را سر بریدید آن را با بهترین شیوه ذبح کنید، باید کارد را تیز کنید تا به آسانی سر حیوان بریده شود.
این حدیث چقدر پیام والا و ارزشمندی دارد، الله متعال احسان و نیکو رفتاری را به هر چیز لازم گردانیده است، حتی در وقت کشتن حیوان، این پیام بزرگ منشانه را دقت نمایید! کشتن حیوان که پایان دادن زندگی اوست باید به نیکویی و درست کاری صورت گیرد، رفتار مان به موجودات زنده و به خصوص انسان ها چگونه باید باشد؟ اگر ما به این دو حدیث مبارک التزام داشته باشیم، خیلی از مشکلات و ناملایمات ما از بین می رود.
درین برهه زمانی که همه جا خرابکاری و نابود سازی جریان دارد، رهبری جهان را کسانی بر عهده دارند که به خاطر منافع نابجای مادی شان دست به هر خرابکاری می زنند؛ باید ما مسلمانان نمونه های از اتقان و احسان باشیم و نیکوکاری و درست کاری را به دیگران بیاموزیم و عظمت اسلام را درین زمینه را به دیگران بنمایانیم.
نیکوکاری و درست کاری شامل همه امور می گردد، باید همه فعالیت های عبادی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، رفتاری، آموزشی و… را احتوا نماید و همه کارهای خویش را با تأسی ازین دو حدیث مبارک به درستی و به موقع و به نیکوترین روش انجام دهیم تا در دنیا به پیشرفت و ترقی و سرفرازی نایل آمده و در آخرت بهشت برین و فردوس اعلی را نصیب گردیم.
الله متعال نه تنها از ما خواسته که نیکوکار باشیم؛ بلکه خواسته که بهترین و نیکوکارترین باشیم، این مسئله در آیات زیادی تأکیده شده است که به ذکر چند آیه بسنده می گردد. {الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا} [الملک: ۲] همان که مرگ و زندگى را پدید آورد تا شما را بیازماید که کدامتان نیکوکارترید.
خداوند از ما میخواهد وقتی سخن میگوییم، بهترین و نیکوترین سخنها را انتخاب کنیم و بگوییم: {وَقُلْ لِعِبَادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [الإسراء: ۵۳] بگو به بندگانم سخنى را که بهتر است بگویند.
اگر ناگزیر از جدال و مناقشهایم، به بهترین شیوه جدال کنیم: {وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [النحل: ۱۲۵] و با آنان به (شیوه‏‌اى) که نیکوتر است مجادله نماى.
اگر در حق ما بدی انجام گرفت، به نیکوترین شیوه پاسخ دهیم: {ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [المؤمنون: ۹۶] بدى را به شیوه‏اى که نیکوتر است دفع کن.
اگر به ما سلام و خوشآمدی گفتند به سیاقی نیکوتر پاسخ دهیم: {وَإِذَا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا} [النساء: ۸۶] و چون به شما سلام گفته شد شما به (صورتى) بهتر از آن سلام گویید.
گویا رسالت اصلی ما در زندگی این است که به مقام بهترین و درست کارترین برسیم. بیاییم و با انواع مرارتها و محنتها دست و پنجه نرم کنیم تا قابلیت خود را در انتخاب بهتر و بهترین نشان دهیم.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3