خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / بهترین و درست کارترین باشیم!

بهترین و درست کارترین باشیم!

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در همه امور زندگی و رسیدن به سعادت و نیکبختی دنیا و آخرت، درست کاری و نیکوکاری (اتقان و احسان) است.
احسان و اتقان دو ویژگی و نماد انسان های موفق می باشد و بر ماست که به این دو صفت، خویشتن را بیارایم تا گوی سبقت را ربوده و به سعادت دارین نایل آییم.
گرچه متأسفانه امروزه ما مسلمانان به این دو خصلت نیکو و شایسته پایبند نیستم و در نتیجه آن دچار ضعف و سستی و عقب مانی شده ایم و اگر خواهان بازگشت به مجد و عظمت از دست رفته خویش باشیم، چاره ی نیست؛ جز بازگشت به اسلام و پایبندی به اساسات اصیل آن؛ از جمله اصول اسلامی، التزام به این دو ویژگی ارزشمند ( احسان و اتقان ) می باشد.
وقتی به نصوص شرعی مراجعه کنیم، درمیابیم که به اتقان و احسان توجه ویژه صورت گرفته و به روش گوناگونی به آن ها پرداخته شده است، رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد اتقان می فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ یُحِبُّ إِذَا عَمِلَ أَحَدُکُمْ عَمَلًا أَنْ یُتْقِنَهُ» المعجم الأوسط (۱/ ۲۷۵) الله دوست دارد که اگر یکی از شما کاری را می کند، آنرا بدرستی و استحکام انجام دهد.
انجام درست و پخته کار، مورد دوستی و محبت الهی است و الله متعال چنین عملی را دوست می دارد، بیاییم با انجام درست و اساسی، کارهایمان را مورد محبت الله تعالی قرار دهیم.
هم چنان احسان و نیکوکاری نیز مورد اهتمام ویژه قرار گرفته و در آیات زیادی الله متعال محبت خویش را برای نیکوکاران اعلان داشته است و به گفتار و کردار نیکو، حتی با مخالفین و دشمنان دستور داده است.
رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد همگانی و فراگیر بودن احسان می فرمایند:‌ إِنَّ اللَّهَ کَتَبَ الْإِحْسَانَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ فَإِذَا قَتَلْتُمْ فَأَحْسِنُوا الْقِتْلَهَ وَإِذَا ذَبَحْتُمْ فَأَحْسِنُوا الذَّبْحَ وَلْیُحِدَّ أَحَدُکُمْ شَفْرَتَهُ فَلْیُرِحْ ذَبِیحَتَهُ (رواه مسلم) خداوند احسان و نیکو رفتار کردن با هر چیزی را واجب کرده است، هرگاه حیوانی را کشتید با بهترین شیوه آن را بکشید و هرگاه حیوانی را سر بریدید آن را با بهترین شیوه ذبح کنید، باید کارد را تیز کنید تا به آسانی سر حیوان بریده شود.
این حدیث چقدر پیام والا و ارزشمندی دارد، الله متعال احسان و نیکو رفتاری را به هر چیز لازم گردانیده است، حتی در وقت کشتن حیوان، این پیام بزرگ منشانه را دقت نمایید! کشتن حیوان که پایان دادن زندگی اوست باید به نیکویی و درست کاری صورت گیرد، رفتار مان به موجودات زنده و به خصوص انسان ها چگونه باید باشد؟ اگر ما به این دو حدیث مبارک التزام داشته باشیم، خیلی از مشکلات و ناملایمات ما از بین می رود.
درین برهه زمانی که همه جا خرابکاری و نابود سازی جریان دارد، رهبری جهان را کسانی بر عهده دارند که به خاطر منافع نابجای مادی شان دست به هر خرابکاری می زنند؛ باید ما مسلمانان نمونه های از اتقان و احسان باشیم و نیکوکاری و درست کاری را به دیگران بیاموزیم و عظمت اسلام را درین زمینه را به دیگران بنمایانیم.
نیکوکاری و درست کاری شامل همه امور می گردد، باید همه فعالیت های عبادی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، رفتاری، آموزشی و… را احتوا نماید و همه کارهای خویش را با تأسی ازین دو حدیث مبارک به درستی و به موقع و به نیکوترین روش انجام دهیم تا در دنیا به پیشرفت و ترقی و سرفرازی نایل آمده و در آخرت بهشت برین و فردوس اعلی را نصیب گردیم.
الله متعال نه تنها از ما خواسته که نیکوکار باشیم؛ بلکه خواسته که بهترین و نیکوکارترین باشیم، این مسئله در آیات زیادی تأکیده شده است که به ذکر چند آیه بسنده می گردد. {الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا} [الملک: ۲] همان که مرگ و زندگى را پدید آورد تا شما را بیازماید که کدامتان نیکوکارترید.
خداوند از ما میخواهد وقتی سخن میگوییم، بهترین و نیکوترین سخنها را انتخاب کنیم و بگوییم: {وَقُلْ لِعِبَادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [الإسراء: ۵۳] بگو به بندگانم سخنى را که بهتر است بگویند.
اگر ناگزیر از جدال و مناقشهایم، به بهترین شیوه جدال کنیم: {وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [النحل: ۱۲۵] و با آنان به (شیوه‏‌اى) که نیکوتر است مجادله نماى.
اگر در حق ما بدی انجام گرفت، به نیکوترین شیوه پاسخ دهیم: {ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ} [المؤمنون: ۹۶] بدى را به شیوه‏اى که نیکوتر است دفع کن.
اگر به ما سلام و خوشآمدی گفتند به سیاقی نیکوتر پاسخ دهیم: {وَإِذَا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا} [النساء: ۸۶] و چون به شما سلام گفته شد شما به (صورتى) بهتر از آن سلام گویید.
گویا رسالت اصلی ما در زندگی این است که به مقام بهترین و درست کارترین برسیم. بیاییم و با انواع مرارتها و محنتها دست و پنجه نرم کنیم تا قابلیت خود را در انتخاب بهتر و بهترین نشان دهیم.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3