خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / شایسته ی انتخاب شدن باش!

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار
مترجم: محمد زبیر جامی
پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است غیر قابل تغییر، و نابودی باطل یقین کاملی است غیر قابل تبدیل.
امت اسلامی هر قدر که زخم ها، تن نزارش را دردمند کرده باشند، هرگز نورش به خاموشی نخواهد گرایید و فیوضات و خیرش به پایان نخواهد رسید و پیوند خود با اسلام عزیز را حفظ کرده و همچنان مسلمان خواهد زیست و با وجود درد این شکست، یقینا روزی پیروز خواهد شد.
آری! روزگار نصر و پیروزی فرا خواهد رسید و ابر تیره¬ی ناامیدی کنار زده خواهد شد و عدالت اسلام یکبار دیگر همه جهان را دربر خواهد گرفت.
در کشاکش این معرکه اما سوالی ذهن ها را به خود مشغول میسازد و آن اینکه نقش من و تو در این میان چیست؟
و یا اینکه اصلا من و تو شایسته و آماده حضور در نبرد مقدس هستیم؟
فراموش نباید کرد که خدمت کردن به این دین شایستگی میخواهد که نصیب هر کسی نمیشود و تاجی است که همه لایق بر سر کردن آن نیستند.
نبی رحمت صل الله علیه و سلم میفرمایند: «إِذَا ¬¬أَرَادَ اللَّهُ بِعَبْدٍ خَیْرًا اسْتَعْمَلَهُ، قِیلَ: وَ مَا اسْتَعْمَلَهُ؟ قَالَ: یُفْتَحُ لَهُ عَمَلٌ صَالِحٌ بَیْنَ یَدَیْ مَوْتِهِ حَتَّى یَرْضَى عَنْهُ مَنْ حَوْلَهُ». (زمانی که خداوند برای بنده ای خیر اراده کند، وی را به کار میگیرد، گفته شد: چگونه؟ پیامبر صلوات علیه فرمودند: قبل از اینکه مرگش فرابرسد، برایش توفیق انجام عمل صالح داده میشود تا اطرافیانش از وی راضی گردند» (نفعش به سایرین می رسد).
برای رسیدن به این افتخار، قلبها را از غیرخدا باید شست و نفسها را از بند شهوات باید رهانید، و اینکه دست از تبرئه کردن نفس سرکش در کم کاری و سستی هایش برداشت، چرا که حساب خداوند با بندگانش موقوف بر اعمال و در گرو کردارشان است.
در این مرحله که سختی به اوج خود رسیده و نبرد میان حق و باطل شدت گرفته سزاوار نیست که دست روی دست گذاشته و به اطرافمان بنگریم، بلکه باید خود را شایسته انتخاب شدن برای نبردی گردانیم که نتایجش تضمین شده است برای کسیکه که آمادگی خود را در حد توان گرفته تا در روز رویارویی – حق و باطل- شمشیر بران این دین باشد و در روز پیروزی پرچمدار آن.
شایستگی انتخاب شدن در آیینه¬ی آماده شدن برای خدمت کردن (یاری رساندن دین) منعکس میشود، چرا که دفاع از اسلام لطفی است از جانب خداوند برای کسانی که دوستشان دارد، و ایستادن در خندق حق مقامی است که همه را شایستگی ایستادن در آن نیست، همانگونه که خداوند فرموده: {وما یلقاها إلا الذین صبروا وما یلقاها إلا ذو حظ عظیم}. (]فصلت[ و به این ]مقام[ نمی رسند مگر کسانی که دارای صبر و استقامت باشند، و بدان نمیرسند مگر کسانی که بهره بزرگی ]از ایمان، تقوا و اخلاق ستوده[ داشته باشند.)
آمادگی – برای خدمت به دین- در دایره¬ی علاقه ای ویژه با خداوند بزرگ به تمثیل در میآید، که ثمره¬اش راستی و درستی رای و نظر، صواب بودن استدلال و توانایی تاثیر گذاری و کثرت توفیق در انجام کارهای نیک خواهد بود.
هرگونه کوتاهی و سهل انگاری در این راه، چیزی به جز محرومیت از این افتخار در پی نخواهد داشت، همان گونه که خداوند عالمیان می فرماید: {وَلَوْ أَرَادُوا الْخُرُوجَ لَأَعَدُّوا لَهُ عُدَّهً وَلَکِن کَرِهَ اللَّهُ انبِعَاثَهُمْ فَثَبَّطَهُمْ وَقِیلَ اقْعُدُوا مَعَ الْقَاعِدِینَ}. (سوره التوبه) (اگر می خواستند ]برای جهاد[ بیرون روند، توشه و ساز و برگ آن را آماده می کردند اما خداوند ]می دانست که اگر برای جهاد بیرون می آمدند جز زیان و ضرر نداشتند. این بود که[ بیرون شدن و حرکت کردن آنان را نپسندید و ایشان را ]از این کار[ بازداشت. و بدیشان گفته شد: با نشستگان بنشینید ]چرا که شایستگی آن را ندارید که در کارهای بزرگ و راه سترگ خداوند گام بردارید[).
اما زوایه¬ی پنهانی در پس تمامی این سستی ها و لغزش ها وجود دارد که مانع کسب این شایستگی توسط افراد می شود و آن چیزی نیست جز مرض هایی در درون قلبها، امراضی که به درستی علاج نشده و شاید هم اصلا تشخیص نشده باشند.
به عنوان مثال فرار از میدان نبرد (قتال) عارضه ای نیست که به یکبارگی و در شدت معرکه ظاهر شود، بلکه علتی است قدیمی در نفس و مرضی مدفون در قلب که طبیب از وجود آن آگاه نبوده و خللی است در فکر که کسی به آن توجه نکرده است.
پس شعله های آتش میدان جنگ، امتحان این مرض و زلزله¬ی روبرو شدن با دشمن، میدان سنجش آن بوده که در نهایت منجر به چنین افتضاحی شده است، همانگونه که خداوند میفرماید: {أَمْ حَسِبَ الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَن لَّن یُخْرِجَ اللَّهُ أَضْغَانَهُمْ} (سوره محمد). (آیا کسانی که در دلهایشان بیماری ]نفاق[ است، گمان می برند که خداوند کینه ها و دشمنانگیهای ایشان را ]که از اسلام و مسلمین در دل دارند[ ظاهر و برملا نمی گرداند؟)
پس برای کسب این شایستگی هر یک از ابنای این امت باید خود را برای آن آماده کند، با آماده کردن وسایل و اسباب لازم -البته در حد توان خویش- چرا که خداوند همانگونه که ظالمان و تجاوز کاران را محاسبه میکند افراد مقصر و کم کار را نیز محاسبه خواهد کرد.
اولین گام در راستای کسب این شایستگی ایجاد رابطه ای محکم با خداوند است، چرا که این رابطه صاحبش را شایسته و اهل مقام خدمت گذاری دین میگرداند، همانگونه که خداوند متعال میفرماید: {فَعَلِمَ مَا فِی قُلُوبِهِمْ فَأَنزَلَ السَّکِینَهَ عَلَیْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِیبًا} (سوره الفتح) (خداوند میدانست آنچه را که در درون دلهایشان ]از صداقت و ایمان و اخلاص و وفاداری به اسلام[ نهفته بود، لذا اطمینان خاطری به دلهایشان داد، و فتح نزدیکی را نصیبشان کرد.)
لذا هر فرد مسلمان باید به دنبال تخصص و مهارتی برود که در آن خبره است و با سعی و کوشش بی دریغ خود را به بالا ترین درجات آن برساند تا به وسیله¬ی آن در پروسه¬ی بیدارکردن و برپا کردن دوباره¬ی امت سهم خود را ادا کند.
یقینا این سختی روزی به پایان خواهد رسید و نسلهای مسلمان، پیکره¬ی امت را دوباره بنا خواهند کرد و این امت روزی از هر چشمه زلالی خواهد نوشید و از هر زمین حاصل خیزی ثمر خواهد گرفت.
و این امت در آن روز شکرگزار کسی خواهد بود که برای رسیدن دوباره آن به اوج، برایش راهی را هموار کرده و یا برای آبیاری اش وادی یی را شکافته و یا هم در روزگار سختی و یأس برایش پنجره¬ی امیدی باز کرده است.
پس ای مسلمان! دست کشیدن از کاشتن آخرین نهالی که در دست داری گناهی است بزرگ و اکتفا کردن به گریه بر گذشته¬ی دردناک مان اشتباهی است جبران ناپذیر، همانگونه که مأیوس شدن از رحمت خداوند مساوی است به کفر و زندگی کردن در عالم رویا و خیالبافی چیزی نیست جز دیوانگی.
خسارت و نقصان انسان در این دنیا به هر میزانی هم که برسد نباید فراموش کند که خسارت حقیقی هنوز نیامده و هر قدر هم که در این دنیا به آسودگی و منافع دست یابد، باید بداند که پیروزی و سعادت حقیقی هنوز فرا نرسیده است، همان گونه که خداوند میفرماید: {فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّهَ فَقَدْ فَازَ وَمَا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ} (آل عمران) (هر که از آتش دوزخ به دور گردد و به بهشت برده شود، واقعا سعادت را فراچنگ آورده و نجات پیدا کرده است و زندگی دنیا چیزی جز کالای فریب نیست.)

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است آموزه‌های دینی مانند ...

چرا دور می رویم؟

عبدالباری قانت قدم برداشتن در مسیر دعوت الی الله سعادتی است گرانبها و توفیقی است ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

نکوهش تکبر

استاد میر ضیاء الحق « فریاد » استاد لیسه سلطان صلاح الدین سلجوقی و لیسه ...

موسیقی در میزان عقل و شرع

یکی از مسائلی که در فرهنگ اسلامی ما روی آن اتفاق نظر وجود ندارد،موسیقی است، ...

حضرت محمد صلی الله علیه وسلم اولین مؤسس دولت اسلامی

پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم از اولین روزهای که پیام خوشبختی و سعادت ...

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3