خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان
اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت نکرده وبرنامه فراگیری است که تمام جوانب زندگی دنیوی و اخروی، مادی ومعنوی، جسمی وروحی ما را احتواء می کند. هرگاه به مشکلی برخوردیم یا حقیقت یک مسئله را نمی دانستیم می بایست به دین رجوع نموده و دو منبع اصلی دین (قران وسنت) را معیار سنجش حق و باطل قرار دهیم.
از جمله این موضوعات بحث برانگیز قضیه عاشورا می باشد که خیلی ها درین مورد دچار اشتباهاتی شده و از حقیقت عاشورا طفره رفته اند،؛ چه خوب است که به مناسبت این روز با عظمت نگاهی هرچند گذرا به منابع دینی خود بیندازیم تا حقیقت این روز را شناخته و خرافات را از دامن پاک آن بزدائیم. در مورد بیان حقیقت عاشورا دو نکته قابل توجه است که درین روز چه کاری باید انجام دهیم و چرا؟ پیرامون وظیفه ما درین روز باید گفت: که خداوند(ج) و رسولش صلیالله علیه وسلم فرصت های را در اختیار ما قرارداده است که با استفاده مطلوب ازین فرصت ها خودسازی نموده و روح و روان خویش را پالایش دهیم تا بتوانیم در مقابل امواج متلاطم فساد و تباهی مقاومت کرده و در دین خود استقامت داشته باشیم؛ از جمله این فرصت ها، روزه ها و صدقات و نماز های نفلی می باشد.
وقتی به نصوص دینی مراجعه می کنیم درمیابیم که قرآن کریم درخصوص روز عاشورا هیچ اشاره هم نکرده؛ اما احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم بیانات مفصلی را در باره حقیقت عاشورا بازگو کرده است که اینک به این احادیث نگاهی می اندازیم:
امام مسلم حدیثی را از ابی قتاده روایت نموده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:«امید وارم که خداوند روزه عاشورا را سبب کفاره گناهان سال گذشته قرار دهد».
از ابن عباس حدیثی در صحیح بخاری و مسلم روایت شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم به مدینه منوره مهاجر شدند، دیدند که یهودیان در روز عاشورا روزه می گیرند، فرمود: این به چه مناسبتی است؟ گفتند: این روز نیکویی است، خداوند در این روز حضرت موسی و بنی اسرائیل را از دشمنان شان نجات داد. وموسی به خاطر آن پیروزی، روزه گرفت. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: {أنا أحق بموسی منکم}من از لحاظ گرامیداشت موسی علیه السلام از شما شایسته ترم. و آن روز را روزه گرفت و روزه گرفتن درآن روز را دستور داد.
ونیز رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: « روز عاشورا را روزه بگیرید و بایهود مخالفت کنید به این صورت که یک روز قبل و یک روز بعد از عاشورا را هم روزه بگیرید» مسند احمد.
ودر روایتی آمده که وقتی رسول خدا به روزه گرفتن روز عاشورا دستور دادند، صحابه گفتند: که این مشابهت با یهود است؛ فرمودند: سال آینده روز نهم را هم روزه بگیرید.
ازین احادیث به وضاحت دانسته می شود که از دیدگاه شریعت محمدی روز عاشورا فقط برای روزه گرفتن است نه چیز دیگری؛ و بهتر است روز نهم و دهم و یازدهم محرم را روزه دار باشیم تا بتوانیم به همه آن ا حادیث عمل کنیم.
اما در مورد اینکه حکمت روزه گرفتن درین روز با عظمت چیست؟ طوری که از حدیث قبلی هویدا می گردد حکمت، شکر نعمتی است که نصیب حضرت موسی و بنی اسرائیل گردید و از چنگال فرعون زمان نجات یافتند. ودربعضی روایات آمده که درین روز کشتی نوح علیه السلام به کوه جودی نشست کرد و حضرت نوح و پیروانش نجات یافته و بقیه مستکبران وکافران غرق شدند. لذا ما هم وقتی روزه می گیریم درقدم اول دستور دین ماست و سنت است که روزه بگیریم و در قدم دوم ما سزاوارتریم که شکر گذار نعمت های باشیم که نصیب پیامبران الهی شده اند.
در خصوص خرافاتی که متأسفانه به این روز بزرگ عارض شده باید گفت: که مسلمانان این روز را روزه داشتند تا اینکه به طور تصادفی امام حسین علیه السلام سردار جوانان بهشت و نوه رسول معظم اسلام درین روز شهید شدند؛ عده ظالم و ستمگر این بزرگمرد تاریخ را ناجوانمردانه به شهادت رسانیدند.
به تعقیب این شهادت خرافاتی درین روز بروز کرد؛ برخی به نام دوستداران امام حسین به محبت ایشان غلو نموده و بدعاتی را ایجاد کردند و برخی دیگر به نام مخالفین امام به اموز ناجایزی دست زده و خرافاتی را به وجود آوردند.
اباطیلی در چارچوب جشن و شادی: بعد از شهادت امام حسین رضی الله عنه، مخالفین ایشان و آنانی که این حماسه آفرین را شهید کرده بودند؛ این روز را جشن گرفته و شادی و سرور داشته، لباس جدید می پوشیدند، شهرها را چراغان می کردند، به مردم دستور می دادند که باید محافل شادی برگزار کنند که نمونه این اباطیل را تاریخ به نام ننگین حجاج ثبت نموده است.
خرافاتی در چارچوب سوگواری:
این خرافات را آنانی به وجود آوردند که مدعی محبت امام حسین اند، امروزه این خرافات را هم خیلی گسترش می دهند و می خواهند تمام امت اسلامی به ایشان همگام شده و مثل آن ها این روز را سوگوار باشند.
این مردم که به نام دوستداران اهل بیت معروف اند؛ سوگواری و عزاداری شان را به شیوه های گوناگونی تبارز می دهند. از جمله: تکه های سیاه را به در ودیوار ها آویزان نموده، لباس سیاه می پوشند، به سروصورت شان می زنند، بدن های خود را خون آلود می کنند، به قصد خود را تشنه نگهمیدارند که گویا می خواهند مثل امام حسین باشند، ازهمه بدتر اینکه خیلی از بزرگان امت اسلامی را دشنام می دهند و به مردم خوراکه و نوشیدنی می دهند و….
متأسفانه پیرامون اهداف انقلاب حسینی هیچ تصمیمی گرفته نمی شود در حالی که امت اسلامی در وضعیت ناهنجاری قرار دارد و از هر طرف تهاجم نظامی، سیاسی و فکری متوجه امت اسلامی شده است و خیلی نیازمندیم که با تأسی از انقلاب امام حسین، در مقابل این مظالم و استبداد ها عاقلانه قیام کنیم و فرزندان امت را تربیه نمائیم تا به تمام معنی به اسلام چنگ زنند و امت اسلامی را از وضعیت شرم آور موجود نجات دهند. به امید اینکه همه تصمیم بگیریم تا حقایق را شناسائی نموده و خرافات را از دامن پاک حقیقت بزدائیم و از حوادث و واقعات، درس عزت و سربلندی را گرفته و خواری و ذلت را از سرزمین وجود مان دور سازیم.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3