خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان
اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت نکرده وبرنامه فراگیری است که تمام جوانب زندگی دنیوی و اخروی، مادی ومعنوی، جسمی وروحی ما را احتواء می کند. هرگاه به مشکلی برخوردیم یا حقیقت یک مسئله را نمی دانستیم می بایست به دین رجوع نموده و دو منبع اصلی دین (قران وسنت) را معیار سنجش حق و باطل قرار دهیم.
از جمله این موضوعات بحث برانگیز قضیه عاشورا می باشد که خیلی ها درین مورد دچار اشتباهاتی شده و از حقیقت عاشورا طفره رفته اند،؛ چه خوب است که به مناسبت این روز با عظمت نگاهی هرچند گذرا به منابع دینی خود بیندازیم تا حقیقت این روز را شناخته و خرافات را از دامن پاک آن بزدائیم. در مورد بیان حقیقت عاشورا دو نکته قابل توجه است که درین روز چه کاری باید انجام دهیم و چرا؟ پیرامون وظیفه ما درین روز باید گفت: که خداوند(ج) و رسولش صلیالله علیه وسلم فرصت های را در اختیار ما قرارداده است که با استفاده مطلوب ازین فرصت ها خودسازی نموده و روح و روان خویش را پالایش دهیم تا بتوانیم در مقابل امواج متلاطم فساد و تباهی مقاومت کرده و در دین خود استقامت داشته باشیم؛ از جمله این فرصت ها، روزه ها و صدقات و نماز های نفلی می باشد.
وقتی به نصوص دینی مراجعه می کنیم درمیابیم که قرآن کریم درخصوص روز عاشورا هیچ اشاره هم نکرده؛ اما احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم بیانات مفصلی را در باره حقیقت عاشورا بازگو کرده است که اینک به این احادیث نگاهی می اندازیم:
امام مسلم حدیثی را از ابی قتاده روایت نموده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:«امید وارم که خداوند روزه عاشورا را سبب کفاره گناهان سال گذشته قرار دهد».
از ابن عباس حدیثی در صحیح بخاری و مسلم روایت شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم به مدینه منوره مهاجر شدند، دیدند که یهودیان در روز عاشورا روزه می گیرند، فرمود: این به چه مناسبتی است؟ گفتند: این روز نیکویی است، خداوند در این روز حضرت موسی و بنی اسرائیل را از دشمنان شان نجات داد. وموسی به خاطر آن پیروزی، روزه گرفت. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: {أنا أحق بموسی منکم}من از لحاظ گرامیداشت موسی علیه السلام از شما شایسته ترم. و آن روز را روزه گرفت و روزه گرفتن درآن روز را دستور داد.
ونیز رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: « روز عاشورا را روزه بگیرید و بایهود مخالفت کنید به این صورت که یک روز قبل و یک روز بعد از عاشورا را هم روزه بگیرید» مسند احمد.
ودر روایتی آمده که وقتی رسول خدا به روزه گرفتن روز عاشورا دستور دادند، صحابه گفتند: که این مشابهت با یهود است؛ فرمودند: سال آینده روز نهم را هم روزه بگیرید.
ازین احادیث به وضاحت دانسته می شود که از دیدگاه شریعت محمدی روز عاشورا فقط برای روزه گرفتن است نه چیز دیگری؛ و بهتر است روز نهم و دهم و یازدهم محرم را روزه دار باشیم تا بتوانیم به همه آن ا حادیث عمل کنیم.
اما در مورد اینکه حکمت روزه گرفتن درین روز با عظمت چیست؟ طوری که از حدیث قبلی هویدا می گردد حکمت، شکر نعمتی است که نصیب حضرت موسی و بنی اسرائیل گردید و از چنگال فرعون زمان نجات یافتند. ودربعضی روایات آمده که درین روز کشتی نوح علیه السلام به کوه جودی نشست کرد و حضرت نوح و پیروانش نجات یافته و بقیه مستکبران وکافران غرق شدند. لذا ما هم وقتی روزه می گیریم درقدم اول دستور دین ماست و سنت است که روزه بگیریم و در قدم دوم ما سزاوارتریم که شکر گذار نعمت های باشیم که نصیب پیامبران الهی شده اند.
در خصوص خرافاتی که متأسفانه به این روز بزرگ عارض شده باید گفت: که مسلمانان این روز را روزه داشتند تا اینکه به طور تصادفی امام حسین علیه السلام سردار جوانان بهشت و نوه رسول معظم اسلام درین روز شهید شدند؛ عده ظالم و ستمگر این بزرگمرد تاریخ را ناجوانمردانه به شهادت رسانیدند.
به تعقیب این شهادت خرافاتی درین روز بروز کرد؛ برخی به نام دوستداران امام حسین به محبت ایشان غلو نموده و بدعاتی را ایجاد کردند و برخی دیگر به نام مخالفین امام به اموز ناجایزی دست زده و خرافاتی را به وجود آوردند.
اباطیلی در چارچوب جشن و شادی: بعد از شهادت امام حسین رضی الله عنه، مخالفین ایشان و آنانی که این حماسه آفرین را شهید کرده بودند؛ این روز را جشن گرفته و شادی و سرور داشته، لباس جدید می پوشیدند، شهرها را چراغان می کردند، به مردم دستور می دادند که باید محافل شادی برگزار کنند که نمونه این اباطیل را تاریخ به نام ننگین حجاج ثبت نموده است.
خرافاتی در چارچوب سوگواری:
این خرافات را آنانی به وجود آوردند که مدعی محبت امام حسین اند، امروزه این خرافات را هم خیلی گسترش می دهند و می خواهند تمام امت اسلامی به ایشان همگام شده و مثل آن ها این روز را سوگوار باشند.
این مردم که به نام دوستداران اهل بیت معروف اند؛ سوگواری و عزاداری شان را به شیوه های گوناگونی تبارز می دهند. از جمله: تکه های سیاه را به در ودیوار ها آویزان نموده، لباس سیاه می پوشند، به سروصورت شان می زنند، بدن های خود را خون آلود می کنند، به قصد خود را تشنه نگهمیدارند که گویا می خواهند مثل امام حسین باشند، ازهمه بدتر اینکه خیلی از بزرگان امت اسلامی را دشنام می دهند و به مردم خوراکه و نوشیدنی می دهند و….
متأسفانه پیرامون اهداف انقلاب حسینی هیچ تصمیمی گرفته نمی شود در حالی که امت اسلامی در وضعیت ناهنجاری قرار دارد و از هر طرف تهاجم نظامی، سیاسی و فکری متوجه امت اسلامی شده است و خیلی نیازمندیم که با تأسی از انقلاب امام حسین، در مقابل این مظالم و استبداد ها عاقلانه قیام کنیم و فرزندان امت را تربیه نمائیم تا به تمام معنی به اسلام چنگ زنند و امت اسلامی را از وضعیت شرم آور موجود نجات دهند. به امید اینکه همه تصمیم بگیریم تا حقایق را شناسائی نموده و خرافات را از دامن پاک حقیقت بزدائیم و از حوادث و واقعات، درس عزت و سربلندی را گرفته و خواری و ذلت را از سرزمین وجود مان دور سازیم.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3