خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / اخوت اسلامی، دیواری سربین

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی
دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان و زمان، منطبق و مرعی‌الاجرا می‌باشد؛ آفریدگارش، آفریدگار جهان هستی‌ست و زیر و بم هستی، همه در حیطه‌ی علم اوست. او آفرینش‌گر این آیین است و رهنمایی نیز با اوست؛ نمونه‌ی بارز آن، فرستادن پیامبر باز پسین (محمد صلی‌الله‌علیه ‌وسلم) به عنوان مدرس این آئین، است.
قرآن به عنوان معجزه‌ی جاوید حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم از روز نزول تا امروز کتاب هدایت بوده و در هر عصری جهت تثبیت خود به عنوان کلام حق، موضوعاتی را نمایان می‌کند که انگشت حیرت در دهان اهلِ خرد می‌گذارد. زیاد است ازین موضوعات که تا کنون نمایان شده و بی‌گمان چیزهای زیادی هنوز از دید بشر پنهان مانده است که در پهنه‌ی زمان بدان دست خواهد یافت.
از جمله‌ی اعجاز علمی قرآن، یک مورد نیز آیه‌ی چهارم سوره‌ی مبارکه‌ی صف است که خداوند متعال از سرب به عنوان دیوار غیر قابل نفوذ یاد کرده و محبان صف‌بسته‌ی خویش را به چنین دیواری تشبیه کرده است.
{إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ} ترجمه: خداوند دوست می‌دارد کسانی را که در راه او متحد و یک ‌پارچه در خط و صف واحدی می‌رزمند، گویی دیوار سربی بزرگی هستند.‏
در تفسیر آیه‌ی فوق، از بنیانِ مرصوص به عنوان سد یا دیوار آهنین که استحکام بسیار دارد یاد می‌شود و مفسران در تحلیل آن از اصل استناد و استحکام دیوار در مقابل فروپاشی استفاده می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت هرجا کلمه‏ی دیوار آمد صفت وی را به سَمت اوصافی مانند فولادین، آهنین، مستحکم و… می‌برند؛ حتا در بعضی از ترجمه‌ها مرصوص را آهنین ترجمه کرده اند. لاکن مرصوص در این‌جا مفهوم اصل خود یعنی همان سرب را دارد و در گذشته چون توان تحلیل سرب به عنوان دیواری سربی به خوبی به ذهن نمی‌رسید، ازآن به‌گونه‌ای دیگر تعبیر می‌کردند؛ چه که سراغ نداشتند در تقویّت، استحکام و استقرار یک دیوار از سرب استفاده شده باشد و حتا نقیض آن را نیز به فروانی می‌دیدند که از این فلز در ساخت دیوار نه، بل در ساخت ظروف استفاده صورت می‌گرفت.
سوال که با به‌دست دادن این معنا در ذهن می‌پیچد این است که چرا دیوار سربی؟! چرا فولادی نه؟!
مسلماً در سرب ویژه‌گی‌هایی وجود دارد که در عناصر دیگر موجود نیست و بدون شک خداوند جل‌جلاله در سرب قدرتی قرار داده است که آن قدرت در عناصر دیگر یا دیده نمی‌رسد و یا کمتر به چشم می خورد.
نیکوست تا ویژه‌گی‌های این عنصر را مطالعه کنیم و ببینیم چه نوع ماده‌ای‌ست و چه بهره‌ای در علم امروزی از آن برده می‌شود تا بتوانیم مقصود واقعی استفاده کلمه‌ی دیوار را در کنارِ سرب دریافت کنیم.
سرب، عنصری‌ست ثابت، نرم، با کثافت بالا، چکش‌خوار و انعطاف پذیر، رنگ سفید آن سریعاً در مقابل هوا به خاکستری تیره تبدیل می‌گردد. نمبر اتمی آن ۸۲ است.
در گذشته از سرب -به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آن- در ساخت وسایل استفاده می‌کردند؛ مصری‌ها از آن در ساخت قلاب ماهی‌گیری، در صنعت شیشه و لعاب و وسایل زینتی و آرایشی استفاده می‌نمودند. بعد از رنسانس از این ماده در مطبوعات و در تولید گلوله‌ها نیز استفاده صورت گرفت.
امروزه در باتری‌های اسید، در اجزای الکترونیکی، روکش کابل، مهمات، در شیشه CTR، سرامیک، شیشه‌های سرب‌دار، آلیاژها، اتصالات و مواد پرکننده‌ی دندان، هم‌چنین در بام‌ها به‌عنوان درزگیر برای محافظت اتصالات در برابر باران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مهم‌ترین استفاده سرب در تکنولوژی قرن ۲۱ در ساخت اتاقک‌های سربی‌ست! در ایجاد سد های توقف دهنده‌ی اشعه‌های رادیو اکتیف.
سرب بهترین عایقی است که می‌تواند اکثر اشعه‌های رادیو اکتیف (مخصوصاً اشعه‌های گاما و ایکس) را توقف داده و مانع عبور این اشعه‌ها گردد، این ویژه‌گی در مواد مختلف به پیمانه‌ی مختلف وجود دارد، اما سرب به‌دلیل کثافت بالا و نمبر اتمی بالا بهترین عنصر در این زمینه می‌باشد.

بنابر این در محافظت از ماشین اشعه‌ی ایکس، نیروگاه‌های هسته‌ای، آزمایشگاه (قلعه‌های سربی جهت انتقال مواد رادیو اکیو)، تجهیزات نظامی، و مکان‌های دیگر که در آن تابش ممکن است مواجه می‌شوند استفاده می‌شود.
در متوقف ساختن اشعه‌ی گاما نیاز به مقدار زیاد کتله اتمی می‌باشد در مقابل ذرات آلفا، که می‌تواند توسط کاغذ یا پوست بدن، و ذرات بتا، که می تواند توسط ورقه‌ای متوقف شود.

اشعه گاما و X توسط موادی با عدد اتمی بالا و چگالی بالا جذب می‌شود، یک سپر سرب به تنهایی به صورت متوسط ۲۰ الی ۳۰ درصد از سپرهای هم کتله محافظ دیگر مانند آلومینیوم، کانگریت یا بتن، آب و یا خاک موثرتر است.
مزیت عمده‌ی سرب در وزن پایین‌تر نیست، بلکه این ویژ‌گی در سرب به اثر تراکم بالای اتمی آن می‌باشد و این تراکم اجازه داده تا ذرات بسیار زیادی در حجم کم در کنار یکدیگر قرار گرفته و به خوبی می‌تواند اشعه‌های رادیو اکتیف را بهتر از هر ماده‌ی دیگر جذب اتم‌های خودکند.
سرب‌کوبی به فناوری ساخت دیوارها با عایق‌های سربی نامیده می‌شود تا در محیط‌هایی که خطر انتشار اشعه‌های رادیو اکتیف موجود است، سد های محافظتی را ایجاد کرده و از نفوذ و انتشار شان جلوگیری گردد.

پس به صورت کل می‌توان خلاصه کرد که سرب به عنوان ماده‌ی غیر قابل نفوذ در تکنالوژی امروزی شناخته می‌شود.
حال، دوباره ترجمه‌ی آیه‌ی فوق را بازخوانی می‌کنیم:
«خداوند کسانی را دوست می‌دارد که در راهِ او متّحد و یکپارچه، در صف واحدی می‌رزمند، گویی دیوار سربی بزرگی هستند.»
در آیه‌ی فوق خداوند جل‌جلاله مؤمنانی را که در راه او صف بسته‌اند به مانند دیوار بزرگ سربی تشبیه می‌نماید که هیچ نیرویی توان نفوذ در این صف را ندارد، از هر چه بگذرد ازاین دیوار نمی‌تواند بگذرد و هرچه بیشتر برای عبور سعی کند بیشتر در این دیوار جذب می‌گردد تا آنجا که اثری از آن باقی نمی‌ماند! این قدرت و برکتی‌ست که خداوند در این صف گذاشته و این ویژگی در هیچ صف دیگری یافت نمی‌شود.
بله، مومنانِ صف‌بسته، همان بنیان مرصوص اند که نه دشمن توان نفوذ در صف‌شان را دارد و نه هم ترس و اندوهی قلوب مؤمنان پریشان و آشفته می‌کند.
«بی‌گمان، آنان‌که گفتند: پروردگار ما خداست، سپس ایستاده‌گی کردند، بیمی بر آنان نیست و غم‌گین [نیز] نخواهند شد.» [الاحقاف: ۱۳]

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

گزارش اولین روز از هفته فهم قرآنکریم!

نخستین روز هفته مبارکه فهم قرآن کریم با حضور صدها تن از هموطنان عزیزمان موفقانه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3