خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / اخوت اسلامی، دیواری سربین

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی
دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان و زمان، منطبق و مرعی‌الاجرا می‌باشد؛ آفریدگارش، آفریدگار جهان هستی‌ست و زیر و بم هستی، همه در حیطه‌ی علم اوست. او آفرینش‌گر این آیین است و رهنمایی نیز با اوست؛ نمونه‌ی بارز آن، فرستادن پیامبر باز پسین (محمد صلی‌الله‌علیه ‌وسلم) به عنوان مدرس این آئین، است.
قرآن به عنوان معجزه‌ی جاوید حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم از روز نزول تا امروز کتاب هدایت بوده و در هر عصری جهت تثبیت خود به عنوان کلام حق، موضوعاتی را نمایان می‌کند که انگشت حیرت در دهان اهلِ خرد می‌گذارد. زیاد است ازین موضوعات که تا کنون نمایان شده و بی‌گمان چیزهای زیادی هنوز از دید بشر پنهان مانده است که در پهنه‌ی زمان بدان دست خواهد یافت.
از جمله‌ی اعجاز علمی قرآن، یک مورد نیز آیه‌ی چهارم سوره‌ی مبارکه‌ی صف است که خداوند متعال از سرب به عنوان دیوار غیر قابل نفوذ یاد کرده و محبان صف‌بسته‌ی خویش را به چنین دیواری تشبیه کرده است.
{إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ} ترجمه: خداوند دوست می‌دارد کسانی را که در راه او متحد و یک ‌پارچه در خط و صف واحدی می‌رزمند، گویی دیوار سربی بزرگی هستند.‏
در تفسیر آیه‌ی فوق، از بنیانِ مرصوص به عنوان سد یا دیوار آهنین که استحکام بسیار دارد یاد می‌شود و مفسران در تحلیل آن از اصل استناد و استحکام دیوار در مقابل فروپاشی استفاده می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت هرجا کلمه‏ی دیوار آمد صفت وی را به سَمت اوصافی مانند فولادین، آهنین، مستحکم و… می‌برند؛ حتا در بعضی از ترجمه‌ها مرصوص را آهنین ترجمه کرده اند. لاکن مرصوص در این‌جا مفهوم اصل خود یعنی همان سرب را دارد و در گذشته چون توان تحلیل سرب به عنوان دیواری سربی به خوبی به ذهن نمی‌رسید، ازآن به‌گونه‌ای دیگر تعبیر می‌کردند؛ چه که سراغ نداشتند در تقویّت، استحکام و استقرار یک دیوار از سرب استفاده شده باشد و حتا نقیض آن را نیز به فروانی می‌دیدند که از این فلز در ساخت دیوار نه، بل در ساخت ظروف استفاده صورت می‌گرفت.
سوال که با به‌دست دادن این معنا در ذهن می‌پیچد این است که چرا دیوار سربی؟! چرا فولادی نه؟!
مسلماً در سرب ویژه‌گی‌هایی وجود دارد که در عناصر دیگر موجود نیست و بدون شک خداوند جل‌جلاله در سرب قدرتی قرار داده است که آن قدرت در عناصر دیگر یا دیده نمی‌رسد و یا کمتر به چشم می خورد.
نیکوست تا ویژه‌گی‌های این عنصر را مطالعه کنیم و ببینیم چه نوع ماده‌ای‌ست و چه بهره‌ای در علم امروزی از آن برده می‌شود تا بتوانیم مقصود واقعی استفاده کلمه‌ی دیوار را در کنارِ سرب دریافت کنیم.
سرب، عنصری‌ست ثابت، نرم، با کثافت بالا، چکش‌خوار و انعطاف پذیر، رنگ سفید آن سریعاً در مقابل هوا به خاکستری تیره تبدیل می‌گردد. نمبر اتمی آن ۸۲ است.
در گذشته از سرب -به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آن- در ساخت وسایل استفاده می‌کردند؛ مصری‌ها از آن در ساخت قلاب ماهی‌گیری، در صنعت شیشه و لعاب و وسایل زینتی و آرایشی استفاده می‌نمودند. بعد از رنسانس از این ماده در مطبوعات و در تولید گلوله‌ها نیز استفاده صورت گرفت.
امروزه در باتری‌های اسید، در اجزای الکترونیکی، روکش کابل، مهمات، در شیشه CTR، سرامیک، شیشه‌های سرب‌دار، آلیاژها، اتصالات و مواد پرکننده‌ی دندان، هم‌چنین در بام‌ها به‌عنوان درزگیر برای محافظت اتصالات در برابر باران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مهم‌ترین استفاده سرب در تکنولوژی قرن ۲۱ در ساخت اتاقک‌های سربی‌ست! در ایجاد سد های توقف دهنده‌ی اشعه‌های رادیو اکتیف.
سرب بهترین عایقی است که می‌تواند اکثر اشعه‌های رادیو اکتیف (مخصوصاً اشعه‌های گاما و ایکس) را توقف داده و مانع عبور این اشعه‌ها گردد، این ویژه‌گی در مواد مختلف به پیمانه‌ی مختلف وجود دارد، اما سرب به‌دلیل کثافت بالا و نمبر اتمی بالا بهترین عنصر در این زمینه می‌باشد.

بنابر این در محافظت از ماشین اشعه‌ی ایکس، نیروگاه‌های هسته‌ای، آزمایشگاه (قلعه‌های سربی جهت انتقال مواد رادیو اکیو)، تجهیزات نظامی، و مکان‌های دیگر که در آن تابش ممکن است مواجه می‌شوند استفاده می‌شود.
در متوقف ساختن اشعه‌ی گاما نیاز به مقدار زیاد کتله اتمی می‌باشد در مقابل ذرات آلفا، که می‌تواند توسط کاغذ یا پوست بدن، و ذرات بتا، که می تواند توسط ورقه‌ای متوقف شود.

اشعه گاما و X توسط موادی با عدد اتمی بالا و چگالی بالا جذب می‌شود، یک سپر سرب به تنهایی به صورت متوسط ۲۰ الی ۳۰ درصد از سپرهای هم کتله محافظ دیگر مانند آلومینیوم، کانگریت یا بتن، آب و یا خاک موثرتر است.
مزیت عمده‌ی سرب در وزن پایین‌تر نیست، بلکه این ویژ‌گی در سرب به اثر تراکم بالای اتمی آن می‌باشد و این تراکم اجازه داده تا ذرات بسیار زیادی در حجم کم در کنار یکدیگر قرار گرفته و به خوبی می‌تواند اشعه‌های رادیو اکتیف را بهتر از هر ماده‌ی دیگر جذب اتم‌های خودکند.
سرب‌کوبی به فناوری ساخت دیوارها با عایق‌های سربی نامیده می‌شود تا در محیط‌هایی که خطر انتشار اشعه‌های رادیو اکتیف موجود است، سد های محافظتی را ایجاد کرده و از نفوذ و انتشار شان جلوگیری گردد.

پس به صورت کل می‌توان خلاصه کرد که سرب به عنوان ماده‌ی غیر قابل نفوذ در تکنالوژی امروزی شناخته می‌شود.
حال، دوباره ترجمه‌ی آیه‌ی فوق را بازخوانی می‌کنیم:
«خداوند کسانی را دوست می‌دارد که در راهِ او متّحد و یکپارچه، در صف واحدی می‌رزمند، گویی دیوار سربی بزرگی هستند.»
در آیه‌ی فوق خداوند جل‌جلاله مؤمنانی را که در راه او صف بسته‌اند به مانند دیوار بزرگ سربی تشبیه می‌نماید که هیچ نیرویی توان نفوذ در این صف را ندارد، از هر چه بگذرد ازاین دیوار نمی‌تواند بگذرد و هرچه بیشتر برای عبور سعی کند بیشتر در این دیوار جذب می‌گردد تا آنجا که اثری از آن باقی نمی‌ماند! این قدرت و برکتی‌ست که خداوند در این صف گذاشته و این ویژگی در هیچ صف دیگری یافت نمی‌شود.
بله، مومنانِ صف‌بسته، همان بنیان مرصوص اند که نه دشمن توان نفوذ در صف‌شان را دارد و نه هم ترس و اندوهی قلوب مؤمنان پریشان و آشفته می‌کند.
«بی‌گمان، آنان‌که گفتند: پروردگار ما خداست، سپس ایستاده‌گی کردند، بیمی بر آنان نیست و غم‌گین [نیز] نخواهند شد.» [الاحقاف: ۱۳]

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3