خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود
ترجمه: عبدالخالق احسان

هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد و سپس به صورت تدریجی و گام به گام بعد از رهایی از پیامدهای شکست و تصحیح مسیر حرکت؛ به سوی مجد و شکوه و عظمت خویش بر می گردد؛ مگر امت های که شکست روحی خورده باشند، چون این گونه ملت ها، همیشه شکست خورده باقی می مانند و به صورت ابدی تباه می گردند.
از مدتی امت اسلامی از تهاجمی رنج می برد که هدف آن شکست روحی، نابودی اراده، زنده به گورکردن عزیمت و بی توجهی به هر پروژه عملی و اصلاحی می باشد، قضایای که می تواند، امت اسلامی را ارتقا داده و از جهنم عقب ماندگی برهاند و به آفاق توسعه و ابتکار و پیشرفت برساند.
در میان تراکم عقب مانی علمی، تمدنی، ضعف بنیه ی سیاسی، اقتصادی، اداری، سستی در آموزش، شکست روحی و معنوی که نبرد روحی علیه مسلمانان تأثیر کرده بود؛ برخی دولت های اسلامی مثل: (ترکیه، اندونیزیا و مالیزیا)، توانستند، این موانع وهمی و تحمیل شده را بشکنند و ازین تاریکی های عقب مانی و فلاکتبار بیرون جهند و به نهضت، خیزش، سازندگی و ابتکار و ابداع دست یازند و زندگی درخشنده و با رونقی را به ملت های خویش بازگردانند، شایعات و پروپاگند های که مدعی عدم اهلیت دولت های اسلامی به ایجاد نهضت علمی و اقتصادی اند، را نابود ساختند.
از تجارب جدید جهان اسلام که جهانیان را به حیرت انداخت و الگوی نیک و ارزنده ی برای دولت های اسلامی گردید، تجربه موفق ترکیه است، در چند سال اخیر ترکیه به قوت اقتصادی ملی و جهانی تبدیل گردید که جایگاه راسخ و نیرومندی در بازار جهانی کسب نموده و توانست بهره های هنگفتی از تجارت در آسیا، اروپا و شرق میانه و شمال افریقا به دست آورد. از تجربه این سرزمین اسلامی که آوازه اش، آفاق جهان را پر نموده و به حیث یک قوت اقتصادی جهانی تبارز نموده است، چه می دانید؟
بر پرتگاه افلاس «بحران اقتصادی ۲۰۰۱»
در برهه زمانی ده هشتاد و نود، اقتصاد ترکیه به چالش بزرگی روبرو گردید، طوری که استفاده از تولیدات خارجی افزایش یافت و ارزش تجارت خارجی ۴۰% از تولیدات داخلی بیشتر گردید، حکومت برای تهیه وسایل تمویل امور ضروری به منظور تحقق رشد اقتصادی در کشور به مشکلات جدی مواجه بوده و حکومت مجبور شد که با بانک های ترکیه قرارداد های با بهره های خیلی بالا منعقد نماید که در نتیجه آن بانک های ترکیه در بحران اقتصادی ۲۰۰۱ به مشکلات و چالش های کوبنده و نابود کننده روبرو شدند.
در سال ۱۹۹۶میلادی صندوق بین المللی پول، بیانیه ی هشدار دهنده و شدید اللحنی به خصوص وضعیت اقتصادی ترکیه صادر کرد که در نتیجه ناتوانی مالی، دولت مجبور به متوقف ساختن بسیاری از پروژه های توسعوی گردید. در پایان دهه نود، وضعیت سیاسی ترکیه به وخامت گرایید و حرص و آزمندی زیاد شد و منجر به بیرون شدن استثمارگران گردیده و قیمت دارایی بیرون شده از کشور به هفتاد میلیارد دالر رسید.
در نومبر سال ۲۰۰۰میلادی، صندوق بین المللی پول قرضه ی به ارزش ۱۱٫۴ میلیارد دالر به ترکیه پرداخت، تا بتواند بر بحران اقتصادی اش فایق آید، اما حکومت ترکیه مجبور شد که شرکت ها و موسسات دولتی را بفروشد و در پایان سال ۲۰۰۰ وضعیت اقتصادی بحرانی تر شده و آمار بیکاری افزایش یافته و مواد غذایی ضروری به قیمت سرسام آوری رسید و ترکیه را به رکود مواجه ساخت.
در آغاز سال ۲۰۰۱، نخست وزیر ترکیه مصطفی اجاوید همراه رئیس جمهور احمد نجدت سیزر از جلسه بیرون شده و گفت: « این بحران خطرناکی است، بانک مرکزی پنج میلیارد دالر از سرمایه احتیاطی اش را از دست داده است». بعد از مدتی بیش از ۱۴۸۷۵ کارمند ترکی، ترک وظیفه نموده و ارزش لیره ترکی در مقابل دالر به گونه سرسام آوری پایین آمد و ترکیه در مسیر نامعلومی در حرکت بود.
ظهور حزب عدالت و توسعه AKP
بعد ازین بحران ویرانگر سال ۲۰۰۱میلادی که پیامد های ویرانگری بر اوضاع سیاسی و اجتماعی ترکیه داشت، و در بحبوحه این وضعیت مضمحل کننده، حزب عدالت و توسعه، راه خود را باز می کرد و آینده سیاسی اش را می ساخت و طرح دورنمایی آینده ترکیه را تقدیم می نمود. حزب عدالت و توسعه با شعار و پشتوانه اسلامی بعد از جنگ سخت و طاقت فرسا با نیروه های مخالف هر جریان اسلامی و یا هر گروهی که اندک ارتباطی به اسلام داشته باشد؛ اصلاحات ریشه ای و عمیقی را آغاز نمود که شامل میدان های سیاسی و اقتصادی می گردید و از فعال سازی سیاست های مالی گمرکات و مالیه، استراتیژی حمایت از ممتلکات حیاتی دولت و تطویر سیاست بهره گیری، حمایت نمود.
این سیاست های اقتصادی، موفقیت های بزرگی به دست آورد، طوری که اقتصاد ترکیه از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ به صورت متوسط ۱۳% رشد داشته و بازار بورص استانبول در جمله ۳۰ بورص برتر جهان قرار گرفت، این موفقیت کافی بود که ترکیه را در مسیر نهضت و سازندگی قرار داده و پیروزی های پی در پی نصیب حزب سیاسی عدالت و توسعه گردد، تا این که جمهوریت جدید ترکیه حمایت گردیده و رفاهیت اقتصادی و استقرار بیشتر سیاسی برای ملت ترکیه تحقق یابد.
در سال ۲۰۱۴ اقتصاد ترکیه در سطح ۱۷ اقتصاد برتر جهان قرار گرفت تا بتواند ترکیه را با نهضت علمی و اقتصادی بزرگش به حرکت در آورده و این نکته را نهادینه سازد که ملت های اسلامی توانایی سازندگی و نهضت و خیزش را دارند، اگر با تصمیم و جدیت تلاش نمایند.
دورنمای ۲۰۲۳ آینده ترکیه
ترکیه استراتیژی جدید خود را در خصوص حمایت از آموزش و تحقیقات علمی و استفاده از موقعیت جغرافیایی مهم تدوین نمود و دستاوردهای های بزرگی کسب کرد، در میدان آموزش و تحقیقات علمی توانست، نظام آموزشی اش را با حمایت مالی و لوژیستکی نیرومند، متحول ساخته و به تأسیس دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و انستیتوت ها، دست یازد. سالانه به تعداد ۶۱۰ هزار دانشجو از دانشگاه های ترکیه در رشته های مختلف فارغ می گردند و در سال ۱۹۸۱میلادی دانشگاه های ترکیه در مرتبه صدم دانشگاه های جهان قرار داشت؛ اما در سال ۲۰۰۸ به مرتبه هجدهم صعود نمود. در سال ۲۰۱۶ حکومت ترکیه در ضمن بیان تحقق اهداف استراتیژی ۲۰۲۳ اعلان نمود که بودجه نظام آموزشی و تحقیقات علمی و تکنولوژی را افزایش می دهد و تعداد پژوهشگران را از ۱۱۵هزار به ۳۰۰ هزار پژوهشگر افزایش خواهد داد.
موقعیت جغرافیایی
ترکیه در چارچوب استراتیژی استفاده از موقعیت جغرافیایی اش، سلسله پروژه های بزرگ و سهمگینی را به منظور توسعه زیرساخت ها، راه اندازی نموده و چون ترکیه با مناطقی هم مرز و در اتصال است که ۷۰% نفط و گاز جهان را در اختیار دارند، لذا ترکیه درین زمینه نقش بارزی در انتقال نفط و گاز به اروپا بازی نموده و پروژه های بزرگ مواصلاتی را به منظور تسهیل نقل و انتقال مواد سوختی به اروپا به کار انداخت.
ترکیه از خلال بهره گیری های بزرگش، تلاش دارد که بازار اقتصادی اش را گرمتر ساخته و بازارهای اقتصادی اروپا، آسیا، شرق میانه و شمال افریقا را تحت الشعاع قرار داده و قیمت بازارش را به ۲۵تریلیون دالر افزایش دهد، و تلاش می کند که سه لنگرگاه بزرگ کشتی رانی ایجاد نمایدتا نقش بارزی در تجارت دریایی و رفت و آمد کشتی ها داشته باشد.
ترکیه با وجود مشکلات و موانع بین المللی و منطقه ای، تلاش دارد که به سرعت به تحقق اهداف استراتیژی ۲۰۲۳ گام بردارد که بر اساس آن استراتیژی، ترکیه از جمله ده قوت اقتصادی برتر جهان قرار خواهد گرفت.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

گزارش هفته سیرت – ولایت غور

دفتر ولایتی جمعیت اصلاح غور به مناسبت دوازدهم ربیع‌الاول سال‌روز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار ...

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3