خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود
ترجمه: عبدالخالق احسان
اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، در نهضت اقتصادی و علمی فراگیرش، چهره تمدنی این دولت را دگرگون ساخت، و سبک زندگی شهروندان را تغییر داده و انسان اندونیزیایی را به سوی علم، نوآوری و تولید تشویق نموده و انگیزه داد. شرکت¬های صنعتی، دانشگاه¬ها، مراکز علمی و مساجد به صورت شگفت انگیزی به نهضت و خیزش مسلمانان این کشور سهیم گردیدند.
به کمک فرزندان این دولت اسلامی، اندونیزیا توانست در مدت پنج سال گذشته گام های بزرگ و پیشرفته¬ی اقتصادی بردارد و در بین کشورهای آسیایی مقام چهارم را بعد از چین، جاپان و کوریای جنوبی، کسب نماید و در سطح جهانی در رتبه شانزدهم قرار گیرد.
با وجود مشکلات و چالش های فراوانی که اندونیزیا بعد از استعمار و میراث سهمگین و نابود کننده اش به آن دچار بود، و علاوه بر آن، چالش های رشد سریع دیموگرافیک و تنوع فرهنگی و زبانی این کشور اسلامی؛ اما فرزندان این ملت مسلمان با اراده¬ی قوی و عزم آهنین در مقابل این موانع پیروز شده و چالش¬ها را درنوردیده و اندونیزیا را به آفاق علم و تکنولوژی بیرون کشیدند و از آن دولت اسلامی ساختند که در مصاف دولت¬های توسعه یافته و پیشرفته¬ی اقتصادی قرار می¬گیرد و سومین دولت اسلامی عضو گروه G20 می¬باشد. از تجربه موفق اندونیزیا بزرگترین دولت اسلامی چه می¬دانید؟ اینک می¬خواهیم ازین تجربه برای تان بگوییم!
اصلاحات رئیس سوهارتو (۱۹۶۶ – ۱۹۷۳)
اصلاحات رئیس سوهارتو بر جنبه اقتصادی ترکیز داشت، او به بازگشت اندونیزیا به اقتصاد جهانی از خلال ارتباط و عضویت به هیأت های مالی بین المللی مثل بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، تلاش فراوان نمود. پلان جدید سوهارتو به صرفه جویی و کمک¬ مالی کشورهای غربی و جاپان، نیاز داشت. مهمترین و بارزترین گام در راه اصلاحات اقتصادی، کاهش آثار تورم اقتصادی اندونیزیا بود، تورمی که ملت را به سوی نابودی می¬کشاند، به خاطر تحقق این هدف، سوهارتو گروهی از تکنوکرات ها را که اکثر شان از فارغان دانشگاه های امریکایی بود، مؤظف نمود تا راهکارهایی را جستجو و آماده سازند که از بحران تورم کاسته شده و دولت به سوی خودکفایی گام بردارد.
سپس سیاست بازار آزاد را با تعدیلات جدید روی دست گرفته و قوانین استثمار خارجی را در سال ۱۹۶۷ تدوین نمود و در ادامه به تعدیلات دیگری در بازار آزاد، قانون استثمارات داخلی را در سال ۱۹۶۸ تصویب کرد و این قوانین جدید انگیزه¬ی قوی به سرمایه¬گزاران خارجی در اندونیزیا داشت و جاپان و کشورهای غربی در بخش¬های مختلف سرمایه گزاری کردند و نتیجه¬ی این کار بر اقتصاد اندونیزیا خیلی مثبت بود، طوری که رشد اقتصادی کشور را به بیش از % ۹ رساند؛ درین برهه بود که نشانه های عصر طلایی اندونیزیا شکل گرفت.
عصر طلایی اقتصاد اندونیزیا (۱۹۸۰ – ۱۹۹۶)
با آغاز دهه¬ی هشتاد، اندونیزیا شاهد تحولات جذری از اقتصاد مصرفی به اقتصاد صنعتی بود، این دگرگونی تأثیر ستبری بر زندگی مردم و سطح معیشت شان داشت، و زیرساخت¬های ¬دولت محکم شد و دولت سرمایه¬ی زیادی در بخش صنعت مصرف نمود و بیشتر قریه¬ها به شهرهای بزرگ صنعتی تبدیل گردید.
هم چنان تعداد زیادی از پلان های اصلاحی اجرا گردید، مثل: سیاست های حمایت از کارگران، نیکوسازی نیروی رقابت سالم و آزاد تولیداتی، بازسازی سیستم بخش مالی به گونه¬ای که به سهم گیری در تغییرات اقتصادی اجازه دهد، تنظیم و تصویب قوانینی که مشکل قرض های خارجی در بخش صنعت را حل نماید. این گونه اقتصاد اندونیزیا از سال ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۷ رشد %۷ داشت.
بعد از آن اندونیزیا مورد توجه اروپا و کشورهای عربی خلیج و جاپان قرار گرفته و اقتصاد آن در بخش های زیرساخت ها، صنعت، زراعت و گردشگری رشد چشمگیری یافت و در نتیجه نهضت اقتصادی، اندونیزیا در لست کشورهای اول آسیایی قرارگرفت؛ اما به اثر وجود نامیمون و ناگوار فساد و ضعف سیستم قضایی و مدیریتی در حکومت نظامی سوهارتو، بحران قرضه های بازدارنده، سبب عقب¬مانی کشور از رسیدن به اهداف مطلوب گردید و کشور به (انحراف مسیر توسعه) دچار شد.
اقتصاد اندونیزیا بعد از بحران ۱۹۹۷
بعد از بحران مالی نابود کننده به سبب نابودی اقتصادی و اضطراب سیاسی که منجر به سقوط حکومت سوهارتو گردید؛ اندونیزیا به مداوای جراحت خویش و بازیابی عافیت خویش آغاز نمود، و به خصوص بعد از این که در تحقق تحول بزرگ سیاسی موفق گردید و نظام سیاسی برای بازسازی اندونیزیا روی کار آمد.
اقتصاد اندونیزیا به صورت تدریجی روبرو به رشد نهاد و در سال ۲۰۰۴م رشد معدل ۵٫۱% داشته و سپس در سال ۲۰۰۵ به رشد معدل ۵٫۶% رسید و در سال ۲۰۰۷ معدل بیکاری ۹٫۷% بوده و با وجود مشکلات رشد اقتصاد جهانی، سیاست¬های جدید حکومت توانست درسال ۲۰۰۷ معدل رشد را به ۶٫۳% رسانده و نسبت بیکاری را تا سال ۲۰۰۸ به معدل ۸٫۴۶% کاهش دهد.
در جون ۲۰۱۰م راجستر ۳۴۱ شرکت ملی و دولتی در بازار بورس جاکارتا به پایان رسید که مجموع سرمایه¬گزاری ۲۶۹ میلیارد دالر بود، اگر چه دو سوم این سرمایه¬ها از شرکت های بیگانه بود؛ اما به آن¬هم تأثیرات مثبت و خوبی داشت، به خصوص همگام با سیاست¬های جدید حکومت در میدان شفافیت و دگرگونی سیاست¬های استثماری و بهره¬گیری.
در سال ۲۰۱۱م اندونیزیا در جمع گروه های بزرگ اقتصادی بین المللی Fitch Ratings و Moody’s Investors پیوسته و معدل رشد اقتصادی کشور را افزایش داد.
ادامه آرمان های بلند پروازانه و کاوش و پیگیری پلان: (MP3EI)
(MP3EI) پلان جدیدی بود که حکومت اندونیزیا به هدف گسترش و توسعه اقتصاد ملی¬اش روی دست گرفت، از اهداف این پلان تحقق معدل رشد ۷٫۵% سال ۲۰۱۴ و افزایش ۳% تا سال ۲۰۲۵م می¬باشد.
این پلان بر زیادت فعال¬سازی بخش صنعتی و حمایت زیاد سرمایه¬گزاری و سیاست بازار ملی ترکیز دارد و می¬خواهد نیروی رقابت با روش¬های جدیدش به نیکویی ادامه یابد. هم چنان حمایت ابتکارها در عرصه تکنولوژی به منظور رشد و توسعه و رسیدن به آرمان های بلند و بالا و تلاش پیگیر تا رسیدن به اهداف پلان (MP3EI) از برنامه¬های لازمه محسوب می¬گردد و عملی ساختن این پلان اقتصاد اندونیزیا را به مقام هفتم در سطح اقتصادهای برتر جهان قرار خواهد داد.
تجربه¬ی اقتصادی اسلامی در اندونیزیا، نیازمند تأمل و تحلیل دقیق است تا ملت های اسلامی را به منظور فعالیت جدی و تلاش پیهم وادار سازد، تا این که ازین حالت سستی و ناتوانی که کشورهای ما به آن دچار شده است، به سوی تولید و ابتکار گام¬های استواری بردارند؛ چون عقل مسلمان، عقل نوآفرینی و ابتکار است، در صورتی که زمینه ابتکار و ابداع مناسب، فراهم گر

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

گزارش اولین روز از هفته فهم قرآنکریم!

نخستین روز هفته مبارکه فهم قرآن کریم با حضور صدها تن از هموطنان عزیزمان موفقانه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3