خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود
ترجمه: عبدالخالق احسان
مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک دولت عقب مانده که شهروندانش در کوه ها و جنگلات زندگی می کردند، به یک دولت جدید و عصری تبدیل گردد که دارایی زیربنای قوی و اقتصاد توسعه یافته و آموزش عالی باشد. متخصصان توسعه و انکشاف می پرسند که مردم مالیزیا چگونه توانستند بر آن طبیعت سخت و خشن کوهستانی غلبه نموده و آن را به باغچه های ثرومندی تغییر دهند که هر شنونده و بیننده را به حیرت می اندازد؟ چگونه توانستند این همه موفقیت های چشمگیر و حیرت انگیز را در عرصه صنعت، زراعت، گردشگری و تکنولوژی نصیب گردند؟
دولت مسلمان مالیزیا با تلاش پیوسته و خستگی ناپذیر، تغییر تصور انسان و بنای شخصیت او، تطویر سطح علمی و آگاهی و کاشتن اصول شهروندی و اخلاص برای ملت و وطن، توانست این همه موفقیت های بزرگ را در عرصه های اقتصاد، علم و تکنولوژی متحقق سازد و مثال و نمونه ی گردد برای ملت های که آرزودارند تا وضعیت خویش را دگرگون ساخته و واقعیت خویش را نیکو نموده و سطح زندگی خویش را بالا ببرند.
شخصیتی به منزله یک امت
رهبر نهضت و خیزش مالیزیا، مهاتیر بن محمد در خاطراتش می گوید: آرزو داشتم که بین وظیفه ام به حیث داکتر که به شهروندانم مساعدت و خدمات صحی تقدیم می کردم و علاقه مندی ام به حیث سیاستمدار، جمع نمایم و به امور داخلی و خارجی کشور اهتمام داشته باشم؛ این زمانی بود که منطقه از تأثیرات جنگ جهانی دوم رنج میبرد. لذا موقع تداوی مریضانم، از مشکلات و خواسته و نظریات شان در مورد قضایای ملی می پرسیدم.
مهاتیر در خاطراتش از موفقیت های بزرگی سخن می گوید که کشورش مالیزیا را از یک دولت زراعتی به دولت قوی صنعتی تبدیل نمود که مقام هفتم را در تجارت جهانی از آن خود نموده است. او هم چنان از مشکلات و موانعی می گوید و این که در جوانی عضویت حزب را گرفته و داخل حزب به مبارزه پرداخت و به خاطر اندیشه های انقلابی اش، از حزب طرد گردید تا دوباره با قوت بیشتر و پافشاری افزون تر برای تحقق آرمان هایش برگردد.
مهاتیر با عادت ها و عرف های فاسد، تنبلی و کسالت و جمودی مبارزه کرده و توسط کتاب هایش، مردم را بیدار نموده و متوجه قضایای اصلی کشوری ساخت. و آنگاه که به حکومت رسید، اصلاحات خویش را در بخش های اصلی زندگی و به خصوص بخش آموزش و صنعت، آغاز کرد و مالیزیا را به زودترین فرصت به قله های رفیع و درجات بالا رساند.
علم و ساختمان انسانی
نهضت مالیزیا بر بنا و رشد شخصیت انسانی ترکیز نموده و انسان را به حیث ثروت حقیقی و نخستن محرک هر نهضت اقتصادی و علمی قلمداد نمود. و در نتیجه پیشرفت های صورت گرفت که جهانیان را به حیرت انداخت و ملت های دیگر را به سوی تغییر و نهضت علاقه مند ساخت.
اساس نهضت و خیزش مالیزیا را نیروی بشری و تکوین و تنظیم آن تشکیل می داد، البته همراه با نهادینه سازی اصول کاری، ابداع و ابتکار و نوآوری. هم چنان آموزش و تحقیقات علمی نخستین اولویتی بود که در رأس اجندای حکومت قرار داشت، لذا به مکاتب و مدارس و دانشگاه ها و مراکز پژوهش و تحقیق توجه ویژه صورت گرفته و بخش قابل توجهی از عواید دولت برای تحقق اهداف پلان آموزشی اختصاص یافت که شامل دگرگونی و تکامل پژوهش های علمی، فرستادن دهها هزار جوان مالیزیایی برای ادامه تحصیل به بهترین دانشگاه های جهان بخصوص جاپان بود.
تلاش ها به سرعت نتیجه ی مطلوب و مثمر را به دست آورد و مالیزیا هم ردیف کشورهای پیشرفته آسیا قرار گرفت. بر اساس گزارش وزارت تحصیلات عالی الآن بیشتر از ۱,۱۳۴,۱۳۴ دانشجو در موسسات تحصیلات عالی مالیزیا ثبت است و حدود ۱۰۰,۰۰۰ دانشجو از کشور های دیگر می باشند. در مالیزیا ۴۹ دانشگاه اصلی و ۲۳ دانشگاه فرعی و ۴۱۱ دانشکده فعالیت دارد و از بین این ۴۹ دانشگاه، شش دانشگاه جهانی از بریتانیا، استرالیا، کانادا و هند می باشد.
مالیزیا در اواخر دهه نود، سیاست Transitional Higher Education را روی دست گرفت، چون دانشجویان مالیزیایی برای ادامه تحصیل به خارج با مشکلات مالی مواجه بود و به خصوص مشکلات مالی ناشی از بحران مالی آسیایی سال ۱۹۹۷م. لهذا برای سهولت ادامه تحصیل و کاهش مصارف گزاف مالی، مالیزیا به گشایش فرع های دانشگاه های جهانی از استرالیا و بریتانیا و ایالات متحده امریکا، اجازه داد.
سیاست های اصلاحی
بعد از حادثه ناگوار نژاد پرستانه سال ۱۹۶۹م که چالش جدی و بزرگی در مقابل زندگی مسالمت آمیز بین نژاد های مختلف مالیزیایی ( مالاوی، چینی و هنود) بود؛ سیاستمداران و اندیشمندان مالیزیایی گردهم آمدند تا راه های بیرون شدن ازین بحران و جلوگیری از تکرار این گونه حوادث را جستجو نمایند. در نتیجه این نشست ارزشمند راه حل های جدید اقتصادی و توسعه وی روی دست گرفته شد که باید برای رشد اقتصادی و توسعه وی، اساسات محبت و احترام و وحدت ملی نهادینه گردد.
سیاست جدید که به سیاست Malaysia New Economy Policy معروف بود، اعلان گردید و این سیاست بر دو اساس مهم ترکیز داشت: ریشه کن کردن فقر و بازسازی هیکل جدید جامعه به سبک مدرن. این گونه ثروت به صورت عادلانه توزیع گردید و فرصت مساویانه به همه شهروندان در آموزش، صحت و ایفای وظیفه داده شد. بعد از چند سال از تطبیق این سیاست اصلاحی توسعه وی، مالیزیا استقرار و درخشندگی بیشتر کسب کرده و توهمات نژادپرستانه از بین رفت و رعایت عدالت در تمام کشور عملی شد و یگانه معیار، علم، عمل و اخلاص مندی برای کشور قرار گرفته و معیار های رنگ، زبان و نژاد نیست و نابود گردید.
برنامه اصلاحی توسعه وی نتایج غیر قابل توقعی را متحقق ساخت، طوری که نسبت ثروت در طبقه فقیر کشور مالیزیا از ۴% در سال ۱۹۷۰ به ۲۰% در سال ۱۹۹۷ رسید و هم چنان سطح تولیدات ملی افزایش یافته و اقتصاد کشور رشد چشمگیری داشت، و عاید سرانه از ۱۱۴۱ رینغت ( واحد پول مالیزیا) در سال ۱۹۷۰ به ۱۲۱۰۲ رینغت در سال ۱۹۹۷م افزایش یافت و در بین همین سال ها نسبت بیکاری از ۵۰% به ۶٫۸% کاهش یافت.
انقلاب صنعتی در مالیزیا
مالیزیا بعد از این که موفقیت های در عرصه کار های زیر بنایی، اسلوب اداری و سیستم قانونی که سرمایه گزاری نیاز دارد، به دست آورد؛ دروازه هایش را برای سرمایه گزاران خارجی باز کرد و مهمترین و بارزترین عرصه این سرمایه گزاری، بخش صنعت مالیزیا بود. و کشور مالیزیا سه شرکت موتر سازی را که محصولات آن ها در کشور های منطقه خریدار داشت، اجازه فعالیت در مالیزیا را داد و این موترها با ویژگی های تکنولوژی و همگام با زمانه همراه بودند.
بخش صنعت مالیزیا ۳۶٫۸% عواید داخلی را بر اساس آمار ۲۰۱۴م تشکیل می دهد و شامل بخش های حیاتی:‌ صنعت برق، صنعت موترسازی و صنعت مصالح ساختمانی می باشد.
در میدان صنعت وسایل برقی،‌ قیمت صادرات وسایل برقی و الکتریکی مالیزیا ۱۱۱۱۹ میلیارد دالر بوده که ۴۷% از تمام تولیدات وسایل برقی را شامل می گردد. در عرصه صنعت موترسازی، مالیزیا در سال ۲۰۱۴م ۵۴۵۱۲۲ موتر تولید نموده که در صنعت موتر سازی در مقام بیست و دوم در سطح جهان قرار گرفته است.
بر اساس گزارش ۲۰۱۶م IMD World Competitiveness Center ، مالیزیا در مقام نوزدهم در ضمن بیست کشور نیرومند اقتصادی در سطح جهان قرار گرفته و به حیث نمونه و الگوی نهضت و سازندگی در بین ملت های جهان اسلام محسوب می گردد.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3