خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در مالیزیا

نویسنده: محمد محمود
ترجمه: عبدالخالق احسان
مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک دولت عقب مانده که شهروندانش در کوه ها و جنگلات زندگی می کردند، به یک دولت جدید و عصری تبدیل گردد که دارایی زیربنای قوی و اقتصاد توسعه یافته و آموزش عالی باشد. متخصصان توسعه و انکشاف می پرسند که مردم مالیزیا چگونه توانستند بر آن طبیعت سخت و خشن کوهستانی غلبه نموده و آن را به باغچه های ثرومندی تغییر دهند که هر شنونده و بیننده را به حیرت می اندازد؟ چگونه توانستند این همه موفقیت های چشمگیر و حیرت انگیز را در عرصه صنعت، زراعت، گردشگری و تکنولوژی نصیب گردند؟
دولت مسلمان مالیزیا با تلاش پیوسته و خستگی ناپذیر، تغییر تصور انسان و بنای شخصیت او، تطویر سطح علمی و آگاهی و کاشتن اصول شهروندی و اخلاص برای ملت و وطن، توانست این همه موفقیت های بزرگ را در عرصه های اقتصاد، علم و تکنولوژی متحقق سازد و مثال و نمونه ی گردد برای ملت های که آرزودارند تا وضعیت خویش را دگرگون ساخته و واقعیت خویش را نیکو نموده و سطح زندگی خویش را بالا ببرند.
شخصیتی به منزله یک امت
رهبر نهضت و خیزش مالیزیا، مهاتیر بن محمد در خاطراتش می گوید: آرزو داشتم که بین وظیفه ام به حیث داکتر که به شهروندانم مساعدت و خدمات صحی تقدیم می کردم و علاقه مندی ام به حیث سیاستمدار، جمع نمایم و به امور داخلی و خارجی کشور اهتمام داشته باشم؛ این زمانی بود که منطقه از تأثیرات جنگ جهانی دوم رنج میبرد. لذا موقع تداوی مریضانم، از مشکلات و خواسته و نظریات شان در مورد قضایای ملی می پرسیدم.
مهاتیر در خاطراتش از موفقیت های بزرگی سخن می گوید که کشورش مالیزیا را از یک دولت زراعتی به دولت قوی صنعتی تبدیل نمود که مقام هفتم را در تجارت جهانی از آن خود نموده است. او هم چنان از مشکلات و موانعی می گوید و این که در جوانی عضویت حزب را گرفته و داخل حزب به مبارزه پرداخت و به خاطر اندیشه های انقلابی اش، از حزب طرد گردید تا دوباره با قوت بیشتر و پافشاری افزون تر برای تحقق آرمان هایش برگردد.
مهاتیر با عادت ها و عرف های فاسد، تنبلی و کسالت و جمودی مبارزه کرده و توسط کتاب هایش، مردم را بیدار نموده و متوجه قضایای اصلی کشوری ساخت. و آنگاه که به حکومت رسید، اصلاحات خویش را در بخش های اصلی زندگی و به خصوص بخش آموزش و صنعت، آغاز کرد و مالیزیا را به زودترین فرصت به قله های رفیع و درجات بالا رساند.
علم و ساختمان انسانی
نهضت مالیزیا بر بنا و رشد شخصیت انسانی ترکیز نموده و انسان را به حیث ثروت حقیقی و نخستن محرک هر نهضت اقتصادی و علمی قلمداد نمود. و در نتیجه پیشرفت های صورت گرفت که جهانیان را به حیرت انداخت و ملت های دیگر را به سوی تغییر و نهضت علاقه مند ساخت.
اساس نهضت و خیزش مالیزیا را نیروی بشری و تکوین و تنظیم آن تشکیل می داد، البته همراه با نهادینه سازی اصول کاری، ابداع و ابتکار و نوآوری. هم چنان آموزش و تحقیقات علمی نخستین اولویتی بود که در رأس اجندای حکومت قرار داشت، لذا به مکاتب و مدارس و دانشگاه ها و مراکز پژوهش و تحقیق توجه ویژه صورت گرفته و بخش قابل توجهی از عواید دولت برای تحقق اهداف پلان آموزشی اختصاص یافت که شامل دگرگونی و تکامل پژوهش های علمی، فرستادن دهها هزار جوان مالیزیایی برای ادامه تحصیل به بهترین دانشگاه های جهان بخصوص جاپان بود.
تلاش ها به سرعت نتیجه ی مطلوب و مثمر را به دست آورد و مالیزیا هم ردیف کشورهای پیشرفته آسیا قرار گرفت. بر اساس گزارش وزارت تحصیلات عالی الآن بیشتر از ۱,۱۳۴,۱۳۴ دانشجو در موسسات تحصیلات عالی مالیزیا ثبت است و حدود ۱۰۰,۰۰۰ دانشجو از کشور های دیگر می باشند. در مالیزیا ۴۹ دانشگاه اصلی و ۲۳ دانشگاه فرعی و ۴۱۱ دانشکده فعالیت دارد و از بین این ۴۹ دانشگاه، شش دانشگاه جهانی از بریتانیا، استرالیا، کانادا و هند می باشد.
مالیزیا در اواخر دهه نود، سیاست Transitional Higher Education را روی دست گرفت، چون دانشجویان مالیزیایی برای ادامه تحصیل به خارج با مشکلات مالی مواجه بود و به خصوص مشکلات مالی ناشی از بحران مالی آسیایی سال ۱۹۹۷م. لهذا برای سهولت ادامه تحصیل و کاهش مصارف گزاف مالی، مالیزیا به گشایش فرع های دانشگاه های جهانی از استرالیا و بریتانیا و ایالات متحده امریکا، اجازه داد.
سیاست های اصلاحی
بعد از حادثه ناگوار نژاد پرستانه سال ۱۹۶۹م که چالش جدی و بزرگی در مقابل زندگی مسالمت آمیز بین نژاد های مختلف مالیزیایی ( مالاوی، چینی و هنود) بود؛ سیاستمداران و اندیشمندان مالیزیایی گردهم آمدند تا راه های بیرون شدن ازین بحران و جلوگیری از تکرار این گونه حوادث را جستجو نمایند. در نتیجه این نشست ارزشمند راه حل های جدید اقتصادی و توسعه وی روی دست گرفته شد که باید برای رشد اقتصادی و توسعه وی، اساسات محبت و احترام و وحدت ملی نهادینه گردد.
سیاست جدید که به سیاست Malaysia New Economy Policy معروف بود، اعلان گردید و این سیاست بر دو اساس مهم ترکیز داشت: ریشه کن کردن فقر و بازسازی هیکل جدید جامعه به سبک مدرن. این گونه ثروت به صورت عادلانه توزیع گردید و فرصت مساویانه به همه شهروندان در آموزش، صحت و ایفای وظیفه داده شد. بعد از چند سال از تطبیق این سیاست اصلاحی توسعه وی، مالیزیا استقرار و درخشندگی بیشتر کسب کرده و توهمات نژادپرستانه از بین رفت و رعایت عدالت در تمام کشور عملی شد و یگانه معیار، علم، عمل و اخلاص مندی برای کشور قرار گرفته و معیار های رنگ، زبان و نژاد نیست و نابود گردید.
برنامه اصلاحی توسعه وی نتایج غیر قابل توقعی را متحقق ساخت، طوری که نسبت ثروت در طبقه فقیر کشور مالیزیا از ۴% در سال ۱۹۷۰ به ۲۰% در سال ۱۹۹۷ رسید و هم چنان سطح تولیدات ملی افزایش یافته و اقتصاد کشور رشد چشمگیری داشت، و عاید سرانه از ۱۱۴۱ رینغت ( واحد پول مالیزیا) در سال ۱۹۷۰ به ۱۲۱۰۲ رینغت در سال ۱۹۹۷م افزایش یافت و در بین همین سال ها نسبت بیکاری از ۵۰% به ۶٫۸% کاهش یافت.
انقلاب صنعتی در مالیزیا
مالیزیا بعد از این که موفقیت های در عرصه کار های زیر بنایی، اسلوب اداری و سیستم قانونی که سرمایه گزاری نیاز دارد، به دست آورد؛ دروازه هایش را برای سرمایه گزاران خارجی باز کرد و مهمترین و بارزترین عرصه این سرمایه گزاری، بخش صنعت مالیزیا بود. و کشور مالیزیا سه شرکت موتر سازی را که محصولات آن ها در کشور های منطقه خریدار داشت، اجازه فعالیت در مالیزیا را داد و این موترها با ویژگی های تکنولوژی و همگام با زمانه همراه بودند.
بخش صنعت مالیزیا ۳۶٫۸% عواید داخلی را بر اساس آمار ۲۰۱۴م تشکیل می دهد و شامل بخش های حیاتی:‌ صنعت برق، صنعت موترسازی و صنعت مصالح ساختمانی می باشد.
در میدان صنعت وسایل برقی،‌ قیمت صادرات وسایل برقی و الکتریکی مالیزیا ۱۱۱۱۹ میلیارد دالر بوده که ۴۷% از تمام تولیدات وسایل برقی را شامل می گردد. در عرصه صنعت موترسازی، مالیزیا در سال ۲۰۱۴م ۵۴۵۱۲۲ موتر تولید نموده که در صنعت موتر سازی در مقام بیست و دوم در سطح جهان قرار گرفته است.
بر اساس گزارش ۲۰۱۶م IMD World Competitiveness Center ، مالیزیا در مقام نوزدهم در ضمن بیست کشور نیرومند اقتصادی در سطح جهان قرار گرفته و به حیث نمونه و الگوی نهضت و سازندگی در بین ملت های جهان اسلام محسوب می گردد.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

راهکارهای افزایش تولیدات داخلی افغانستان

نویسنده: محمد عثمان عادل مهمترین معیار سنجش عملکرد اقتصادی یک کشور، تولید ناخالص داخلی سالانۀ ...

تجربه موفق توسعه وی اسلامگرایان در اندونیزیا

نویسنده: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان اندونیزیا به حیث یکی از بزرگترین کشورهای جهان اسلام، ...

تجربه ی توسعه وی موفق اسلامگرایان در ترکیه

نوشته: محمد محمود ترجمه: عبدالخالق احسان هر امتی، عقب نشینی نموده و شکست می خورد ...

پروژه¬ی یهودی مسیحی

نویسنده:‌ د. محمد عماره ترجمه: عبدالخالق احسان کیان صهیونیزم اشغاگر بر سرزمین فلسطین، پروژه¬ی غربی ...

آیا عبادات مانع تولید، و ضیاع وقت است؟

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی / ترجمه:‌عبدالخالق احسان برخی می گویند:‌ هر باور دینی، بر ایمان ...

اهتمام زیاد به مظاهر و کمالیات

نوشته: عبدالحمید بلالی ترجمه: عبدالخالق احسان تعریف: اهتمام زیاد فرد به مظاهر و کمالیات در ...

امریکا مشغول جنگ بر ضد مسلمانان

نویسنده: محمد سالم الراشد ترجمه: عبدالخالق احسان بعد از این که ترامپ در نومبر ۲۰۱۶م ...

اخوت اسلامی، دیواری سربین

نویسنده: احمد زبیر سلجوقی دین مقدس اسلام آیینی ا‌ست جهان‌ شمول که در هر مکان ...

رحله تربیتی شعبه غرب هرات

جمعه ۳۰ سنبله ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش: عبدالرحمن عزام سیر و سیاحت و نگاه و نگرش ...

عاشورا روز هلاکت طاغوت و نجات امت

نویسنده: اسامه جادو / ترجمه: عبدالخالق احسان درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است ...

عاشورا (ازحقیقت تا خرافات)

عبدالخالق احسان اسلام دینی کامل و شاملی است که هیچ گوشه زندگی ما را فروگذاشت ...

جذر ایمان!

عبدالباری قانت قبل از ورود به اصل بحث خوب است که در مورد واژگان استفاده ...

نگاهی به رویارویی دو تمدن

به قلم: محمود مدرس نور پژوهشگر تاریخ آمدن کشورهای غربی که وارث و نماد استعمارگران ...

معلم بشریت، الگوی رفتار حسنه با مردم

نویسنده: مولولی ضیااحمد فاضلی، مسوول مدرسۀ احیاءالعلوم خلق خوش، خلقی را شکارکند یک صفت بیش ...

« اراکان » درد غیر قابل فراموش!

نوشته: أشرف السبع ترجمه: عبدالخالق احسان درین مختصر از سرزمینی در جهان سخن می گویم ...

بررسی موضع گیری ها در قبال غریزه جنسی

نویسنده: ضیاءاحمد فاضلی استاد پوهنتون هرات بی¬تردید، نحوه نگاه ملت ها به غریزه جنسی و ...

شایسته ی انتخاب شدن باش!

نویسنده: دکتر جمال عبدالستار مترجم: محمد زبیر جامی پیروزی حق، حقیقت و عقیده¬ی راسخی است ...

محمد مارک تا آغوش اسلام

محمد مارک یکی از هزاران نفری است که در سرای وسیع اسلام قدم گذاشته است. ...

چگونه نگهبان دستاورهای حج تان باشید!

نوشته: د. زید الرمانی / ترجمه: عبدالخالق احسان برادران حاجی ام! دستاوردهای حج را محافظت ...

گزارش اولین روز از هفته فهم قرآنکریم!

نخستین روز هفته مبارکه فهم قرآن کریم با حضور صدها تن از هموطنان عزیزمان موفقانه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3