خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / مسئولیت ما در برابر مفاسد!

مسئولیت ما در برابر مفاسد!

خلیل احمد جامی
فساد گسترده، چون موریانه کیان شرف و حیثیت ما را میخورد، وقتی به اطراف خود نگاه میکنیم، همه ما مانند افراد جن زده، در کار خود حیرانیم و فرو رفته در چنته خالی بیخودی به دنبال هیچی و پوچی سرگردان!
فساد که مایه فلاکت و عامل فشل و سستی جسم و جان انسان است در حال گرفتن همه هستی ما و در حال پاشیدن خاکستر بی اعتباری بر سر ماست.
ما هرچند قانونی خدایی به دست داریم که راه بر ما روشن میکند و مرشدی ربانی پیشِ رو داریم که مسیر سلامت بر ما مینمایاند، اما با این همه چنان به چنبره افعی فساد، گیر مانده ایم که نزدیک است استخوانهای ما بشکند و حیات ما را به غارت ببرد.
از آن سرِ بالا که نگاه میکنیم، کسان نشسته بر چوکی قدرت، آن قدر فرورفته در تاریکیهای فساد اند که بالا تر از آن حدی متصور نیست! نه چنان که باید، در برابر خود اندیشه مسئولیت میکنند و نه در برابر خدا و خلق! چنان به کام مصلحت اندیشی های شخصی خود، فرو رفته اند که نه قانون خدا در نظرشان پشیزی می ارزد و نه هلاکت مردم ! ارکان نظام و اداره از بنیان غرق در فسادِ بی کفایتی و رشوت و اختلاس است و اگر همه اینها را علاوه حضور عسکر اشغالگر فرنگی در کشور خود کنیم ، متوجه میشویم که نتیجه آن بحران امنیت و مشکلاتی است که کشور را به دژی عسکری مبدل کرده که دیوارهایش به داخل جاده ها و خانه های مسکونی مردم کشیده شده است و با این حال، روزی نیست که خون ده ها تن از مردم این سرزمین به دست دشمنان، خاک را رنگین نکند و خانه های مردم بر سر شان ویران نشود و مردمِ آواره، دربه در مجبور به ترک لانه و کاشانه خود نباشند!
و از این سرِ پایین که به اوضا ع نظر افگنیم، نظم اجتماعی ما به علت گسترده گی فسادِ افسارگسیخته، در حال فرو ریختن است! در زیر سایه شوم نظام سلطه و اشغال اجنبی، دست فساد پیشگان چنان برای اشاعه فساد در این سرزمین باز است که هیچ چیز و هیچ کس را مانع ترویج نابکاریهای خویش نمی بیینند، سودخواری را که به تعبیر قرآن به منزله بر افراشتن پرچم جنگ با خدا و رسول است، در این کشور اسلامی ، به کاری رسمی و پسندیده از طریق معاملات بانکی مبدل کرده اند، بیحیایی و اختلاط نا مشروع زنان و مردان را به پست ترین مرحله آن نزدیک کرده اند و کار اکنون به جایی رسیده است که نجیب ترین خانواده ها نیز از این که پسران و دختران شان به نام هنرمند، به مستهجن ترین گونه، پرده دری میکنند و توسط باند های رذالت به کار گرفته می شوند، کاری به جز خون جگر خوردن از دست شان بر نمی آید!
متاسفانه دزدان ناموس امروزه به مدد رسانه های صوتی و تصویری، کار خود را به داخل خانه های مردم روز و شب دنبال میکنند و برای پخش فحشاء و منکرات، با یک دیگر به مسابقه می پردازند و برای این که در آینده سرشان بی کلاه نماند، از هم اکنون در مسیر عاطفه و احساسات نازک و معصومانه اطفال بیگناه ما نیز دامهای شیطانی خود را گسترانیده اند و برای شان فیلم عشقی! پخش میکنند و با ساز و دهل با شیاطین همنوایشان میسازند! و این همه برای آن است تا جوانان ما به جای عفت و حیا، به بی آزرمی و چشم پارگی عادت بگیرند و به جای پاسابانی از حریم پاک ارزشهای دینی و ملی خود، به سمت خرافات و جعلیات گراییده و در نهایت به جای پرستش الله یگانه به عبادت و بنده گی اوهام واصنام تن بسپارند!
آری! همنوایی ما با این همه فساد و شیطنت مایه درد و رنجِ فزاینده است! اکنون ما در وضعیتی هستیم که
زمامداران و حکمرانان به هر علتی که هست، جرئت اقدام برای اصلاح امور را از دست داده اند و این کار بدان مرحله خطیر رسیده که علاوه بر سلب صلاحیت زمامداری از ایشان، اکنون حیات دنیا و آخرت آنان مورد تهدید مستقیم از جانب خدا قرار گرفته است: و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الفاسقون! (آنانی که بر اساس دستور الله حکم نمیرانند، از جمله فاسقان اند! ) و حتی سخت تر از آن میفرماید:… هم الظالمون و یا … هم الکافرون!
این آیت بسیار واضح مسئولیت زمامداران را در برابر اجرای فرامین الهی مشخص میکند و من نمیدانم که آیا کسانی که اکنون بر اریکه های حکمروایی، در این کشور تکیه زده و مسئولیت مستقیم هدایت جامعه و ایجاد مصونیت همه جانبه آنان را بر دوش دارند، تا این حد نادان اند که تا به حال به این آیات صریح الدلاله توجهی نکرده و از آن بیخبر مانده اند و یا این که خیر آنان بدین امور واقف اند، اما برای از دست دادن مواقف شخصی خود نگران اند و چون این کار برای مالداری شان ضرر میرساند از آن اجتناب میورزند!
و ما که مردمیم نیز بدین مرض مبتلاییم و در میان آتش فتنه، به تعبیر نبی مکرم اسلام – صل الله علیه و آله وسلم – چون شیطانی گنگ، بی تفاوت نشسته و از حاکمان میترسیم، از ظالمان میترسیم، از متجاوزان میترسیم و سخن حق بر زبان نمی آوریم و در حالیکه خطر را در بیخ گوش خود مینگریم برای مهار آن کاری نمیکنیم .
و این در حالی است که ما مسلمانیم و متعلق به امتی هستیم که ویژه گی اش امر به معروف و نهی از منکر است و اگر این خصوصیت در وی نباشد فضیلت خود در میان سایرین را از دست داده است! این کلام الهی است که میفرماید: کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکِتَابِ لَکَانَ خَیْراً لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَکْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ [آل عمران : ۱۱۰] (شما بهترین امتی هستند که برای جهانیان آشکار شدید، به کار های پسندیده فرمان میدهید و از کار های ناپسند باز میدارید و به الله ایمان آورده اید. و اگر اهل کتاب نیز این گونه ایمان بیاورند برای شان بهتر است، کسانی از آنان ایمان آورده اند اما اکثر شان فاسقان اند.) و نبی مکرم اسلام میفرمایند: بهترین جهاد گفتن سخن حق در نزد سلطان جائر است!
پس ما را چه شده که اکنون از انجام مکلفیتهای اساسی خویشتن در غفلت مانده ایم! و برای پخش فضایل دست هم نمیگیریم، و بر مبنای آیت: وتعاونوا علی البروالتقوی، در کنار یک دیگر نمی ایستیم و برای آینده خود و فرزندان خود کاری نمیکنیم؟
آیا به جز آن است که ما خویشتن ملعبه شیطان کرده ایم و به ارزشهای دینی خود پشت پا زده ایم؟
واضح است که حال، بر اساس چنین عملکرد نا مناسبی ، هر آن باید در انتظار تشدید بحران خانه و وطن خود باشیم ، بحرانی که آمدن آن جزئی از سنت لایتغیر الهی است و برای ملتهای که اراده تغییر را از سر برون کرده باشند، وجود آن حتمی است و بدیهی.
و اما راه بازگشت به سمت ما باز است، از هر نقطه یی که برگردیم، نفع آن به ما میرسید و توجه داشته باشیم که تا ما تصمیم به تغییر اوضاع خود نگیریم هرگز تغییر مثبتی در زنده گی ما رونما نخواهد شد. اِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ(یقینا الله وضعیت هیچ ملتی را تغییر نمیدهد تا آن که آنان در خود تغییر را ایجاد نموده باشند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

اسلام، فطرت سلیم بشریت

نویسنده: ام راشد اگر نگاهی به اوضاع و احوال جهان امروز بیاندازید، تمام قوای جهانی ...

جایگاه ذکاوت و تیز هوشی در دعوت

استاد نعمت الله سبحانی ذکاوت و تیز هوشی یکی از ویژه¬گی های فطری و مهم ...

تحلیل محتوایی بیداری اسلامی و مسئولیت ما !

خلیل احمد جامی فراخوان شکوهمندی را که به دستور الله جل جلاله، همه انبیاء علیهم ...

چطور با قرآن زندگی کنیم ؟

نویسنده داکتر محمود عبدالرحمن: تعامل گذشتگان صالح ما با قرآن به چه شکل بود؟ وآیا ...

صبح غزه نزدیک است

نوشته: احمد فرید فرزاد هروی حملات اسراییل به غزه که اکنون از مرز یکماهگی اش ...

نقش مسجد و جماعت در زندگی برادر مسلمان

نوشته: د.عبدالرحمن البر ترجمه: عبدالخالق احسان جماعت در مساجد، نماد هدایت و اصلاح الله متعال ...

یهود در آینه قرآن

ضیاء احمد فاضلی س۵۰: قرآن مجید یهودیان را چگونه مردمی معرفی می کند؟ ج۵۰: قرآن ...

جوانان امروزما

نگارنده: دکتر علی بادحدح برگردان‌: نعمت الله سبحانی این عنوان را بیشتر از ده سال ...

بغض و کینه یا محبت و عطوفت

نویسنده: احمد فرید فرزاد هروی مسئول نشرات تلویزیون اصلاح تنفر پدیده ی زشت و کریهی ...

حکم مزاح و خوش طبعی از نظر اسلام

تهیه کننده : مولوی عبدالله « نوری» بی هر گمان که انسان دارای مظاهر، خصوصیات ...

وقتت به کجا سپری می شود و چه کسی در آن تصرف می کند؟

نوشته: د. طارق السویدان ترجمه: عبدالرحمن عزّام واژۀ تنظیم وقت معنی درستی را افاده نمی ...

افزایش چربی خون و اثرات آن بر بدن انسان

افزایش چربی خون همراه با بیماری های مانند کم کاری تیروئید، بعضی از بیماری های ...

اسلام هراسی و زیربنای فکری آن چیست؟

نویسنده : دکتر امیر محبیان یکی از کارکردهای سیاسی رسانه ها در چند دهه اخیر ...

خدائی‏ که واژگون شد!

خدایی‏که واژگون شد! نوشته: احسان الفقیه برگردان: عبدالرحمن عزام هنگامی‏که این تصویر را در کشوری ...

بغض و کینه یا محبت و عطوفت

نویسنده: احمد فرید فرزاد هروی تنفر پدیده ی زشت و کریهی است که در آموزه ...

نشانه های دوستی با پروردگار مهربان

« یحبهم ویحبونه » نوشته: استاد مصطفی مشهور ترجمه:‌ عبدالخالق احسان بهترین رابطه دوستانه که ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3