خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / اسلام، فطرت سلیم بشریت

اسلام، فطرت سلیم بشریت

نویسنده: ام راشد
اگر نگاهی به اوضاع و احوال جهان امروز بیاندازید، تمام قوای جهانی برای مبارزه با اسلام بسیج شده اند. استعمار با لشکر کشی نظامی، رسانه ها با اشاعه اسلام هراسی، گروه های متعصب صلیبی-یهودی با توهین به مقدسات اسلامی، مبشرین مسیحی با ترویج مسیحیت تحریف شده و… همه و همه عملاً در جبهات مبارزه علیه اسلام با تمام نیرو و استفاده از تمام ابزار سعی در تضعیف مسلمانان در گوشه و کنار جهان دارند. اما برخلاف این روند، گرایش به اسلام در سطح جهان بلند ترین آمار را به خود اختصاص میدهد و روز به روز بر آمار تازه مسلمانان افزوده می شود…
راز این امر در چی میتواند باشد؟! یک معما!؟، یک معجزه!؟ و یا واقعیت انکار ناپذیر: اسلام؛ دین فطرت بشر…!
رشد سریع اسلام در جهان امروز ما، پیش از هر چیز برهان محکمی است که پروردگار متعال، امر کامل گردانیدن و گسترش این حقیقت را خود عهده گرفته؛ حقیقتی که او تعالی پیامبران برحق خویش را برای تبیین و ترسیخ آن –از حضرت آدم تا حضرت محمد مصطفی – را برای هدایت ابنای بشر فرستاد تا این دین در حیات تمام بشریت حقیقت عینی پیدا کند.
بر اساس مطالعات انجام شده در غرب، آمار تازه مسلمانان در جهان در حال تغییر دادن مشخصات دموگرافیک (نفوس) کشورهای جهان است. طبق این آمار تنها در آمریکا با حدود ۶ ملیون تازه مسلمان، اسلام در این کشور سریع ترین رشد ادیان را به خود ثبت نموده است. طبق برآورد یک کارشناس اجتماعی، سالانه ۲۵٫۰۰۰ نفر در ایالات متحده به فطرت ایمانی خویش بر میگردند و بنا به اعترافات برخی از کشیش های مسیحی، رشد اسلام در این کشور از زمان ۱۱ سپتمبر؛ چهار برابر افزایش یافته است.
با در نظر داشت فربه ساختن پدیده ی اسلام هراسی و تبلیغات سرسام آور ضد اسلامی، تحریف حقایق در مورد اسلام، تعصبات آشکار در تعامل با اقلیت های مسلمان از جانب غربی ها، میبایست امروزه گرایش به اسلام وخیم ترین شرایط را در غرب می داشت، اما با وصف آن؛ هر روز عده ی زیادی راه خویش را به سوی دریافت حقایق باز نموده و با انزجار از جاهلیت غرب، اسلام را با آغوش باز در بر میگیرند. خصوصاً اگر در قضیه ی زنان توجه داشته باشیم، متهم ساختن اسلام به خشونت و ظلم علیه زن و ایجاد روحیه ترس از اسلام در زنان غرب؛ با نهایت تعجب در آمار تازه مسلمانان در می یابیم که تناسب گرایش زنان غربی به اسلام نسبت به مردان چهار برابر است.
حال؛ اصل موضوع این جاست که با وجود این همه موانع و فشارها در غرب، جوینده گان حقیقت چگونه در این تاریکی با قدم های استوار راه شان را به سوی روشنایی ایمان باز می¬کنند!
اگر کمی دقت کنیم پاسخ آن واضح است؛ الله متعال شیرازه ی ایمان را در نهاد هر انسان گذاشته است و انسان بر اساس «فطرت ایمانی» تولد می یابد. حقیقت این است که پیام الله تعالی راه انسان به سوی هدایت روشن نموده و کافیست در این راه، انسان چشمانش را بگشاید تا سرچشمه ی این نور را دریابد و به سرشت اصلی خویش بازگشت کند.
در قضیه¬ی فطرت، بین اسلام و مسیحیت تفاوت حساسی وجود دارد که در خور توجه است. اسلام -آیین فطرت- به صورت آشکارا انسان را مورد خطاب قرار می دهد که ای انسان تو بر اساس یک فطرت پاک و ایمان به پروردگار متولد شده ای و دارای کرامت و عزت هستی. اما برخلاف این؛ مسیحیت برای انسان ندا می دهد که ای انسان تو گناهکار متولد شده ای، فطرت تو ناپاک است و گناه حضرت آدم بر دوش توست…
حال بیایید خود قضاوت نمایید که انسان به کدام ندا پاسخ دهد و به سوی کدام فطرت برگشت نماید. بدیهی است که اسلام فطرت اصلی انسان است.
ابو آمنه بلال فیلیپس در کتاب «اساسات توحید در اسلام» می نویسد: «هر طفل بر اساس فطرت خویش جسماً تسلیم قوانین الله متعال در طبیعت است و روحاً بر این اعتقاد است که الله تعالی خالق و پروردگار اوست و این پدر و مادر او هستند که او را مجبور می کنند تا راه آنها را برگزیند و در این زمان طفل قدرت انتخاب را ندارد تا با والدین خویش مخالفت کند و مجبور است تحت تأثیر محیط و تربیت خانواده¬گی دین خویش را اختیار کند. اما زمانی که طفل به سن رشد رسید و توانایی درک حق و باطل را داشت، این زمان او در پرتو عقل و دلایل به سوی دین منتخب خود قدم می گذارد. در این زمان شیاطین نهایت تلاش خویش را برای کشانیدن وی به سوی گمراهی انجام می دهند. در این زمان شخص در کشاکش قوی بین فطرت درونی خویش و آمال و آرزوهای شیطانی قرار دارد و اوست که در این میان راه حقیقت را در یابد. اگر او به فطرت خویش توجه نمود، الله متعال افق های هدایت را برای او نمایان خواهد ساخت و او را بر شیاطین غالب خواهد ساخت؛ گرچه او در این کشاکش بیشترین عمر خود را نیز گذرانیده باشد، اما هر زمان که به فطرت خویش بازگشت؛ الله تعالی شعله ی ایمان را در قلبش خواهد تاباند و با معرفت اسلام قلبش منور خواهد گشت».
در قرآن¬کریم نیز به این موضوع اشاره شده است:
‏وَإِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِن بَنِی آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِینَ *‏‏ أَوْ تَقُولُواْ إِنَّمَا أَشْرَکَ آبَاؤُنَا مِن قَبْلُ وَکُنَّا ذُرِّیَّهً مِّن بَعْدِهِمْ أَفَتُهْلِکُنَا بِمَا فَعَلَ الْمُبْطِلُونَ (اعراف/۱۷۲-۱۷۳)
‏«ای پیغمبر! برای مردم بیان کن) هنگامی را که پروردگارت فرزندان آدم را از پشت آدمی زادگان پدیدار کرد و (عقل و ادراک بدانان داد تا خدای خود را بشناسند) ایشان را بر خودشان گواه گرفته است (و خطاب بدانان فرموده است) که: آیا من پروردگار شما نیستم‌؟ آنان (هم به زبان حال پاسخ داده و) گفته‌اند: آری! گواهی می‌دهیم (تویی خالق باری) تا روز قیامت نگوئید ما از این (امر خداشناسی و یکتاپرستی) غافل و بی‌خبر بوده‌ایم.‏ ‏یا این که نگویید: نیاکان ما پیش از ما شرک ورزیدند و ما هم فرزندان آنان بودیم (و چون چیزی در دست نداشتیم که با آن حق را از باطل بشناسیم، از ایشان پیروی کردیم. لذا خویشتن را بی‌گناه می‌دانیم. پروردگارا!) آیا به سبب کاری که باطل گرایان (یعنی نیاکان مشرک ما که بنیانگذاران بت‌پرستی بوده‌اند) کرده‌اند ما را (مجازات می‌کنی و در روز رستاخیز با عذاب خود) نابودمان می‌گردانی‌؟».‏
در توضیح این آیه ی کریمه رسول الله ص فرموده اند: «زمانی که الله متعال آدم را خلق نمود، از او بر (ایمان) تعهد گرفت و بعد ذریه او یعنی آنهایی که تا پایان جهان تولد می شوند، را از او بیرون کشید، نسلی بعد از نسل دیگر و آنها را پیش روی حضرت آدم جمع کرد تا از آنها نیز بر (ایمان) تعهد بگیرد. او تعالی از اولاد آدم پرسید: آیا من پروردگار شما نیستم؟ همه جواب دادند: بله، ما شهادت می دهیم که تو پروردگار ما هستی. الله تعالی بعداً برای این که برای بنی آدم واضح بسازد که چرا از همه بر خالق بودن خویش تعهد گرفت و این که او تنها ذات شایسته ی پرستش است، گفت: این برای آن است که شما (بنی آدم) در روز قیامت نگویید که ما نا آگاه بودیم و نمیدانستیم که تو پروردگار ما هستی». (سلسله الاحادیث الصحیحه، روایت از ابن عباس، گرد آوری توسط امام احمد).
بر اساس همین حقیقت، بیشترین کسانی که مسلمان می شوند ترجیح می دهند تا به جای استفاده از واژه های قبول کردن اسلام، بازگشت به اسلام را استفاده نمایند زیرا آنها دوباره به فطرت خویش برگشته اند، فطرتی که با آن متولد شده بودند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3