خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / مقام معنوی انسان!

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و قلب و … بدون پرداخت هیچ هیزینه ای هدیه اش می شود؛ اما چون رایگان است و برای همه بی منت تقدیم می شود، کمتر کسی در عین سلامیتی قدر این نعمت ها را می داند و شکرش را بجا می آورد؛ هرچند این جانب از حیات و زنده گی انسان اهیمت و ارزش فراوان دارد ونمی توان برای هیچ یک از اعضای بدن قیمتی تعیین کرد با آن هم در برابر جانب دیگر زنده گی انسان که از آن به مقام معنوی تعبیر می شود ارزش چندانی ندارد.
معنویات و یا رسیدن به مقام معنوی اصل و حقیقت زنده¬گی است؛ رایگان بدست نمی آید و حد مرز معینی هم ندارد و باید برای رسیدن بدان و حفظ نگهداشت آن، همه لحظات و همه نفس های انسان هزینه شود و تمام سرمایه های که بصورت رایگان در اختیارش قرار گرفته بویژه نیروی شنیداری،دیداری و نیروی درک و تحلیل(عقل و قلب) پیوسته بکار افتد!
غفلت از معنویات و عدم بکار گیری اسبابی که الله متعال جهت رسیدن به مقام معنوی معرفی داشته، انسانیت را زیر سوال می برد و انسان را پست تر و گمراه تر از حیوان می گرداند؛ پروردگار تبارک و تعالی می فرماید: (‏وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لَا یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا یَسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِکَ کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ‏) {اعراف/۱۷۹} «‏ ما بسیاری از جنّیان و آدمیان را آفریده و ( در جهان ) پراکنده کرده‌ایم که سرانجام آنان دوزخ و اقامت در آن است. ( این بدان خاطر است که ) آنان دلهائی دارند که بدانها ( آیات رهنمون به کمالات را ) نمی‌فهمند ، و چشمهائی دارند که بدانها ( نشانه‌های خداشناسی و یکتاپرستی را) نمی‌بینند ، و گوشهائی دارند که بدانها ( مواعظ و اندرزهای زندگی‌ساز را ) نمی‌شنوند . اینان ( چون از این اسباب غاف شده اند) همسان چهارپایانند و بلکه سرگشته‌ترند. اینان واقعاً بی‌خبر ( از مصلحت دنیاو آخرت خود ) هستند.‏»
اگر به این آیه کریمه توجه و دقت عمیق تری بنماییم روشن می شود که انسان اشرف مخلوقت در نتیجه¬ی عدم استفاده از اسباب سیر و سلوک معنوی از مقام عالی انسانی به حضیض پست حیوانیت سقوط می کند و جسم مادی اش که هیچ بهره ای از معنویات نداشته سزاوار جهنم می شود و این همان سرنوشتی است که به اثر غفلت و هدف گم کرده گی انسان بدان مبتلا می گردد.
رشد معنویات همان گوهر ارزشمندی است که در قرآن کریم و رهنمود های اسلامی از آن به تزکیه و احسان و تقوا تعبیر می شود و برای نایل آمدن به آن پروردگار برنامه های متنوعی را بعنوان وظیفه و مکلفیت برای ما معرفی داشته تا حسب توان و نیروی بشری آن را بکار ببندیم و به مقامات معنوی که الله آن را برای ما پسندیده است شرف یاب شویم.
نا گفته نماند که تقوا و تزکیه با ادعا و رایگان بدست نمی آید و در کنار شناخت دقیق و علمی از اسباب و وسایل آن، خواهان تلاش، مراقبت، صبر و بیداری و هشیاری همیشگی فردی و تذکر و پند و دعوت دعوتگران و مصلحان اجتماعی نیز می باشد.
قابل یاد آوری است که معنویات در وجود انسان یک نیاز همیشه گی و برای مطمئن زنده گی کردن وانسان باقی ماندن، یک ضرورت دایمی می باشد و تزکیه که در حقیقت همان فرایند رشد و نمویی معنویات درزنده گی انسان است، یک روند دایمی و غیر قابل توقف است. از همین رهگذر است که عبادات، بخصوص نماز از هنگام بلوغ تا چشم پوشیدن از این دنیا بدون عذر شرعی از انسان ساقط نمی شود و باید برای روشن ماندن چراغ معنویت، انسان بطور شبانه روزی با پروردگار خویش رابطه داشته باشد و به هیچ صورت از یاد الله غافل نماند.
حقیقت انکار ناپذیر دیگر این که، در اسلام حرکت به سوی معنویات و مقام قرب الهی و کسب درجات معنوی حد و مرزی را نمی شناسد و انسان هرچه بشتر تلاش کند، به خیر و برکات افزون تر دنیوی و اخروی نایل می گردد و به الله متعال نزدیک تر می¬شود و از لذت و حلاوت بنده گی بیشتر بهره مند می گردد و عزیز تر می شود و به جای می رسد که تمام وجودش در راستای رضای پروردگارش به کار می افتد و به مقام بنده گان ربانی عروج می کند!
به عنوان نتیجه باید گفت که مومن مخلص و صادق بر تعهدات خود با پرودگار، زمانی این حقیقت را درک می کند که راه بسوی پروردگار باز است و هیچ مرز و حدی نمی شناسد، همه فرصت های رسیدن به قرب الهی را غنیمت می شمارد بویژه با ادای فرایض که الله متعال خود فرموده است وسیله بهتر از ادای آن نیست که بنده را به من نزدیک کند.
بنابراین در کنار فرصت های که بطور شبانه روزی الله متعال جهت نزدیک نمودن بنده گان به خود فراهم کرده است، در این شب و روز ها بزرگترین فرصت سالانه که همانا ماه مبارک رمضان است، ما را فراهم آمده و سزاوار است غنیمتش بشماریم و با دست دعا و تضرع از پرورگار بخواهیم که ما را در فضای ربانیی این ماه، به خود نزدیک کند و خلعت معنوی بپوشاند و ما را در همان جوی قرار دهد که نخستین بار قرآن کریم در مکه و مدینه ایجاد کرد و بر قلب پاک مصطفی –علیه افضل الصلاه و السلام- نازل می گردید و ایشان نیز انسان ها را در پرتو انوار وحی آسمانی تربیت و تزکیه می کردند و از این رهگذربهترین هدایا را برای انسانیت تقدیم نموده اند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3