خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / مقام معنوی انسان!

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و قلب و … بدون پرداخت هیچ هیزینه ای هدیه اش می شود؛ اما چون رایگان است و برای همه بی منت تقدیم می شود، کمتر کسی در عین سلامیتی قدر این نعمت ها را می داند و شکرش را بجا می آورد؛ هرچند این جانب از حیات و زنده گی انسان اهیمت و ارزش فراوان دارد ونمی توان برای هیچ یک از اعضای بدن قیمتی تعیین کرد با آن هم در برابر جانب دیگر زنده گی انسان که از آن به مقام معنوی تعبیر می شود ارزش چندانی ندارد.
معنویات و یا رسیدن به مقام معنوی اصل و حقیقت زنده¬گی است؛ رایگان بدست نمی آید و حد مرز معینی هم ندارد و باید برای رسیدن بدان و حفظ نگهداشت آن، همه لحظات و همه نفس های انسان هزینه شود و تمام سرمایه های که بصورت رایگان در اختیارش قرار گرفته بویژه نیروی شنیداری،دیداری و نیروی درک و تحلیل(عقل و قلب) پیوسته بکار افتد!
غفلت از معنویات و عدم بکار گیری اسبابی که الله متعال جهت رسیدن به مقام معنوی معرفی داشته، انسانیت را زیر سوال می برد و انسان را پست تر و گمراه تر از حیوان می گرداند؛ پروردگار تبارک و تعالی می فرماید: (‏وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لَا یَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لَا یُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا یَسْمَعُونَ بِهَا أُولَئِکَ کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولَئِکَ هُمُ الْغَافِلُونَ‏) {اعراف/۱۷۹} «‏ ما بسیاری از جنّیان و آدمیان را آفریده و ( در جهان ) پراکنده کرده‌ایم که سرانجام آنان دوزخ و اقامت در آن است. ( این بدان خاطر است که ) آنان دلهائی دارند که بدانها ( آیات رهنمون به کمالات را ) نمی‌فهمند ، و چشمهائی دارند که بدانها ( نشانه‌های خداشناسی و یکتاپرستی را) نمی‌بینند ، و گوشهائی دارند که بدانها ( مواعظ و اندرزهای زندگی‌ساز را ) نمی‌شنوند . اینان ( چون از این اسباب غاف شده اند) همسان چهارپایانند و بلکه سرگشته‌ترند. اینان واقعاً بی‌خبر ( از مصلحت دنیاو آخرت خود ) هستند.‏»
اگر به این آیه کریمه توجه و دقت عمیق تری بنماییم روشن می شود که انسان اشرف مخلوقت در نتیجه¬ی عدم استفاده از اسباب سیر و سلوک معنوی از مقام عالی انسانی به حضیض پست حیوانیت سقوط می کند و جسم مادی اش که هیچ بهره ای از معنویات نداشته سزاوار جهنم می شود و این همان سرنوشتی است که به اثر غفلت و هدف گم کرده گی انسان بدان مبتلا می گردد.
رشد معنویات همان گوهر ارزشمندی است که در قرآن کریم و رهنمود های اسلامی از آن به تزکیه و احسان و تقوا تعبیر می شود و برای نایل آمدن به آن پروردگار برنامه های متنوعی را بعنوان وظیفه و مکلفیت برای ما معرفی داشته تا حسب توان و نیروی بشری آن را بکار ببندیم و به مقامات معنوی که الله آن را برای ما پسندیده است شرف یاب شویم.
نا گفته نماند که تقوا و تزکیه با ادعا و رایگان بدست نمی آید و در کنار شناخت دقیق و علمی از اسباب و وسایل آن، خواهان تلاش، مراقبت، صبر و بیداری و هشیاری همیشگی فردی و تذکر و پند و دعوت دعوتگران و مصلحان اجتماعی نیز می باشد.
قابل یاد آوری است که معنویات در وجود انسان یک نیاز همیشه گی و برای مطمئن زنده گی کردن وانسان باقی ماندن، یک ضرورت دایمی می باشد و تزکیه که در حقیقت همان فرایند رشد و نمویی معنویات درزنده گی انسان است، یک روند دایمی و غیر قابل توقف است. از همین رهگذر است که عبادات، بخصوص نماز از هنگام بلوغ تا چشم پوشیدن از این دنیا بدون عذر شرعی از انسان ساقط نمی شود و باید برای روشن ماندن چراغ معنویت، انسان بطور شبانه روزی با پروردگار خویش رابطه داشته باشد و به هیچ صورت از یاد الله غافل نماند.
حقیقت انکار ناپذیر دیگر این که، در اسلام حرکت به سوی معنویات و مقام قرب الهی و کسب درجات معنوی حد و مرزی را نمی شناسد و انسان هرچه بشتر تلاش کند، به خیر و برکات افزون تر دنیوی و اخروی نایل می گردد و به الله متعال نزدیک تر می¬شود و از لذت و حلاوت بنده گی بیشتر بهره مند می گردد و عزیز تر می شود و به جای می رسد که تمام وجودش در راستای رضای پروردگارش به کار می افتد و به مقام بنده گان ربانی عروج می کند!
به عنوان نتیجه باید گفت که مومن مخلص و صادق بر تعهدات خود با پرودگار، زمانی این حقیقت را درک می کند که راه بسوی پروردگار باز است و هیچ مرز و حدی نمی شناسد، همه فرصت های رسیدن به قرب الهی را غنیمت می شمارد بویژه با ادای فرایض که الله متعال خود فرموده است وسیله بهتر از ادای آن نیست که بنده را به من نزدیک کند.
بنابراین در کنار فرصت های که بطور شبانه روزی الله متعال جهت نزدیک نمودن بنده گان به خود فراهم کرده است، در این شب و روز ها بزرگترین فرصت سالانه که همانا ماه مبارک رمضان است، ما را فراهم آمده و سزاوار است غنیمتش بشماریم و با دست دعا و تضرع از پرورگار بخواهیم که ما را در فضای ربانیی این ماه، به خود نزدیک کند و خلعت معنوی بپوشاند و ما را در همان جوی قرار دهد که نخستین بار قرآن کریم در مکه و مدینه ایجاد کرد و بر قلب پاک مصطفی –علیه افضل الصلاه و السلام- نازل می گردید و ایشان نیز انسان ها را در پرتو انوار وحی آسمانی تربیت و تزکیه می کردند و از این رهگذربهترین هدایا را برای انسانیت تقدیم نموده اند.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

اسلام، فطرت سلیم بشریت

نویسنده: ام راشد اگر نگاهی به اوضاع و احوال جهان امروز بیاندازید، تمام قوای جهانی ...

جایگاه ذکاوت و تیز هوشی در دعوت

استاد نعمت الله سبحانی ذکاوت و تیز هوشی یکی از ویژه¬گی های فطری و مهم ...

تحلیل محتوایی بیداری اسلامی و مسئولیت ما !

خلیل احمد جامی فراخوان شکوهمندی را که به دستور الله جل جلاله، همه انبیاء علیهم ...

چطور با قرآن زندگی کنیم ؟

نویسنده داکتر محمود عبدالرحمن: تعامل گذشتگان صالح ما با قرآن به چه شکل بود؟ وآیا ...

صبح غزه نزدیک است

نوشته: احمد فرید فرزاد هروی حملات اسراییل به غزه که اکنون از مرز یکماهگی اش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3