خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / چرا مشتاق اسلام شدم!

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد
ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی

اسلام دارای ویژه گی های منحصر به خود است که هر کدام آن می تواند انگیزه ای قوی برای تحقیق و تحفص و گرایش به سوی حقیقت باشد؛ اما برای هر شخص یکی از این ویژه گی ها بیشتر تبارز می کند و وی را به خود جذب می کند.
چه خوبست مرور کوتاهی داشته باشیم به بعضی از دلایلی که تازه مسلمانان برای بازگشت به فطرت اصلی خویش عنوان می¬کنند:
توحید و یکتا پرستی:
فرقه¬های مسیحیت همواره سعی دارند تا از طریق تلقین، اعتقادات خود را بر پیروان شان تحمیل کنند. اعتقاد بر این که مسیحیت بر اساس ایمان به تثلیث است و کوچکترین شک در این عقیده منجر به تباهی فوری شخص می شود و شخصی که خواهان رسیدن به رستگاری در دنیا و آخرت است، باید به سه خدا ایمان داشته باشد: خدا، پسر خدا و روح القدس.
زمانی که من به فطرتم برگشتم و مسلمان شدم یک نامه دریافت نمودم که در آن نوشته بود: «تو با مسلمان شدن، خود را در تباهی افگندی. اکنون وقتی تو خدا و پسرش و روح القدس را انکار کرده¬ای، هیچ کس نمی تواند تو را حفاظت کند».
این نویسنده¬ی بی خبر و بیچاره فکر می کرد که من دیگر به خدا ایمان ندارم. او نمی دانست که حضرت عیسی در سخنان خویش تأکید دارد که وحدت او با خدا هیچگاه به معنی فرزند خدا بودن نیست. (لورد هیدلی الفاروق، انجنیر برتانیایی-تازه مسلمان)
اسلام، پاسخی به تمام سوالات و تشکیک ها:
من شخص کنجکوی هستم و همیشه جزییات هر موضوع را جستجو می کنم و به دنبال دلایل قانع کننده هستم. زمانی که هنوز مسیحی بودم در مورد باورهای خود همیشه تشکیک داشتم زیرا دلایلی را که کشیشان و روحانیون مسیحی برایم مطرح می کردند، هیچگاه مورد قبولم قرار نمی گرفت. بسیاری اوقات، آنها به جای این که پاسخ قانع کننده ای به سوالاتم بدهند؛ با گریز از موضوع و گفتن سخنان دو پهلو از جواب دادن طفره می رفتند. «ما قدرت فهمیدن این چنین موضوعات را نداریم»، «این مسایل رازهای دینی هستند» و «این موضوعات فراتر از فهم بشر است» حرف هایی بودند که از زبان کشیشان به عنوان پاسخ می شنیدم.
بنا بر این تصمیم گرفتم تا تحقیق نمایم و کتاب های ادیان شرقی و کتب مشهور فلسفه را مطالعه کنم. نوشته های فلاسفه جز با موضوعات مانند پروتوپلازم، اتم، مالیکول و ذره با چیز دیگری سروکار نداشتند و به مسایلی مهمی چون سرنوشت روح انسان نپرداخته اند و این که روح انسان بعد از مرگ به کجا می رود و این که چگونه روح خود را تربیت نماییم.
وقتی وارد حوزه مطالعات اسلامی شدم دریافتم که اسلام نه تنها به مسایل روحی می پردازد بلکه به مسایل جسمانی نیز توجه دارد. بناءً من اسلام را بر گزیدم نه صرف به خاطر این که راهم را در مسیر حیات گم کرده بودم و نه به خاطر این که مسیحیت تناقض داشت و نه این که با تصمیم ناگهانی اسلام را پذیرفته باشم بلکه بازگشتم به اسلام بعد از مطالعات گسترده پیرامون آن و رسیدن به یقین در مورد عظمت این دین الهی و کامل بودن آن و زمانی بود که به این باور رسیدم که حقیقت منحصر در اسلام است… (محمد الکساندر روزیل وب، نویسنده ی امریکایی)
ارتباط مستقیم با پروردگار:
حالا من لذت ایجاد ارتباط با پروردگارم را حس می کنم برخلاف مسیحیت و ادیان دیگر که باید وسیله ای برای ارتباط با الله متعال داشته باشی. خوب یادم می آید زمانی یک هندو به من گفت: «تو نمی توانی هندوییزم را درک کنی، ما به یک خدا ایمان داریم اما این بت هایی را که می پرستیم فقط به منظور سوق دادن مان به سوی خداست». او چه می خواست بگوید منظورش این بود که این بت ها وسیله ای برای رسیدن به خداست. در حقیقت باید این بتها به عنوان شریک خدا و وسیله ارتباط با خدا قرار بگیرند… در حالیکه اسلام با جدیت تمام این مظاهر را نابود می کند و تعلق انسان را تنها با الله پروردگار یکتا استوار می سازد. (کت استیونس، یوسف اسلام، خواننده معروف غربی)

جامع و جهان شمول:
اسلام دینی است که تنها متعلق به عرب نیست بلکه دین جهان شمول و برای تمام بشریت است. این یک تفاوت حساس اسلام با دین یهودیت است، دینی که تمام پیام و خطاب آن برای بنی اسراییل است. موضوع مهم دیگری که مرا شیفته ی اسلام ساخته این است که اسلام تمام ادیان آسمانی دیگر را در بر گرفته و به تمام پیامبران ما قبل احترام قایل است و فرقی بین آنها قرار نمی دهد و به مسلمانان دستور می دهد تا با پیروان سایر ادیان با مهربانی و رفتار حسنه برخورد نمایند. (محمود گونار احمد، تازه مسلمان – سوئد)
برابری واقعی در برابر الله متعال و اخوت اسلامی:
ده ها هزار حاجی از سراسر جهان با رنگ های متفاوت سیاه و سفید و ملیت های مختلف در یک صف واحد ایستاده بودند، همه تفاوت ها در این وحدت رنگ باخته بودند و همه یک نوع اعمال و مناسک را انجام می دادند. یک نمایش با شکوهی از وحدت روح و روان انسان هایی بود که بر محور دین جمع شده بودند نه غرض و هدفی دیگر و چنان تمثیل واقعی از برادری را ایجاد کرده بودند که من فکر نمی کنم هیچگاه چنین برادری در بین سفید پوستان و سیاه پوستان آمریکایی به وجود بیاید.
آمریکا شدیداً نیاز دارد تا اسلام را درک کند. زیرا اسلام تنها دینی است که می تواند مشکلات حاد نژاد پرستی را در جامعه از بین ببرد. در جریان سفرهایم در کشورهای اسلامی من به راحتی با اشخاص سفید پوست ملاقات نمودم و حتی با آنها غذا خوردم، چیزی که در آمریکا غیر ممکن است ولی این اسلام است که تبعیض نژادی را از ذهن های مسلمانان زدوده و در عمل آنها را با هم ساخته است. من قبلاً هرگز چنین برادری خالصانه و بی ریا را صرف نظر از نژاد و رنگ ها ندیده بودم.
شاید با شنیدن این سخنان شوکه شوید اما آنچه را که من در جریان سفر حج دیده و تجربه نمودم باعث شد تا تفکر قبلی ام را بازسازی کنم و بسیاری از افکار گذشته ام را کنار بگذارم و به قناعت های جدید دست پیداکنم. علی رغم محکومیت قاطع من، این برایم خیلی دشوار نبود. من شخصی هستم که همواره سعی می کنم تا با واقعیت روبرو شوم و حقایق زنده گی را درک و بپذیرم و همیشه ذهنم را باز نگهداشته ام، چیزی که برای هر فرد منصف برای جستجوی حقیقت لازمی است.
در طی ۱۱ روز سفرم به جهان اسلام من همراه با کسانی در یک ظرف واحد غذا می خوردم و آب می نوشیدم و روی یک فرش واحد می خوابیدم و خدای واحد را پرستش می نمودم که چشمان شان آبی آبی بود و موهای شان بور بود و رنگ پوست شان سفید سفید بود. به راستی من در بین مسلمانان سفید پوست همان صمیمتی را که در بین سفید پوستان هم نژاد آفریقایی ام از نیجریا، سودان و غنا حس می کردم، احساس نمودم. ما برادران واقعی هم بودیم زیرا ایمان به پروردگار یکتا تفاخر به سفید بودن را از فکر، رفتار و برخورد شان برداشته بود. (نامه ای از مکه، نوشته ی مالکوم ایکس).
خلوص در نماز:
اگر از من بپرسید که چه چیزی بیشتر مرا مجذوب اسلام نمود من ترجیحاً نماز را عنوان می کنم زیرا عبادت در مسیحیت کلاً باید با وسیله قرار دادن مسیح انجام شود تا به منافع دنیوی رسید. اما در اسلام، نماز فرصت معنوی است تا به ستایش الله متعال پرداخته و او را بر همه ی نعمات او سپاسگذاری نماییم زیرا اوست که هر نعمتی را که ما به آن ضرورت داشته باشم برای مان اعطاء میکند. (سیسیلا محموده کانولی، تازه مسلمان – آسترالیا)
جایگاه و حقوق زن در اسلام:
همواره انتقادهای تندی از سوی رجال کلیسا متوجه اسلام می شود که از آن جمله تعدد ازواج در اسلام مرا تحت تأثیر قرار داد و مصمم شدم در مورد آن تحقیق کنم. ظاهراً تک همسری غربی به عنوان یک بهبود در سیستم قدیمی چند همسری پنداشته می شد. در این مورد با یکی از دوستان مسلمانم صحبت نمودم. دوستم با پاسخ مقنعی که داد مرا شگفت زده نمود. او از من پرسید: آیا فکر می کنی واقعاً تک همسری در غرب و در انگلستان وجود دارد؟ و بعد روزنامه هایی را برایم نشان داد که حاوی اخبار تکان دهنده ای از آمار روابط پنهانی و نا مشروع و سقط ها و تولدهای غیر قانونی در غرب بود و بعد گفت: دوست من، غرب تک همسری را شعار قرار داده است اما در واقع فضا را برای همسران نا محدود و غیر قانونی باز گذاشته است که این امر به یک بحران انسانی و اخلاقی انجامیده است. اما اسلام فقط چند همسر قانونی را مجاز دانسته است – نه این که مورد تأکید قرار دهد – و در واقع همسران متعدد را محدود نموده است و با آن زمینه ی فساد اخلاقی را حفظ نموده است. بعداً وی به بیان برخی دلایل اسلام برای چند همسری پرداخت و افزود همین امر برای وضعیت بحرانی غرب یک راه حل منطقی است. بعداً وقتی به منطق خودم مراجعه نمودم فقط همین دلیل را کافی دانستم که بعد از یک جنگ وقتی تعداد زنان بیشتر از مردان می شود و برعلاوه تعداد زیادی هم شوهران خویش را در جنگ از دست داده اند، این تعداد بدون همسر باقی می مانند. در این حالت این زنان جز روی آوردن به دامان فحشا دیگر چی کار می توانند بکنند. یادم می آید که روزی در یک برنامه ی رادیویی به نام «آقای محترمDear Sir» یک خانم مجرد انگلیسی زنگ زد و خواستار چند همسری قانونی در کشور شد. او گفت که ترجیح میدهد با یک زن دیگر مشترکاً در ازدواج یک مرد باشد از این که تنها زنده گی کند…
وقتی در اسلام رجوع کنیم می بینیم که اسلام تعدد همسران را مورد تأکید قرار نداده است اما به عنوان یک دین کامل الهی شرایط آن را مجاز گذاشته است تا در صورت ضرورت از این قانون الهی استفاده شده و جلو بی بند و باری و رذیلت های اخلاقی گرفته شود. (ماویس ب جولی، تازه مسلمان – انگلستان).
اعتقاد به قرآن کریم به عنوان وحی الهی:
من هر روز بیشترین سعی ام را برای تلاوت قرآن انجام می دهم و در تدبر آیات آن غوطه ور هستم و آیات را همراه با ترجمه ی انگلیسی آن بار بار تکرار می کنم زیرا این کلماتی است که از عمق وجودم به آن باور دارم. در اوایل مسلمان شدنم قرآن را می خواندم و می گریستم بدون این که بدانم در این آیات به دنبال چه می گردم تا این که به آیات ۱۴۱ سوره ی مبارکه ی بقره در مورد حضرت ابراهیم ع رسیدم و آنجا گم شده ام را یافتم.
تِلْکَ أُمَّهٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا کَسَبَتْ وَلَکُم مَّا کَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا کَانُواْ یَعْمَلُونَ
‏( به هر حال) آنان قومی بودند که مردند و سر خود گرفتند. آنچه به چنگ آوردند متعلّق به خودشان است، و آنچه شما فراچنگ آوردهاید از آن شما است، و درباره آنچه میکردهاند از شما پرسیده نمیشود (و هیچ کس مسؤول اعمال دیگری نیست و کسی را به گناه دیگری نمیگیرند).‏
همچنین در مورد اسماعیل پسر ابراهیم ع و همسرش هاجره جستجو نمودم که اسماعیل ع از نسل ابراهیم بود اما دیگر اثری از او در کتب بنی اسراییل نیست اما در قرآن همه این موضوعات را یافتم:
وَقَالُواْ کُونُواْ هُوداً أَوْ نَصَارَى تَهْتَدُواْ قُلْ بَلْ مِلَّهَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفاً وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ‏
‏و (لیکن بر گفته خویش پافشاری میکنند و) میگویند: یهودی یا مسیحی بشوید تا (به راه راست) رهنمود شوید. بگو: (ابراهیم هرگز بر این آئینهای تحریف شده نبوده و) بلکه (دین توحیدی داشته است، و ما پیروی از) دین راست و پاک ابراهیم میکنیم (که اسلام آن را دوباره زنده کرده است) و جزو مشرکان نبوده است.‏
قُولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَا أُنزِلَ إِلَیْنَا وَمَا أُنزِلَ إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَاقَ وَیَعْقُوبَ وَالأسْبَاطِ وَمَا أُوتِیَ مُوسَى وَعِیسَى وَمَا أُوتِیَ النَّبِیُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لاَ نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ ‏
‏بگوئید: ایمان داریم به خدا و آنچه (به نام قرآن) بر ما نازل گشته، و آنچه بر ابراهیم ، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، و اسباط (یعنی نوادگان یعقوب) نازل شده است، و به آنچه برای موسی و عیسی آمده است، و به آنچه برای (همه) پیغمبران از طرف پروردگارشان آمده است. میان هیچ یک از آنان جدائی نمیاندازیم (نه این که مثل یهودیان یا عیسویان، بعضیها را بپذیریم و بعضیها را نپذیریم. بلکه همه پیغمبران را راهنمای بشریّت در عصر خود میدانیم و کتابهایشان را به طور اجمال میپذیریم) و ما تسلیم (فرمان) خدا هستیم.‏
( کی. اچ. عبداللطیف، تازه مسلمان- ایالات متحده).
شخصیت با عظمت پیامبر اسلام ص:
من شیفته ی شخصیت محمد صلی الله علیه و سلم بودم و ایشان برایم بسیار قابل تحسین بودند. من دوستان زیادی در «زانگبار» داشتم و آنها کتاب های اسلامی را جهت مطالعه برایم می دادند که من پنهان از خانواده ام آنها را مطالعه می نمودم و بالاخره بعد از یقین به حقانیت اسلام به فطرت اصلی ام برگشتم و علی رغم مخالفت ها و سرزنش های خانواده ام و روحانیون زرتشتی، بر ایمانم ثابت ماندم و در مقابل همه مشکل تراشی ها و اذیت های شان صبر نمودم و حالا الله تعالی و پیامبرش صلی الله علیه و سلم را از زنده گی خویش نیز بیشتر دوست می دارم. (فاروق ب. کارای، تازه مسلمان – زانگبار)
اسلام به سوی موشکافی و استدلال فرا می خواند:
در سایر ادیان میدان پرس و جو در مورد دلایل و احکام آن محدود می باشد و نباید زیاد چرا پرسید بلکه باید فقط قبول داشته باشیم. اما بر خلاف، اسلام انسان را به تفکر در مورد پیرامون، نشانه های الله متعال در خلقت در وجود خودش تشویق می کند. روی این منظور، بسیاری از کسانی که به اسلام مشرف می شوند در اثر تحقیق و مطالعه و قناعت به حقانیت این دین الهی است. می توانید یک مروری بر مشخصات تازه مسلمانان داشته باشید که اکثر آنها را دانشمندان، نویسنده¬گان، محقیقین، منجمان، فیلسوفان، داکتران و… می باشند.
در حقیقت انسان خلق شده است تا به دنبال حقایق باشد و از آن پیروی نماید و زمینه ی دستیابی دیگران به حقایق را نیز مساعد ساخته و بر حق استوار باشد.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3