خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / قصه های از لحظات اخیر زندگی

قصه های از لحظات اخیر زندگی

ترجمه: عبدالملک فاضلی

بدون شک هر کدام ما یقین داریم که دنیا جای همیشگی نیست وروزی این دنیا را وداع گفته وبه دنیای باقی خواهیم شتافت. آخرین لحظات عمر انسان در این دنیا لحظاتی است که فرشته ی مرگ به سراغ انسان می آید خداوند جل جلاله سختی ها آن دقایق را در قرآن کریم این گونه برای ما به تصویر میکشد است : کلا إذا بلغت التراقی وقیل من راق.
چنین نیست که گمان می برند . هنگامی که جان به گلوگاه برسد . ( از طرف حاضران و اطرافیان سراسیمه و دستپاچه او ، عاجزانه و مأیوسانه ) گفته می شود : آیا کسی هست که ( برای نجات او ) افسون و تعویذی بنویسد ؟
بلی دقایق جدایی از اهل خانواده ودوستان است واین جدایی عادی نیست وسفر عادی نیز نبوده به مانند سفر های دنیا با خانواده اش خدا حافظی نموده و بعداز مدتی پس به سوی شان برگردد این سفر به سوی دنیای آخرت است وجدایی است با نهایت غم وسوزش .
در این لحظات حتی نفس کشیدن بر انسان سخت میشود وگویا که نفسش از سوراخ سوزن بیرون میشود وهیچ شخصی ازاین سختی ها و شداید استثنا نبوده مصیر وعاقبت همه ی انسان ها همین است سخن اینجاست که شخص قدرت تکلم به آنچه که در زمان حیاتش داشته را ندارد ونمی تواند کلماتی را که از قبل برایش ساده بود به زبان بیاورد.
مهم در این لحظات ودقایق اخیر خداخافظی از این دنیا این است که چه کلماتی را به زبان می آورد وبه چه اعمالی مصروف است، زیرا سعادت وشقاوت انسان وابسته به همین لحظات است چنانچه پیامبر صلی الله علیه وسلم میفرمایند: أن أحدکم لیعمل بعمل أهل النار حتى ما یکون بینه وبینها إلا ذراع فیسبق علیه الکتاب فیختم له بعمل أهل الجنه فیدخلها وان أحدکم لیعمل بعمل أهل الجنه حتى ما یکون بینه وبینها إلا ذراع فیسبق علیه الکتاب فیختم له بعمل أهل النار فیدخلها.متفق علیه.
همانا یکی از شما به کردار ورفتار اهل بهشت میپردازد تا آنکه میان او ورسیدن به بهشت فاصله ی نمیماند مگر یک زرع در آن هنگام سر نوشت وفرجام کردارش بر او پیشی میگیرد وبه عمل مردم دوزخی میپردازد وپایان بد سبب رفتنش به دوزخ میگردد.
وهمانا یکی از شما به کردار ورفتار اهل دوزخ میپردازد تا آنکه میان او ورسیدن به دوزخ فاصله ی نمیماند مگر یک زرع در آن هنگام سر نوشت بر او پیشی میگیرد وبه کردار بهشتیان وفرجام نیک میپردازد وسبب رفتنش به بهشت میشود.
ما هم به عنوان نمونه ی از تفسیر عملی این حدیث دو قصه متفاوت را پیشکش حضور شما مینماییم امید است که سود مند واقع شده ومورد پسند تان قرار گیرد.
۱یکی از جوانان میگوید: ما مجموعه ی از جوانان در یکی از پوهنتون ها درس میخوانیم ودوستی صمیمی داشتیم که نامش محمد بود،وی شب ها را با ما بیدار میماند واز صدای نی نواختنش خیلی لذت میبردیم.
وشعار ما همیشه این بود که شب نشینی بدون محمد بیهوده وخالی ازلذت است اوست که با حضورش شب ما را زنده نگه میدارد.
روز ها به همین شکل سپری میشد. وروزی از روز ها محمد به پوهنتون آمد متوجه شدیم که چهره اش تغییر خورده وآثار آرامش و نرمی دروی نمودار بود من به سویش رفته وبه وی گفتم تو را چه شده گویا که محمد دیروز نیستی، وی با لهجه ی عزیزه وگفت:از کار های بیهوده ولغو به درگاه خداوند متعال توبه نموده ام، دوستان وی برایش گفتنند: که امشب ما شب نشینی داریم حتما یادت باشد وجالب اینکه فلان خواننده که تو او را دوست میداری دعوت نموده ایم.
محمد در جواب ایشان گفت: خواهش میکنم مرا معاف نمایید من تصمیم گرفته ام که با این جلسات وقت ضایع کن قطع رابطه کنم. حالت عجیبی این جوان را فراگرفت ومی غرید ومیجوشید.
محمد برای یکی از دوستانش گفت: دوستم ازمن بشنو. چندسال از عمرت باقی مانده است؟ تو اکنون از لحاظ قوت جسمی وعقلی در ا وج قرار داری ودر اوج جوانی میباشی تا چه وقت به گناه ومعصیت ادامه میدهی. وچرا ارزش عمرت را نمیدانی ودر کار های خیر وطاعت الهی صرفش نمیکنی. وی مرتب دوستانش را نصحیت میکرد
تا چه وقت به خیره سری ادامه میدهی ونماز وعبادت را ترک میکنی، آیا نمیدانی که امروز یا فردا مرگ به سراغت می آید
چقدر جوان های که مغرور به جوانی خود بودند ولی فرشته مرگ سراغشان را میگرفت ومرگ را در نزدیکی خود مشاهده میکردند وچقدر فریب خوردگا نی وجود دارند که به دنبال شهرت ونام بودند در حالیکه صفحه ی عمرشان بسته شده است وخیلی کسان غرق شهوت ولذت خود میباشند واحساس نمیکنند که غروب آفتاب زندگی شان فرا رسیده است.
با گفتن این سخنان از اطرافش پراکنده شدیم درحالیکه آخرین روز و ماه شعبان را پشت سر میکردیم وفردا قرار بود که به استقبال ماه رمضان برویم.
در روز دوم ماه رمضان به دانشگاه به خاطر درس های شنبه حضور یافته وصنفی های مان را دیدم که چهره ی شان تغییر کرده بود. به ایشان گفتم شما را چه شده است؟ یکی از ایشان گفت: محمد دیروز به خاطر ادای نماز جمعه بیرون شده بود که با موتر تصادم نمود ودرگذشت انا لله وانا الیه راجعون.
الله اکبر!!! در حالی فوت نمود که ازگناهانش توبه نموده بود، روزه دار بود، وبه طرف نماز جمعه قدم میزد.
عصر همان
واکنون این قصه را بخوانید.: جوانی دیگری بلاخره لحظات سکرات مرگ که هیچ کس را ازآن گریز نیست وی را فراگرفت. اطرافیانش گرد وی حلقه زده وبرایش کلمه را تلقین میکردند اما او هر سخنی را بر زبان می آورد ولی شهادتین را نمیگفت ودرحالی که لحظات اخیر زندگی اش را سپری میکرد به اطرافیانش گفت: برایم قرآنی بدهید ایشان به نهایت خوشحال وشادمان شده وفکر کردند که شاید در لحظات ختم زندگی اش میخواهد چند آیه ی را تلاوت کند.
سپس قرآن کریم را به دستش گرفته وآخرین کلماتش را این گونه به زبان آورد : شما را شاهد میگیرم که من به خدای این کتاب ایمان ندارم.
موسوعه الخطب والدروس(مکتبه الشامله)

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

تهدید آخر!

اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی است ، اشک کباب باعث طغیان آتش است! خلیل ...

علم وجهاد

تخلص وتصرف از کتاب دانش ودین داری از داکتر قرضاوی حفظ الله احمد ضیاء منیب ...

اهمیت تربیت کودک

نویسنده: محمد فرید فائز خداوند کائنات را در هفت طبقه خلق نمود و در آن ...

نیاز آدمیان به تربیت ایمانی

نگارنده: دکتر یوسف قرضاوی گزارنده: نعمت الله سبحانی از خلال تجارب زندگیم و سپری کردن ...

نظام غرب و تناقض در حقوق بشر

اسلام دینی است که از سوی الله متعال که به همه ی شئون و نیازهای ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

نظرگاه خداوند در وجود آدمی

پیامبر (ص) در حدیثی که امام مسلم آن را روایت نموده است، فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ ...

از زمانی که رب العالمین بنی آدم را آفرید، برای هدایت و رهنمائی شان، پیامبری ...

چرا مشتاق اسلام شدم!

نوشته: ام راشد ترجمه و تصرف: احمد فرید فرزاد هروی اسلام دارای ویژه گی های ...

آیا موسیقی غذای روح است؟

نوشته: داکتر غلام رسول شفیق خاطره¬یی جالب در مورد اثرات موسیقی بالای روان انسان: همه¬ی ...

ارزیابی خودی

محاسبه یکی از وسایل مهم و اساسی تربیت اسلامی برای اصلاح، تهذیب، رشد و بالندگی ...

به سوی تغییر

حرکت به سوی تغییر از مقولاتی است که امروز بیشتر از همه زمانه ها پیرامون ...

دروغ آفت ایمانی

ایمان به مثابه درختی است که باید متوجه اش بود، تا از گزند آفاتی که ...

مقام معنوی انسان!

انسان، به دنیا می آید و سرمایه های مانند دست و پا و چشم و ...

آژیر خطر

نوشته: عبدالباری قانت در شماره¬ی ۱۰۰ معرفت پیش در آمدی در باره¬ی هویت اسلامی و ...

اسلام، فطرت سلیم بشریت

نویسنده: ام راشد اگر نگاهی به اوضاع و احوال جهان امروز بیاندازید، تمام قوای جهانی ...

جایگاه ذکاوت و تیز هوشی در دعوت

استاد نعمت الله سبحانی ذکاوت و تیز هوشی یکی از ویژه¬گی های فطری و مهم ...

تحلیل محتوایی بیداری اسلامی و مسئولیت ما !

خلیل احمد جامی فراخوان شکوهمندی را که به دستور الله جل جلاله، همه انبیاء علیهم ...

چطور با قرآن زندگی کنیم ؟

نویسنده داکتر محمود عبدالرحمن: تعامل گذشتگان صالح ما با قرآن به چه شکل بود؟ وآیا ...

صبح غزه نزدیک است

نوشته: احمد فرید فرزاد هروی حملات اسراییل به غزه که اکنون از مرز یکماهگی اش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3