خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / قیامت کی است؟ متی الساعه؟

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم
چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها را چشم انتظار گذاشت، خبر وقوع قیامت و اعلان تاریخ دقیق آن. بعضی از رسانه های بین المللی راجع به آن برنامه هایی داشتند و بر گرمی خبر افزودند. مردم در مورد آن به سه دسته تقسیم شده بودند: عده ای خبر را تکذیب می نمودند، تعدادی مستأصل مانده و بدون اینکه خبر را رد یا قبول نمایند انتظار رسیدن زمان موعود را می کشیدند، عده ای نیز خبر را کاملا واقعی پنداشتند تا جایی که محققین چینی که به نوح علیه السلام ایمان هم ندارند بنا به خبر تلویزیون بی بی سی فارسی کشتی زیردریایی ساختند بنام کشتی نوح تا افرادی در آن روز در آن قرار گرفته و به اعماق اقیانوس ها پناه ببرند شاید که از گزند قیامت نجات یابند. تعدادی از افراد به ظاهر محقق نیز مدعی بودند که از آثار بدست آمده باستانی از بومیان آمریکا چنین بر می آید که روز پایان نظام این دنیا را اولین روز زمستان، (روز اول جدی- روزی که سایر محققینِ مدعیِ برپایی قیامت نیز بر آن اتفاق نظر داشتند) پیش بینی نموده اند. جالب است بشری که ادعاهایی پرطمطراق در علم خویش می نماید با داشتن تلسکوپ های آن چنانی و رصد خانه های مجهز، باز خود را نیازمند علمِ بومیان وحشی باستان آمریکا می داند و برای تکمیل علم خویش دست به دامان گذشتگان می اندازد و آنهم چه دست انداختنی؟
اگر به خاطر خوانندگان گرامی باشد حدود ۱۵ سال قبل نیز چنین خبری منتشر شد گویا که شهاب سنگی بزرگ در مسیر برخورد با زمین در حال حرکت بود و می آمد تا زمین را متلاشی و قیامت را بر پا نماید.
ما می خواهیم این موضوع را کنکاش نموده تا اگر باری دیگر با چنین پیش گویی هایی به ظاهر علمی روبرو می شویم موضع مان چگونه باشد؟
خداوند متعال در سوره اعراف آیه ۱۸۷ پیامبر را مورد خطاب قرار داده، می فرماید: یَسْأَلُونَکَ عَنْ السَّاعَهِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ رَبِّی لَا یُجَلِّیهَا لِوَقْتِهَا إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِی السموات وَالْأَرْضِ لَا تَأْتِیکُمْ إِلَّا بَغْتَهً یَسْأَلُونَکَ کَأَنَّکَ حَفِیٌّ عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ترجمه : ‏‏راجع به قیامت از تو می‌پرسند و می‌گویند : در چه زمانی (دنیا به پایان می‌رسد و) قیامت رخ می‌دهد؟ بگو: تنها پروردگارم از آن آگاه است، و کسی جز او نمی‌تواند در وقت خود آن را پدیدار سازد (و از پایان این جهان و سرآغاز آن جهان مردمان را بیاگاهاند. اطّلاع از هنگامه قیامت) برای (ساکنان) آسمانها و زمین سنگین و دشوار است (و هرگز دانش ایشان بدان نمی‌رسد)، قیامت ناگهانی به وقوع می‌پیوندد و بر سرتان می‌تازد. از تو می‌پرسند: انگار تو از (شروع) قیامت باخبری ؟ بگو: اطّلاع از آن، خاصّ یزدان است، ولیکن بیشتر مردمان (این مسأله و فلسفه آن را چنان که باید) نمی‌دانند.‏ (ترجمه مأخذ از تفسیر نور می باشد.)
همچنان در سوره احزاب آیه ۶۳ خداوند متعال می فرماید: یَسْأَلُکَ النَّاسُ عَنْ السَّاعَهِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَهَ تَکُونُ قَرِیبًا. ‏ترجمه : ‏(ای پیغمبر) مردم از تو درباره فرا رسیدن قیامت می‌پرسند، بگو: آگاهیِ از آن، اختصاص به خدا دارد و بس (و کسی جز او از این موضوع مطّلع نیست). تو چه می‌دانی ، شاید هم فرا رسیدن قیامت نزدیک باشد.‏
و نیز او تعالی در آیات اخیر سوره نازعات در مورد برپایی قیامت می فرماید: یَسْأَلُونَکَ عَنْ السَّاعَهِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا (۴۲) فِیمَ أَنْتَ مِنْ ذِکْرَاهَا (۴۳) إِلَى رَبِّکَ مُنتَهَاهَا (۴۴) إِنَّمَا أَنْتَ مُنذِرُ مَنْ یَخْشَاهَا (۴۵) ‏ترجمه: ‏از تو درباره قیامت می‌پرسند که در چه زمانی واقع می‌شود؟‏ ‏تو را چه آگهی و خبر از آن‌؟! (تو چیزی از آن نمی‌دانی)، ‏آگاهیِ از زمان قیامت، به پروردگارت واگذار است (و اطّلاع از وقوع آن کار پروردگار تو است‌؛ نه تو)، ‏وظیفه تو تنها و تنها بیم دادن و هوشدار باش به کسانی است که از قیامت می‌ترسند (و روح حق‌جوئی و حق‌طلبی دارند).

آنچه خداوند متعال در این آیات کریمه برای بندگانش ذکر می کند اینست که زمان ختم نظام دنیا و برپایی قیامت بر هیچ کس از اهل آسمان و زمین معلوم نیست، حتی پیامبر  که رحمت برای عالمیان و بهترینِ مخلوقات اند نیز از زمان وقوع آن آگاهی نداشته اند و علم به آن خاص خداوند لا یزال است و بس.
در احادیث نبی اکرم  برای برپایی قیامت علاماتی نیز ذکر شده است، که ذکر این علائم در این مجال خالی از مفاد نخواهد بود. این علامات به دو دسته علامات کوچک و بزرگ (صغری و کبری) تقسیم می شوند و ما با استفاده از کتاب العقاید الإسلامیه تألیف استاد گرانقدر سیدسابق و تلخیص مطالب آن مروری بر آنها می نماییم:
علامات صغری:
۱- اَنَس  از آنحضرت  روایت می کند که ایشان فرمودند: (بعثتُ أنا و الساعه کهاتین و أشار بالسبابه و الوسطی) ترجمه: من در حالی مبعوث شدم که فاصله ام با قیامت مانند این دو (نزدیک به هم) است و اشاره به انگشت سبابه و وسطی خویش نمودند.
۲- از ابوهریره  روایت شده که روزی پیامبر  در میان مردم بود؛ جبرئیل  نزدش آمد و گفت: یا رسول الله چه موقع رستاخیر برپا می شود؟ ایشان فرمودند: من از تو آگاه تر نیستم، ولی نشانه هایی را برایت شرح می دهم: هنگامی که کنیز بادار خود را بزاید، هرگاه پابرهنگان و عریانان و چوپانها صدارت امور را به دست گیرند و چوپانها در ساختن کاخها و ویلاها زیاده روی کنند از علائم قیامت است.
۳- در حدیثی در بخاری به روایت ابوهریره تعداد یازده مورد از این نشانه ها برشمرده شده است که عبارتند از: ۱- وقوع جنگ بین دو گروه ۲- ظهور سی نفر دروغگوی دجال صفت ۳- علم و دانش برداشته می شود(یعنی دانشمندان واقعی کم می شوند) ۴- زلزله ها افزایش می یابد ۵- زمان کوتاهتر می شود (اشاره به وسایل ترانسپورتی و مخابراتی) ۶- فتنه ها ظاهر می گردد ۷- هرج و مرج و کشتار افزایش می یابد ۸- به دلیل ثروت زیاد زکات بگیر یافت نمی شود ۹- کاخ سازی و ساختمان سازی وافر می شود ۱۰- فرد آرزوی مرگش را می نماید. ۱۱- خورشید از مغرب طلوع می کند و مردم دسته جمعی ایمان می آورند، اما دیگر زمان ایمان آوردن گذشته است.
علامات کبری:
۱- طلوع خورشید از مغرب: که بعد از آن دیگر ایمان آوردن فایده ای ندارد.
۲- خروج دابه الارض (جنبنده زمینی) (سوره النمل – الآیه ۸۲ ) که در قیامت خروج می کند و با مردم سخن می گوید. در مورد این جانور سخنان عجیب و غریبی گفته اند که طول اندامش ۶۰ ذراع است و چهره ای همچون انسان و سری مانند گاو و چشمی چون گراز و گوشهایی چون فیل دارد؛ امام رازی به ردّ این ادعاها می پردازد و می گوید: در قرآن کریم دلیلی برای صحت این موارد وجود ندارد، اگر از پیامبر خبر صحیحی در این مورد داشته باشیم، می پذیریم در غیر این صورت به آن اعتنایی نمی شود.
۳- ظهور مسیح دجال
۴- مهدی که از علامات بزرگ نزدیکی قیامت است ، نام ایشان محمد بن عبدالله یا احمد بن عبدالله (روایت امام احمد و ترمذی) و از اهل بیت رسول الله و از اولاد حضرت فاطمه است (روایت ابوداود و حاکم).
۵- نزول حضرت عیسی
اینها از علامات بزرگ قیامت است. دجال ظهور می کند و می کوشد با انجام کارهای خارق العاده مردم را به گمراهی بکشاند. برخی از مردم فریفته نیرنگهایش می شوند و خداوند گروه ایمان داران را استوار و ثابت قدم نگه می دارد. مهدی با وی به مبارزه می پردازد و عیسی  فرود می آید، بر شریعت اسلام حکم می کند و دجال را نابود می سازد. مومنین به تعقیب پیروان دجال که ۷۰ هزار نفر از گروه یهود اند (روایت إبن ماجه) می پردازند در حالیکه آنها خود را در پشت سنگها و سایر اشیاء پنهان کرده اند، سنگها به صدا در می آیند و مومنان را مخاطب می کنند که بیایید در این پشت دشمن خدا پنهان شده، در آن روز هیچ پناهگاهی برای دشمنان الله وجود ندارد، بعد از فوت مهدی و عیسی ، بر اساس دسیسه های شیطان مردم به بت پرستی رو می آورند. روزیشان فراوان و زندگیشان پر رفاه می گردد. سپس در صور دمیده می شود و مردم سکته می کنند و می میرند (نظام فعلی زندگی بشر به پایان می رسد).
آنچه ذکر نمودیم خلاصه علامات قیامت بود.
خلاصه بحث اینکه هیچ کس نمی تواند ادعا کند که زمان قیامت را می داند نه دانشمندی و نه عالمی و اگر چنین ادعایی از وی سر زد به راحتی متهم به جهل می شود. والله أعلم بعلم الساعه.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین: برگردان: عبدالملک فاضلی سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه ...

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3