خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / قیامت کی است؟ متی الساعه؟

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم
چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها را چشم انتظار گذاشت، خبر وقوع قیامت و اعلان تاریخ دقیق آن. بعضی از رسانه های بین المللی راجع به آن برنامه هایی داشتند و بر گرمی خبر افزودند. مردم در مورد آن به سه دسته تقسیم شده بودند: عده ای خبر را تکذیب می نمودند، تعدادی مستأصل مانده و بدون اینکه خبر را رد یا قبول نمایند انتظار رسیدن زمان موعود را می کشیدند، عده ای نیز خبر را کاملا واقعی پنداشتند تا جایی که محققین چینی که به نوح علیه السلام ایمان هم ندارند بنا به خبر تلویزیون بی بی سی فارسی کشتی زیردریایی ساختند بنام کشتی نوح تا افرادی در آن روز در آن قرار گرفته و به اعماق اقیانوس ها پناه ببرند شاید که از گزند قیامت نجات یابند. تعدادی از افراد به ظاهر محقق نیز مدعی بودند که از آثار بدست آمده باستانی از بومیان آمریکا چنین بر می آید که روز پایان نظام این دنیا را اولین روز زمستان، (روز اول جدی- روزی که سایر محققینِ مدعیِ برپایی قیامت نیز بر آن اتفاق نظر داشتند) پیش بینی نموده اند. جالب است بشری که ادعاهایی پرطمطراق در علم خویش می نماید با داشتن تلسکوپ های آن چنانی و رصد خانه های مجهز، باز خود را نیازمند علمِ بومیان وحشی باستان آمریکا می داند و برای تکمیل علم خویش دست به دامان گذشتگان می اندازد و آنهم چه دست انداختنی؟
اگر به خاطر خوانندگان گرامی باشد حدود ۱۵ سال قبل نیز چنین خبری منتشر شد گویا که شهاب سنگی بزرگ در مسیر برخورد با زمین در حال حرکت بود و می آمد تا زمین را متلاشی و قیامت را بر پا نماید.
ما می خواهیم این موضوع را کنکاش نموده تا اگر باری دیگر با چنین پیش گویی هایی به ظاهر علمی روبرو می شویم موضع مان چگونه باشد؟
خداوند متعال در سوره اعراف آیه ۱۸۷ پیامبر را مورد خطاب قرار داده، می فرماید: یَسْأَلُونَکَ عَنْ السَّاعَهِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ رَبِّی لَا یُجَلِّیهَا لِوَقْتِهَا إِلَّا هُوَ ثَقُلَتْ فِی السموات وَالْأَرْضِ لَا تَأْتِیکُمْ إِلَّا بَغْتَهً یَسْأَلُونَکَ کَأَنَّکَ حَفِیٌّ عَنْهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ترجمه : ‏‏راجع به قیامت از تو می‌پرسند و می‌گویند : در چه زمانی (دنیا به پایان می‌رسد و) قیامت رخ می‌دهد؟ بگو: تنها پروردگارم از آن آگاه است، و کسی جز او نمی‌تواند در وقت خود آن را پدیدار سازد (و از پایان این جهان و سرآغاز آن جهان مردمان را بیاگاهاند. اطّلاع از هنگامه قیامت) برای (ساکنان) آسمانها و زمین سنگین و دشوار است (و هرگز دانش ایشان بدان نمی‌رسد)، قیامت ناگهانی به وقوع می‌پیوندد و بر سرتان می‌تازد. از تو می‌پرسند: انگار تو از (شروع) قیامت باخبری ؟ بگو: اطّلاع از آن، خاصّ یزدان است، ولیکن بیشتر مردمان (این مسأله و فلسفه آن را چنان که باید) نمی‌دانند.‏ (ترجمه مأخذ از تفسیر نور می باشد.)
همچنان در سوره احزاب آیه ۶۳ خداوند متعال می فرماید: یَسْأَلُکَ النَّاسُ عَنْ السَّاعَهِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللَّهِ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَهَ تَکُونُ قَرِیبًا. ‏ترجمه : ‏(ای پیغمبر) مردم از تو درباره فرا رسیدن قیامت می‌پرسند، بگو: آگاهیِ از آن، اختصاص به خدا دارد و بس (و کسی جز او از این موضوع مطّلع نیست). تو چه می‌دانی ، شاید هم فرا رسیدن قیامت نزدیک باشد.‏
و نیز او تعالی در آیات اخیر سوره نازعات در مورد برپایی قیامت می فرماید: یَسْأَلُونَکَ عَنْ السَّاعَهِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا (۴۲) فِیمَ أَنْتَ مِنْ ذِکْرَاهَا (۴۳) إِلَى رَبِّکَ مُنتَهَاهَا (۴۴) إِنَّمَا أَنْتَ مُنذِرُ مَنْ یَخْشَاهَا (۴۵) ‏ترجمه: ‏از تو درباره قیامت می‌پرسند که در چه زمانی واقع می‌شود؟‏ ‏تو را چه آگهی و خبر از آن‌؟! (تو چیزی از آن نمی‌دانی)، ‏آگاهیِ از زمان قیامت، به پروردگارت واگذار است (و اطّلاع از وقوع آن کار پروردگار تو است‌؛ نه تو)، ‏وظیفه تو تنها و تنها بیم دادن و هوشدار باش به کسانی است که از قیامت می‌ترسند (و روح حق‌جوئی و حق‌طلبی دارند).

آنچه خداوند متعال در این آیات کریمه برای بندگانش ذکر می کند اینست که زمان ختم نظام دنیا و برپایی قیامت بر هیچ کس از اهل آسمان و زمین معلوم نیست، حتی پیامبر  که رحمت برای عالمیان و بهترینِ مخلوقات اند نیز از زمان وقوع آن آگاهی نداشته اند و علم به آن خاص خداوند لا یزال است و بس.
در احادیث نبی اکرم  برای برپایی قیامت علاماتی نیز ذکر شده است، که ذکر این علائم در این مجال خالی از مفاد نخواهد بود. این علامات به دو دسته علامات کوچک و بزرگ (صغری و کبری) تقسیم می شوند و ما با استفاده از کتاب العقاید الإسلامیه تألیف استاد گرانقدر سیدسابق و تلخیص مطالب آن مروری بر آنها می نماییم:
علامات صغری:
۱- اَنَس  از آنحضرت  روایت می کند که ایشان فرمودند: (بعثتُ أنا و الساعه کهاتین و أشار بالسبابه و الوسطی) ترجمه: من در حالی مبعوث شدم که فاصله ام با قیامت مانند این دو (نزدیک به هم) است و اشاره به انگشت سبابه و وسطی خویش نمودند.
۲- از ابوهریره  روایت شده که روزی پیامبر  در میان مردم بود؛ جبرئیل  نزدش آمد و گفت: یا رسول الله چه موقع رستاخیر برپا می شود؟ ایشان فرمودند: من از تو آگاه تر نیستم، ولی نشانه هایی را برایت شرح می دهم: هنگامی که کنیز بادار خود را بزاید، هرگاه پابرهنگان و عریانان و چوپانها صدارت امور را به دست گیرند و چوپانها در ساختن کاخها و ویلاها زیاده روی کنند از علائم قیامت است.
۳- در حدیثی در بخاری به روایت ابوهریره تعداد یازده مورد از این نشانه ها برشمرده شده است که عبارتند از: ۱- وقوع جنگ بین دو گروه ۲- ظهور سی نفر دروغگوی دجال صفت ۳- علم و دانش برداشته می شود(یعنی دانشمندان واقعی کم می شوند) ۴- زلزله ها افزایش می یابد ۵- زمان کوتاهتر می شود (اشاره به وسایل ترانسپورتی و مخابراتی) ۶- فتنه ها ظاهر می گردد ۷- هرج و مرج و کشتار افزایش می یابد ۸- به دلیل ثروت زیاد زکات بگیر یافت نمی شود ۹- کاخ سازی و ساختمان سازی وافر می شود ۱۰- فرد آرزوی مرگش را می نماید. ۱۱- خورشید از مغرب طلوع می کند و مردم دسته جمعی ایمان می آورند، اما دیگر زمان ایمان آوردن گذشته است.
علامات کبری:
۱- طلوع خورشید از مغرب: که بعد از آن دیگر ایمان آوردن فایده ای ندارد.
۲- خروج دابه الارض (جنبنده زمینی) (سوره النمل – الآیه ۸۲ ) که در قیامت خروج می کند و با مردم سخن می گوید. در مورد این جانور سخنان عجیب و غریبی گفته اند که طول اندامش ۶۰ ذراع است و چهره ای همچون انسان و سری مانند گاو و چشمی چون گراز و گوشهایی چون فیل دارد؛ امام رازی به ردّ این ادعاها می پردازد و می گوید: در قرآن کریم دلیلی برای صحت این موارد وجود ندارد، اگر از پیامبر خبر صحیحی در این مورد داشته باشیم، می پذیریم در غیر این صورت به آن اعتنایی نمی شود.
۳- ظهور مسیح دجال
۴- مهدی که از علامات بزرگ نزدیکی قیامت است ، نام ایشان محمد بن عبدالله یا احمد بن عبدالله (روایت امام احمد و ترمذی) و از اهل بیت رسول الله و از اولاد حضرت فاطمه است (روایت ابوداود و حاکم).
۵- نزول حضرت عیسی
اینها از علامات بزرگ قیامت است. دجال ظهور می کند و می کوشد با انجام کارهای خارق العاده مردم را به گمراهی بکشاند. برخی از مردم فریفته نیرنگهایش می شوند و خداوند گروه ایمان داران را استوار و ثابت قدم نگه می دارد. مهدی با وی به مبارزه می پردازد و عیسی  فرود می آید، بر شریعت اسلام حکم می کند و دجال را نابود می سازد. مومنین به تعقیب پیروان دجال که ۷۰ هزار نفر از گروه یهود اند (روایت إبن ماجه) می پردازند در حالیکه آنها خود را در پشت سنگها و سایر اشیاء پنهان کرده اند، سنگها به صدا در می آیند و مومنان را مخاطب می کنند که بیایید در این پشت دشمن خدا پنهان شده، در آن روز هیچ پناهگاهی برای دشمنان الله وجود ندارد، بعد از فوت مهدی و عیسی ، بر اساس دسیسه های شیطان مردم به بت پرستی رو می آورند. روزیشان فراوان و زندگیشان پر رفاه می گردد. سپس در صور دمیده می شود و مردم سکته می کنند و می میرند (نظام فعلی زندگی بشر به پایان می رسد).
آنچه ذکر نمودیم خلاصه علامات قیامت بود.
خلاصه بحث اینکه هیچ کس نمی تواند ادعا کند که زمان قیامت را می داند نه دانشمندی و نه عالمی و اگر چنین ادعایی از وی سر زد به راحتی متهم به جهل می شود. والله أعلم بعلم الساعه.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی

نوشته شیخ الطریقه، الحاج سید عبدالرحیم عاصمی خلیفه صاحب نوین همیشه زیر این آسمان آبی ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

امت اسلامی وفریضه ی دعوت الی الله

نصیر احمد کریمی یکی از مسوولیت های مهم و وجایبی را که الله متعال بدوش ...

جوان و جوانی

عبدالقادر مومن جوان به کسی گفته می شود که پیوسته بالنده و با نشاط است ...

توقیربدعت تحقیر سنت است

قال الله تعالی : (( ما آتا کم الرسول فخذ وه ، و مانها کم ...

عبادت و تولیدات

نوشته:‌ دکتور یوسف قرضاوی ترجمه:‌عبدالخالق احسان هر باور دینی، بر پیروان خود انواعی از عبادات ...

هفت گروه در سایه عرش خدا

(مروری کوتاه به حدیثی از پیامبر  ) ((سبعه یظلهم الله فی ظله یوم لا ...

مدیریت اختلاف

اختلاف و تفاوت، در شکل، رنگ، زبان ، اندیشه، دانش، استعداد، عقیده ودین، در حیات ...

ای جوان !توکی هستی ؟وازکدام گروه هستی؟

برادر جوان! آیا خودت رامی شناسی ؟آیاتاریخ وجوت را می دانی؟بزرگی وعزت خویش را در ...

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است

توکل به خدا، ابزاری برای مقابله با استرس و فشارهای عصبی است آموزه‌های دینی مانند ...

چرا دور می رویم؟

عبدالباری قانت قدم برداشتن در مسیر دعوت الی الله سعادتی است گرانبها و توفیقی است ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

نکوهش تکبر

استاد میر ضیاء الحق « فریاد » استاد لیسه سلطان صلاح الدین سلجوقی و لیسه ...

موسیقی در میزان عقل و شرع

یکی از مسائلی که در فرهنگ اسلامی ما روی آن اتفاق نظر وجود ندارد،موسیقی است، ...

حضرت محمد صلی الله علیه وسلم اولین مؤسس دولت اسلامی

پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم از اولین روزهای که پیام خوشبختی و سعادت ...

مردی با اندشه های سبز همیشه بهار

بهار فصلی به دلها نزدیک است. همه کس بهار را دوست دارد. با شنیدن واژه¬ی ...

این قافله در حرکت است

نوشته:‌ نور احمد صمدی شاید زیاد شنیده باشیم که «الله متعال انسان های نیک را ...

احساس همرایی با الله تعالی

رضایت الله تعالی اساس هدف و خواسته¬ی¬ دعوتگر در مسیر راه و زندگی¬اش است. بدین ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3