خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

با سجده به خدایت نزدیک شو عنوان عربی: واسجد واقترب

محمد کمال الدین:
برگردان: عبدالملک فاضلی
سجده اوج درجه ی تذلل و خشوع در پیشگاه پروردگار متعال است چسپاندن چهره بر زمین و مالیدن آن بر خاک برای انسان رمز عظمت عزت و زیبایی است، بدون شک که انسان با سجده به خداوند نزدیک شده و ارتباط محکم و وثیقی بین سجده و نزدیک شدن به خداوند متعال وجود دارد . پس هر قدر که به سجده ات بیفزایی به همان پیمانه به خدایت نزدیک خواهی شد و هر قدر که خواهان نزدیکی بیشتر به خداوند هستی سجده را و سیله و سبب برای این کار قرار ده
انسان مومن در دو جایگاه در پیشگاه خالقش قرار می گیرد که همانا جایگاه اول نماز و جایگاه دوم روز ملاقات کردنش با خدایش می باشد.
کسی که به طور شایسته در جایگاه اول قرار گیرد مقام دوم برایش آسان خواهد شد اما کسی که به این جایگاه استهانت کند و حقش را ادا نکند جایگاه بعدی برایش سخت خواهد شد. خداوند متعال می فرماید: (وَمِنَ اللَّیْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَسَبِّحْهُ لَیْلًا طَوِیلًا (۲۶) إِنَّ هَؤُلَاء یُحِبُّونَ الْعَاجِلَهَ وَیَذَرُونَ وَرَاءهُمْ یَوْمًا ثَقِیلًا (۲۷) (الإنسان) ‏و شبانگاهان برای خدا سجده و کرنش ببر ، و در شب خیلی او را تسبیح و تقدیس کن .‏ این ( کافران و مشرکان ) زندگی زودگذر دنیا را دوست می‌دارند ، و روز سخت و دشوار آخرت را پسِ پشت خود می‌افکنند .‏
سجده یی انسان را به خداوند نزدیک می کند که به خاطر آرام صورت گرفته و شخص در آن دغدغه های دنیوی و نفسی اش را کنار زند و با قلب خاشع و اعضای ساجد در آن داخل شود و همانا این سجده ی واقعی خواهد بود و سبب قرب انسان به خداوند خواهد گردید.
هنگامی که خداوند خواست تا حبیبش حضرت محمد صلی الله علیه وسلم امتحان کند مقام سجده را برایش انتخاب می کند آنجا که می فرماید: . (الَّذِی یَرَاکَ حِینَ تَقُومُ (۲۱۸) وَتَقَلُّبَکَ فِی السَّاجِدِینَ (۲۱۹)) (الشعراء) ‏آن خدائی که تو را می‌بیند بدان گاه که ( برای نماز تهجّد ) برمی‌خیزی .‏ ‏و ( همچنین می‌بیند ) حرکت ( قیام و رکوع و سجود و نشست و برخاست ) تو را در میان ( صف جماعت ) سجده برندگان .‏
هنگامی که نبی خدا داود علیه السلام به خطایش پی برد به سجده افتاد: (وَخَرَّ رَاکِعًا وَأَنَابَ) پس از پروردگار خویش آمرزش خواست و به سجده افتاد و توبه کرد .‏
خداوند در مقام مدح بندگان مومنش بارز ترین وممتاز ترین خصوصیت شان را ذکر می کند: (سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ) (الفتح: من الآیه ۲۹) نشانه ایشان بر اثر سجده در پیشانیهایشان نمایان است.
در جای دیگری میفرماید: (الرَّاکِعُونَ السَّاجِدونَ الآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنکَرِ) (التوبه: من الآیه ۱۱۲)
هنگامی که خداوند خواست تا ابوالبشر حضرت آدم علیه السلام را مورد تکریم قرار داده و او را از دیگر مخلوقاتش متمایزسازد سجده را علامت احترام و تکریم وی قرار می دهد: (فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِینَ) (الحجر: من الآیه ۲۹) در برابرش به سجده افتید
ساحران فرعون بهترین، بارز ترین و سریع ترین وسیله برای توبه را جز سجده چیزی دیگری نمی دانند: (وَأُلْقِیَ السَّحَرَهُ سَاجِدِینَ (۱۲۰) قَالُواْ آمَنَّا بِرِبِّ الْعَالَمِینَ (۱۲۱)) (الأعراف) ‏و جادوگران به سجده افتادند ( و کرنش کردند ) ‏گفتند : به پروردگار جهانیان ایمان آوردیم .‏
خداوند جل جلاله سجده را نشانه ی مطیع و رام شدن آنچه در آسمانها و زمین است قرار می دهد:(وَلِلّهِ یَسْجُدُ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَکَرْهًا) (الرعد:من الآیه ۱۵) ‏آنچه در آسمانها و زمین است – خواه ناخواه‌ – خدای را سجده می‌برد ( و در برابر عظمت او سر تسلیم و تکریم فرود می‌آورد ).‏
(أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یَسْجُدُ لَهُ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَمَن فِی الْأَرْضِ) (الحج: من الآیه ۱۸) ‏آیا ندیده‌ای و ندانسته‌ای که تمام کسانی که در آسمانها بوده و همه کسانی که در زمین هستند ، و خورشید و ماه و ستاره‌ها و کوهها و درختان و جانوران و بسیاری از مردمان ، برای خدا سجده می‌برند
اوست که حضرت مریم را بعد از اینکه بر می گزیند و پاکیزه اش می نماید به سجده دستور می دهد: (یَا مَرْیَمُ اقْنُتِی لِرَبِّکِ وَاسْجُدِی وَارْکَعِی مَعَ الرَّاکِعِینَ (۴۳)) (آل عمران) ‏ای مریم ! ( به شکرانه این نعمت بزرگ ) همیشه خاشعانه به اطاعت و عبادت پروردگارت مشغول شو و با نمازگزاران به سجده و رکوع بپرداز ( و با آنان نماز بخوان ) .‏
جای تعجب نیست که حتی پرندگان معنا و مدلول سجده را درک می کنند این هدهد سلیمان علیه الصلوه والسلام است که بر بلقیس و قومش که سجده را برای غیر خدا می برند مورد انکار قرار می دهد خداوند از زبان هدهد می فرماید : (وَجَدتُّهَا وَقَوْمَهَا یَسْجُدُونَ لِلشَّمْسِ مِن دُونِ اللَّهِ وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِیلِ فَهُمْ لَا یَهْتَدُونَ (۲۴) أَلَّا یَسْجُدُوا لِلَّهِ الَّذِی یُخْرِجُ الْخَبْءَ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَیَعْلَمُ مَا تُخْفُونَ وَمَا تُعْلِنُونَ (۲۵)) (النمل) ‏من او و قوم او را دیدم که به جای خدا برای خورشید سجده می‌برند ، و اهریمن اعمالشان را در نظرشان آراسته است و ایشان را از راه ( راست ) به در برده است ، آنان ( به خدا و یکتاپرستی ) راهیاب نمی‌گردند. ( آنان را از راه بدر برده است ) تا این که برای خداوندی سجده نبرند که نهانیهای آسمانها و زمین را بیرون می‌دهد و می‌داند آنچه را پنهان می‌دارید و آنچه را که آشکار می‌سازید
بدون شک چیزی که ابلیس را از رحمت خدا محروم کرد و وی را در وادی هلاکت دایمی پرت نمود امتناع از سجده بود: (فَسَجَدَ الْمَلآئِکَهُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ (۳۰) إِلاَّ إِبْلِیسَ أَبَى أَن یَکُونَ مَعَ السَّاجِدِینَ (۳۱)) (الحجر) ‏فرشتگان همه جملگی سجده کردند. ‏مگر اهریمن که خودداری کرد ( و خویشتن را بزرگتر از آن دید ) که از زمره سجده‌کنندگان باشد
سجده نکردن برای خداوند از صفات کفار می باشد: (فَمَا لَهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ (۲۰) وَإِذَا قُرِئَ عَلَیْهِمُ الْقُرْآنُ لَا یَسْجُدُونَ (۲۱)) (الانشقاق). ‏ایشان را چه شده است که ایمان نمی‌آورند ؟‏ ‏و هنگامی که قرآن بر آنان خوانده می‌شود ( در برابر صاحب قرآن و پروردگار زمین و آسمان به خاک مذلّت و بندگی نمی‌افتند و ) کرنش نمی‌برند ؟‏
سجده نهایت درجه ی فروتنی در حضور خداوند و در عین حال اوج عظمت بلندی و سبب قربت به خداوند متعال می باشد، پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم میفرمایند: “أقرب ما یکون العبد من ربه وهو ساجد.. فأکثروا الدعاء ” فَقَمِنُّ أنْ یُسْتَجَاب لَکُمْ – رواه مسلم
(حالتی که بنده به پروردگارش نزدیکتر است، حالت سجده است، پس در آن زیاد دعا کنید، زیرا سزاوار است که دعای شما در آن مورد، قبول قرار گیرد)
برادر عزیزم: بدان که از بزرگترین مظاهر و اسباب ترقی در سیر به سوی پروردگار جهانیان سجده است یامبر خدا میفرمایند: (علیک بکثره السجود.. فإنک لن تسجد لله سجده إلا رفعک الله بها درجه، وحط عنک بها خطیئه) رواه مسلم.
(زیاد سجده کن، زیرا هرگز برای خدا سجدهء بجا نمی آوری مگر اینکه خداوند ترا بدان درجهء بالا می برد و در برابر آن، گناهی از ترا کم می سازد)
وعن ربیعه الأسلمی خادم الرسول صلى الله علیه وسلم قال: “کنت أَبِیْتُ مع رسول الله صلى الله علیه وسلم، فآتیه بوضوئه، وحاجته فقال: سلنی، فقلت: أسألک مرافقتک فی الجنه. فقال: أو غیر ذلک؟ قلت: هو ذاک، قال: فأعنی على نفسک بکثره السجود” (رواه مسلم) (ربیعه بن کعب اسلمی رضی الله عنه، خادم رسول الله صلی الله علیه وسلم که از اصحاب صفه بود، روایت است که گفت:
من شبها را با پیامبر صلی الله علیه وسلم می گذراندم، آب وضوء بر ایشان مهیا می کردم و نیازهای شان را بر طرف می ساختم.
به من گفتند: از من چیزی بخواه.
گفتم: می خواهم که همراهت در بهشت باشم.
فرمودند: آیا غیر از این هم درخواستی داری؟
گفتم: همانست که گفتم.
فرمود: هان مرا با کثرت سجود بر خویشتن یاری ده)
حافظ بن حجر رحمه الله میفرماید: کسی که سجده اش زیاد شود به این درجه ی عالیه دست خواهد یافت.
در حدیثی دیگری پیامبر صلی الله علیه و سلم میفرمایند: (ما مِنْ حَالَهٍ یَکُونُ الْعَبْدُ عَلَیْهَا أحَبَّ إِلى اللهِ مِنْ أَنْ یَرَاهُ سَاجِدًا یُعَفِّرُ وَجْهِهُ فِی التُّرَابِ)
(بهترین حالتی که خداوند دوست دارد بنده اش را در آن ببیند سجده است که بنده چهره اش را در خاک می مالد.)
در حدیث دیگر آنجناب می فرمایند: “مَا مِنْ عَبْدٍ یَسْجُدُ للهِ سَجْدَهً إِلاَّ کَتَبَ اللهُ لَهُ بِهَا حَسَنَهً وَمَحَا عَنْهُ بِهَا سَیِّئَهً، وَرَفَعَ لَهُ بِهَا دَرَجَهً فَاسْتَکْثِرُوا مِنَ السُّجُودِ”، هر مرتبه ی که انسان مومن سجده می کند خداوند برایش حسنه ی نوشته کرده و گناهی از وی را محو می کند و درجه ی بر درجاتش می افزاید پس در سجده زیاد دعا کنید.
و نیز فرمودند: إذا قرأ ابن آدم السجده فسجد اعتزل الشیطانُ یبکی ویقول یا ویلاهُ أُمِر هذا بالسجود فسجد فلهُ الجنه وأمرتُ أنا بالسجود فعصیتُ فلیَ النارُ”..
هنگامی که فرزند آدم آیه ی سجده را می خواند و سجده می کند شیطان گوشه رفته و گریه می کند و می گوید: وای برمن انسان به سجده مامور شد و سجده کرده و بهشت نصیب وی می شود اما من به سجده مامور شده و نافرمانی کردم و جهنم نصیب من شد.
مردی از حسن بصری پرسید: بهترین چیزی که بنده با آن به خداوند عزو جل تقرب جوید چیست؟ وی در پاسخ گفت: با فضیلت ترین چیزی که بنده با آن می تواند به خدایش تقرب جوید بر خواستنش در دل شب برای نماز می باشد.
سجده اسراری دارد که صاحبش آن را درک می کند. طعم لذیذش برای کسی قابل درک است که بالا ترین درجه تذلل و فروتنی در وی تحقق یافته باشد.در سجده است که چشم های دوست دارندگان خداوند و عاشقانش پر از اشک می شود آن هنگام که با خدایشان خلوت می کنند و طعم نزدیکی به وی را احساس می کنند.
در حقیقت سجده ی زیاد جوازی است برای داخل شدن در بهشت پر ازنعمت وبه گشت و گذار و تفریح پرداختن در نعمت هایش و حاصل نمودن قرب و مرافقت خداوند در آن.
پیش از آنکه پهلوهایت به خاک رسد به پروردگارت سجده بر تا به وی نزدیک شوی (واسجد واقترب) در سجده خدایت را در نظر داشته باش با اخلاص و با تجرد به وی سجده کن در این هنگام خواهد بود که عظمت سجده را حس خواهی کرد.
برادر عزیزم:
نزدیک شدن به محبوب آرزوی نهایی هر عاشق است نیازی نیست تا بار سفر بسته و مسافت های زیادی را طی کنیم و ساعت ها را با سرعت در هم پیچیم تا به خدایمان برسیم. کافی خواهد بود تا بوسیله ی توجه کنیم که کتاب های عاشقان که به حسیات می پردازند از آن غافل بوده اند و اشعارشان که با مادیات اشباع شده آن را احتوا نکرده اند.
کافی خواهد بود تا به وسیله ی توجه کنیم که راه نزدیک شدن به خداوند را کوتاه می کند قلب هایمان به وسیله اش آرامش می یابد و چشم های مان با آن احساس خنکی می نماید این وسیله همانا سجده خواهد بود بلی سجده!!! سجده یگانه وسیله و کوتاه ترین راه نزدیک شدن به او تعالی می باشد.
امام ابوحنیفه در کتاب فقه اکبر می نویسد: نزدیک شدن به او تعالی و دوری از وی از طریق طول و کمی مسافت سنجیده نمی شود بلکه کرامت نشانه ی نزدیکی به خداوند و سبکی انسان علامت دوری وی از خداوند است انسان مطیع به خداوند نزدیک بوده و انسان گنه کار بلا کیف از خداوند دور است.
پس (اقترب) به معنای نزدیکی به وی از طریق مسافت نیست بلکه هدف تقرب به وی از طریق طاعات و عبادات می باشد.
برادر عزیزم:
آنگاه که خواستی قرب خدایت را بدست بیاوری و شوق تقرب به او تعالی در دلت شعله ور شد و بانک مملو از شادی در دلت جوانه زد شتابان به سویش حرکت کن و این فرموده اش را بیاد آور: (وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ) (العلق: من الآیه ۱۹) و سجده ات را برایش طولانی نما.
آنگاه که دنیا تو را از خداوند دور می کند و در مشاغل و زرق و برق فریبنده اش تو را غوطه ور می سازد دستانت را از گرد و غبار دنیا تکان ده و پاک کن و این فرموده ی پروردگارت را بیاد آور: (وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ) و سجده ات را برایش طولانی نما.
آنگاه که راهها بر تو تنگ شد و مشکلات بر تو چیره گشت و به جستجوی راهی برای نجات شدی به او تعالی پناه بر و این فرموده اش را بیاد آور: (وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ) و سجده ات را برایش طولانی کن
آنگاه که فتنه ها از تمام جوانب تو را احاطه کرد و بر سر راهای مختلفی قرار گرفتی شکوک از یک طرف و شهوات از طرفی دیگر بر تو سرازیر شدند به خدا پناه بر و برایش سجده کن: (واسجد واقترب)
در تاریکی های شب و وحشت آن برایت وحشتی نخواهد بود در داخل قبر به تنهایی، تنها نخواهی بود و در روز هراس بزرگ هیچ هراسی نخواهی داشت و هنگامی که ترس سر تاسر وجود مردم را فراگرفته نخواهی ترسید تا هنگامی که به وسیله ی سجده خودت را به وی نزدیک کنی.
آنگاه که خداوند برایت نعمت های را می بخشیده که حساب و شماره اش بر تو دشوار است پس سجده را وسیله ی تقرب به او قرار ده (واسجد واقترب)
برادر عزیزم: بیا تا با هستی یکجا شویم زیرا تمام هستی خواهان است تا به خدایش سجده کند و تمام هستی سجده ی خالقشان را می کنند. بیا تا با صدای از دل برخواسته این فرموده ی خداوند را تکرار کنیم: (أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یَسْجُدُ لَهُ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَمَن فِی الْأَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ وَکَثِیرٌ مِّنَ النَّاسِ) (الحج: من الآیه ۱۸) ‏آیا ندیده‌ای و ندانسته‌ای که تمام کسانی که در آسمانها بوده و همه کسانی که در زمین هستند ، و خورشید و ماه و ستاره‌ها و کوهها و درختان و جانوران و بسیاری از مردمان ، برای خدا سجده می‌برند ( و به تسبیح و تقدیس او مشغول و سرگرمند ؟ )
برادر عزیزم: بیا تا به قافله ی بنده های خدای رحمن بپیوندیم که خداوند پیرامونشان می فرماید: (وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِیَامًا (۶۴)) (الفرقان ) ‏و کسانیند که ( بخش قابل ملاحظه‌ای از شب ، و گاهی تمام ) شب را با سجده و قیام به روز می‌آورند ( و با عبادت و نماز سپری می‌کنند )
هنگامی که به قافله این بندگان قرار گیری ( که انشاء الله قرار خواهی گرفت ) خداوند برایت عالی ترین منزلگاه بهشت را خواهد بخشید آنگاه که خداوند می فرماید: (أُوْلَئِکَ یُجْزَوْنَ الْغُرْفَهَ بِمَا صَبَرُوا وَیُلَقَّوْنَ فِیهَا تَحِیَّهً وَسَلَامًا (۷۵)) (الفرقان)
‏به اینان بالاترین درجات و عالی‌ترین منزلگاههای بهشت داده می‌شود در برابر صبر و استقامتشان
اگر دنیا بر تو فشار آورد تو با سجده به آن فشار آور و به خدایت نزدیک شو.
همچون عابدان خاشعانه و متواضعانه نماز بخوان انگار کن که آخرین نمازت را می خوانی و با دنیا وداع خواهی نمود.
با رغبت و میل خودت متواضعانه به پیشگاه خالقت پیشانیت را به خاک گذار دعایت قبول و امیدت تحقق خواهد یافت
اگر به سبب گناهانت آتش بر تو احاطه کرد مطمئن باش که سجده ات در دنیا سبب نجاتت خواهد شد. پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند: “إذا أراد الله رحمه من أراد من أهل النار، أمر الله الملائکه أن یخرجوا من یعبد الله، فیخرجونهم ویعرفونهم بآثار السجود، وحرم الله على النار أن تأکل أثر السجود، فیخرجون من النار، فکل ابن آدم تأکله النار إلا أثر السجود” (رواه البخاری)
(سپس، رحمت خداوند شامل حال دوزخیانی می شود که خدا بخواهد. آنگاه، به فرشتگان دستور می دهد تا کلیه کسانی را که او را پرستش کردنده اند، از دوزخ بیرون بیاورند. فرشتگان، خداپرستان را از آثار سجده شان می شناسند. زیرا خداوند اعضای سجده را بر آتش دوزخ، حرام گردانیده است. آنها را از آتش بیرون می آورند. آتش همه اعضای بدن انسان را می سوزاند مگر جایی که اثر سجده باشد)
برادر عزیزم: هر اندازه بیشتر برای خدا سجده کنی به همان پیمانه به نزد خداوند منزلت خواهی یافت سجده برای خدا عزت وسعادت را به دنبال دارد؛سجده برای غیر خدا ذلت پستی و فرومایگی را در پی خواهد داشت.
برادر عزیزم: برای خدایت زیاد سجده نما زیرا با هر سجده، خداوند بر درجاتت افزوده و گناهی از گناهانت رااز بین می برد.
سجده برای خداست که انسان را از قید تقالید، عرف و عادات رها می کند.انسان پیشانی اش را در پیشگاه خداوند به خاک می مالد، زمامش را به قلبش می دهد نفسش را در همان مسیر فطری آن قرار می دهد. اینجاست که بر اشک های که می ریزد و خشوعی که در سجده اش دارد ملامت نمی شود، اشک های که از روی شوق از دلش می جوشد و از کاسه ی قلبش لبریز می شود.
آری! با سجده است که قلب انسان لرزان می شود و کوه ها به تپش می افتد و زمین به تحرک می آید و بلاخره پایه های ظالمین وگردنکشان به لرزه می افتد.
سلف صالح ما در شب عابدانی بودند که از همه بیشتر با خدای خود راز ونیاز می کردند و در روز دلیرانی بودند که از اسلام دفاع می کردند؛ علمبرداران و مشعلداران اسلام بودند. ایشان بودند که شوکت کسرا و هرقل را شکستند وزمین در زیر قدم های شان در هم پیچیده شد ایشان بودند که از خود یادگاری های به سواحل بحر اطلس و جنگل های انبوه افریقا به جا گذاشتند و ایشان بودند که سرزمین چین را فتح کردند و ایشان …
کسی که خود را پیش رب العالمین خم کرده و برایش سجده کند هرگز به غیر رب العالمین سجده نخواهد برد زیرا او تنها نفسش را ذلیل و ساجد به پیشگاه رب العالمین سبحانه می داند خدایش را به پاکی یاد کرده و می گوید: خدایا! با خضوع در پیشگاه تو بزرگی می یابم و با سجده به غیر تو احساس حقارت و خاری میکنم
برادر عزیزم: باید در روی زمین برای خود جاهای را برای سجده قرار دهیم با شور و شوق به سراغ سجده برویم آن مواضع را دوست داشته باشیم او هم ما را دوست خواهد داشت
چه زیبا خواهد بود آن هنگام که این مواضع، با اشک های مملو از محبت پر شود و قلب های عاشقین به خداوند در آن هنگام به تپش آید. بدون شک این همان لحظه تقرب به خداست در این لحظه آنچه آرزو داری از خدایت بخواه اجابت خواهی شد از خداوند رضایتش را بخواه خداوند بخشش های فراوانی بر تو خواهد کرد. از خداوند می خواهم که من و همه ی برادرانم را در سلک بندگان فرمانبردار، رکوع کنندگان و سجده گنندگان قرار دهد.
وصلى الله على نبینا محمد وعلى آله وصحبه أجمعــین.

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3