خانه / صفحه اصلی / آرشیو مطالب / آفتاب پشت ابر نمی ماند!

آفتاب پشت ابر نمی ماند!

همت بلند دار که مردان روزگار ز همت بلند بجای رسیده اند
وضعیت کنونی¬ که جهان اسلام و مسلمانان در آن به سر می برند در ظاهر حالت نهایت تلخ، اسفبار، تکان دهنده¬ و به هم ریخته ی است و ابر سیاه و تاریکِ – به استثنای بخش های کوچکی – دیگر همه سرزمین های اسلامی را پوشانده است این خود باعث شده که انسان های سطحی نگر، زود باور و شتاب زده دست به قضاوت بزنند و فکر کنند که دیگر فرش اسلام و مسلمانان جمع شده و خورشید اسلام و تمدن اسلامی غروب نموده و تاریکی فراگیر شده، قیامت هم نزدیک است – طبق روایات اسلامی بر اشرار مردم هم بر پا می شود – و دیگر کاری از دست ما ساخته نیست و ناچار باید دست بسته تسلیم دشمن شد و با همه ی ارزشها و شعار های اسلامی خدا حافظی کرد و نباید از حکومت اسلامی و اقتدار مسلمانان سخن به عمل آورد، دیگر تمدن اسلامی به تاریخ پیوسته و قابلیت تطابق با شرایط کنونی را ندارد؛ از این رو نیازی به دست و پا زدن نیست و اصلاً فایده ی هم بر آن مرتب نمی¬شود زمانه عوض شده، شرایط تغییر کرده، خواسته ها و نیازهای بشر دگرگون شده و بشر سرگرم دیگر چیزهای است و کشورهای اسلامی و مسلمانان هم، برای این که از قافله ی تمدن و پیشرفت، بیش از این عقب نمانند باید آستین بالا زنند و غرب و غربیان را الگوی خود قرار داده و تا می توانند خود را به آنان نزدیک سازند تا نشود – دور از جان – پیشقراولان و الگوی های سعادت بشر! ناراحت شده و حتی از دنباله روی و تقلید هم مسلمانان را محروم ساخته و دمار از روزگار شان در آورند.
لازم به ذکر است که در شرایط حاضر افراد و جریان های که چنین برداشت ها و گمانه زنی های دارند صدای شان بلند و جیغ و داد شان زیاد بوده و به سرعت به گوش ها رسانده شده و مثل کف روی آب از همهمه و کبکبه¬ی ظاهری بالای نیز برخوردارند. دلیل آن نیز واضح و روشن است چون در مسیر آب شنا می کنند و نشخوار های شان نیز مُد روز و خوراک رسانه ای!
اما آفتاب پشت ابر نمی ماند!
به تعبیر یکی از اندیشمندان اسلامی وقتی در وسط روز آفتاب می گیرد (کسوف می شود) یا روشنایی آن را ابر می پوشاند شما پرنده¬ ها را می بینید که زود به لانه های شان می روند ولی پرندگان زیرک ته دل شان می فهمند که به این زودی آفتاب غروب نمی¬کند؛ از این رو آماده گی برای استراحت شبانه نمی-گیرند بل منتظر می مانند و این اتفاقی را که افتاده به تماشا می نشینند و زمانی¬که تاریکی کنار می رود و هوا روشن می شود بار دیگر از لانه¬ی شان بیرون آمده و به تلاش خود تا شب و غروب واقعی آفتاب،‌ ادامه می دهند.
داستان این تاریکی های زود گذری که بر روی آفتاب عالم تاب اسلام و دعوت اسلامی سایه انداخته دقیقا چنین است، اما بسیار اندک اند آنانی که این ظرافت را درک نمایند و فرق میان غروب اصلی و این تاریکی زود گذر را بنمایند از همین جا است که سریع خود را می¬بازند و اعتماد به نفس شان نابود شده و خود را معلق و بی سرنوشت پنداشته و به هر سازی می رقصند و در مسیر آب شنا می کنند و آنانی را که برای احیاء مجدد تمدن اسلامی تلاش و تکاپو می کنند را به باد تمسخر گرفته و خیال پرداز و مرتجع لقب شان داده و چنین وانمود می کنند که اینها افرادی ساده لوح و بی خبر از همه چیز اند و در مقابل خود را هوشیار،‌ زیرک و آگاه قلمداد نموده و باد به غبغب انداخته و به تقلید کورکورانه از دشمنان امت اسلامی مصروف شده و خوش خدمتی به اربابان قدرت و ثروت را پیش ¬ی خود ساخته و به تعبیری دیگر به درجه ی بیگانه پرست و خصم جان، می رسند.
وقتی به این حالت دقت می کنیم و این نوع تعامل و موقف گیری را در قرن بیست و یک مشاهده و لمس می¬نماییم برخلاف تصور برخی،‌ – به باور نگارنده ی این سطور – موضوع جدید و بکری نیست بلکه این نوع موقف گیری در برابر اهل حق سابقه ی چندین و چند هزار ساله دارد، برای درک بیشتر این مطلب، کافی است مرور بسیار گذرای بر داستان سیدنا نوح علیه السلام که قرآن کریم آن را برای ما بیان فرموده داشته باشیم و متوجه شباهت موقف گیری مخالفان نوح علیه السلام در برابر ایشان و مجموعه ی اهل ایمان و نوع نگاه افراد امروزی در برابر فهم اصیل اسلامی در عصر حاضر می شویم.
الله متعال برای ما بخشی از داستان سیدنا نوح علیه السلام را چنین حکایت می کند:
وَاصْنَعِ الْفُلْکَ بِأَعْیُنِنَا وَوَحْیِنَا وَلاَ تُخَاطِبْنِی فِی الَّذِینَ ظَلَمُواْ إِنَّهُم مُّغْرَقُونَ وَیَصْنَعُ الْفُلْکَ وَکُلَّمَا مَرَّ عَلَیْهِ مَلأٌ مِّن قَوْمِهِ سَخِرُواْ مِنْهُ قَالَ إِن تَسْخَرُواْ مِنَّا فَإِنَّا نَسْخَرُ مِنکُمْ کَمَا تَسْخَرُونَ فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَن یَأْتِیهِ عَذَابٌ یُخْزِیهِ وَیَحِلُّ عَلَیْهِ عَذَابٌ مُّقِیمٌ… قِیلَ یَا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلاَمٍ مِّنَّا وَبَرکَاتٍ عَلَیْکَ وَعَلَى أُمَمٍ مِّمَّن مَّعَکَ وَأُمَمٌ سَنُمَتِّعُهُمْ ثُمَّ یَمَسُّهُم مِّنَّا عَذَابٌ أَلِیمٌ. (هود/۳۷ به بعد)
و (به نوح وحی شد که) کشتی را تحت نظارت ما و برابر تعلیم وحی ما بساز و با من درباره (گذشت از) ستمگران گفتگو منما (که آنان محکوم به عذابند و) مسلّماً ایشان غرق خواهند شد. نوح دست اندر کار ساختن کشتی شد. هر زمان که گروهی از اشراف قوم او از کنار وی می گذشتند، او را مسخره می کردند (و می خندیدند و می گفتند: دیوانه شده است. به سرش زده است. پیغمبری را ترک گفته است و نجّاری را پیشه کرده است! نوح هم بدیشان پاسخ می داد و) می گفت: اگر شما ما را مسخره می کنید، ما هم همان گونه شما را مسخره می کنیم. (امروز از بی خبری شما از پیام آسمانی می خندیم و فردا به سبب شکنجه و عذابی که گریبان¬گیرتان می گردد به تمسخرتان می نشینیم). هرچه زودتر خواهید دانست که عذاب خوارکننده و رسواکننده (در دنیا) بهره چه کسی، و شکنجه جاودان (در آخرت) گریبان¬گیر کدام یک از مردمان می گردد. (پس از آن که طوفان همه جا را ویران کرد، به زبان وحی به نوح) گفته شد: ای نوح! از کشتی پیاده شو (و بدان که تو و همراهانت) از امنیّت ما برخوردارید و (از قحطیها و بیماریها و سایر بلاها) سالم و برکنارید و (درهای) برکات خدا به روی تو و گروههای همراهت (گشوده) است (و نگران نباشید که محیط سالم و پربرکتی خواهید داشت و بعدها) ملّتها و گروههای دیگری (از نسل شما پدید می آیند که آنان) را از نعمتها و خوشیها برخوردار می کنیم (ولی ایشان در غرور و غفلت فرو می روند و) آن گاه عذاب دردناکی از سوی ما بدانان می رسد.
روی دیگر سکه!
اما این که گفته شد تعداد اندکی ظرافت ها را درک می کنند و تفاوت میان غروب واقعی و تیره گی موقتی را می دانند خوب است تاملی در این بخش نیز داشته باشیم و به برداشت های برخی از این اندک ها دقت نماییم تا باشد که این قافله سروسامان گرفته و ابرها و تیره¬گی ها کنار رفته تا بشریت از گرما و روشنی این خورشید تابان بهره ها گرفته و خوش بختی دو جهان را نصیب شود.
علامه اقبال لاهوری رحمه الله از این جمله است، وی با اشعار زیبایش بذر امید و عزت نفس را در اهل ایمان دمید، اینک نمونه¬ی از اشعارش (البته مفهوم چند مصرعی از اشعارش که به عربی ترجمه شده است و استاد محمد احمد الراشد در کتاب المنطلق آورده است):
ما وارثان هدایت گران بشریتیم
ما راز ذخیره شده¬ی پنهان حقیم
این آفتاب که نور می دهد، نور ماست که منعکس می کند
(اگر ابری هم داشته باشیم) ابر ما پر از برق و نور است
ذات ما آیینه¬ی منعکس کننده¬ی حق است
این را بدان که نشانه¬ی حق وجود مسلمان است (دیوان الأسرار والرموز لإقبال/۶۷)
استاد راشد – که خودش یکی دیگر از این باریک بین ها است – تعلیق جالبی بر این اشعار دارد:
وی می گوید: «اگر دانش عمیق و آگاهی وجود داشته باشد چنین است…: آیه الحق وجود المسلم، نشانه¬ی حق وجود مسلمان است».
و ادامه می دهد: «و وجود مسلمان یک مسأله قطعی و حتمی از قطعیات تاریخ گذشته و حاضر است و این حتمیت، قطعی است تا روز قیامت»
و شهید سید قطب رحمه الله یکی دیگر از این شخصیت های تیز بین و ظریف است، ایشان در مقدمه ی تفسیر ارزشمند (فی ظلال القرآن) چنین می گوید:
«حق پایه و ستون این وجود است، وقتی حق از این هستی کنار زده شود جهان به فساد کشیده شده و از بین می رود،‌ (وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءَهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ وَمَن فِیهِنَّ)،{مومنون/۷۱} {اگر حق و حقیقت از خواستها و هوسهای ایشان پیروی می کرد (و جهان هستی بر طبق تمایلاتشان به گردش می افتاد) آسمانها و زمین و همه کسانی که در آنها بسر می برند تباه می گردیدند (و نظم و نظام کائنات از هم می پاشید)}، از همین جا است که حق باید آشکار شود و باطل محکوم به فنا و نابودی،‌ هرچند ظواهر غیر از این را به نمایش بگذارد،‌ یقینا آینده از آن این است که چهر¬ه¬ی منحوس و کریه باطل بر مَلا شود و چهره ی زیبای حق روشن (بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْبَاطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذَا هُوَ زَاهِقٌ){انبیاء/۱۸} بل که ما حق را به جان باطل می اندازیم، و حق مغز سر باطل را از هم می پاشد و باطل هرچه زودتر محو و نابود می شود.» (شهید سید قطب/تفسیر فی ظلال القرآن-مقدمه-۱/۱۴)
استاد راشد چنین ادامه می دهد:
«اگر انسان امروزی می بیند که اسلام از سایه ی حیات کنار زده شده دقیقا مثل همان حالت آفتاب گرفتگی است. و این به هم ریختگی که در اثر ظلم و فساد، ما شاهد آن هستیم در حقیقت پیامد کنار زدن اسلام از عرصه¬ی زندگی است؛‌ این خودش برای صاحبان خِرد و بصیرت دلیلی است که از این طریق می توانند درستی حقیقتی را که ما می گوییم را دریابند؛‌ و آن حقیقت عبارت از این است که: اسلام جزئی از این نظام زیبای هستی است که نبود اسلام سبب اختلال در کل کائنات می شود!»
وی در ادامه می گوید: «دارندگان قلب های زنده با فطرت سلیم شان درک می کنند که: کنار زده شدن اسلام از حکومت یک حادثه و واقعه ی هولناک و نا آشنایی است، اما غروب نیست بلکه واقعه ی نادر و خلاف قاعده¬ است. استمرار وجود گروه متحد و نیرومند حق – هرچند تعداد شان اندک باشد – مصدر و منبع امیدی برای بازگشت اسلام به زندگی، بلکه دلالت بسیار محکمی است بر این که حتما به زندگی بر خواهد گشت…» (سلسله احیاء فقه الدعوه/المنطلق/محمد احمد الراشد/ص-۶۱به بعد).
و در پایان:
با کمال جرئت می توان گفت که به فضل و نصرت الله متعال و در اثر تلاش ها و فعالیت های مستمر و پیگیر، و قربانی های مخلصانه و خالصانه ی که مجموعه ی از اهل ایمان طی قرن بیست و بیست و یک تقدیم نموده اند،‌ دریچه های از نور به روی امت اسلامی و دعوتگران اسلامی باز شده است روزنه های امید برای کنار زدن تاریکی ها و کنار رفتن تیرگی ها از روی خورشید عالم تاب اسلام به خوبی مشهود است و کم کم این آفتاب در حال نمایان شدن کامل و بهره مند ساختن مسلمانان و بشریت از گرما و نورش می باشد، فقط کسانی از این نور در آن زمان محروم خواهند شد که به بیقوله ها و مغاره ها بخزند و خودشان نخواهند از مزایا و هدایای گرانبها و حیات بخش آن استفاده نمایند.
اما!
لازم به ذکر است که برای فراگیر ساختن گرما و نور این آفتاب، تلاش های مجدانه و خستگی ناپذیر،‌ جرئت مندانه و حساب شده ی دعوتگران راه حق لازمی است؛ نیازمند دعوتگران با استقامتی است که به هیچ صورت تحت تاثیر تبلیغات زهر آگین دشمنان دانا و دوستان نادان قرار نگرفته و در هر شرایطی با توکل به الله متعال و اعتماد به نفس سرچشمه گرفته از ایمان و باور عمیق به پیروزی و الگو قراردادن رسول معظم اسلام صلی الله علیه و سلم و اصحاب نازنین شان به پیش حرکت نمایند تا توده ی امت اسلامی نیز در این مسیر روشن و طرح نجات بخش قرار گرفته و این خود باعث می شود که امت اسلامی بار دیگر عزت از دست رفته اش را به دست آورده و جایگاهی که سزاوار آن است را در این جهان بار دیگر کسب نموده و تمدن اسلامی بار دیگر به شگوفایی برسد.
و ما ذالک علی الله بعزیز

درباره ی احمد صمیم منیب

همچنین ببینید

هنر بدست آوردن دیگران (فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

ابر مرد دیگری که در سایه های قرآن قامت کشید! (عبدالحمید بن بادیس)

یاد داشت: پیوسته قابل یاد آوری می دانم که پرداختن به زنده¬گی شخصیت های اسلامی ...

فال بینی و عقیده به آن

نویسنده: الحاج مولوی سید عبداللطیف (راضی ادرانی) چگونه مردم با معتقدات غلط به دامان جادوگران ...

هر دم از این باغ! بری میرسد!

عبدالله باغچه مهتری در شماره ۲۲۳ دوشنبه ۵ جدی ۱۳۹۰روزنامه اتفاق اسلام تحت عنوان «نیاز ...

جلو چشم اطفال سگریت نکشید!

مترجم: عبدالجبار مطمئن علمای زیادی از ضررهای بزرگ سگریت و شومیت و حرامیت شان بحث ...

اساسات آرامش روح و روان در برابر اخبار نومید کننده‌ی اهل زمان

نگارنده: محمد موسی شریف گزارنده: استاد نعمت الله سبحانی در عصر کنونی فساد و بزه‌کاری ...

در قبال دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم؟

منبع: www.joljol.com وتلخیص و ویرایش نجیبه صالحی استاد فرهنگ محجوبه هروی مقدمه دنیای صمیمی خانواده ...

چگونگی تقویت ایمان در دلها

نوشته:‌ حسین حسین شحاته ترجمه:‌ عبدالخالق احسان قلب جایگاه ایمان: خداوند عزوجل به فضل و ...

نیاز اسلام به مردان زنده و احیا گر!

غلام حضرت « حمیدی » مبرهن است که هیچ دین و آیینی نمی تواند زنده ...

فشار خون چیست؟

خون برای گردش موثر در عروق بدن از نیرو و فشاری برخوردار است که آن ...

با صادقان!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ [٩:١١٩] ای مومنان! از (مخالفت فرمان) ...

چرا خداوند(ج) رجل گفت وبشر نگفت؟!

ترجمه: عبدالجبار مطمئن در یکی از صنفهای پوهنتون که تعدادی زیادی محصلین شرکت کرده بودند، ...

تأملی بر دنیای اذکار و دعاهای پیامبر اکرم

مولوی ضیاءاحمد فاضلی مسؤول مدرسه احیاءالعلوم شکی نیست که ذکر و یاد الهی ایمان را ...

شادی و سرور از دیدگاه قرآن

دکتر محمود ویسی چکیده یکی از تمایلات و استعدادهای درونی انسان میل و نیاز به ...

رفتار اقتصادی افغانها در دام فرهنگ تکلف گرایی

نویسنده: عثمان عادل فرهنگ از برجسته ترین عواملی است که در درازنای تاریخ بشر به ...

قیامت کی است؟ متی الساعه؟

دکتور شمس الحق سلیم چندی قبل خبری در سرتاسر دنیا پخش شد و خیلی ها ...

عفت کلام

نوشته: عزیزاحمد سلجوقی زبان که در تمام ادوار تاریخ وسیله افهام و تفهیم بوده و ...

هنر بدست آوردن دیگران ( فن احتواء الاخرین)

بقلم: عبد الصمد الفقی مترجم: عبدالملک فاضلی توانایی جذب دیگران موضوعی ایست که شخصیت داعی ...

خود را محاسبه کنید

ترتیب کننده: غلام حضرت (حمیدی) محاسبه چیست : اینکه ارزیابی کند انسان مسلمان اعمال روز ...

تصوف در پرتو قرآن وسنت نبوی  قسمت دوم

وقتی ما از مسیر انبیاء، اصحاب کرام مجتهدین دین و دوستان خدا دور شویم و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://archive.org/download/TalaAlbadr.11/11.talaAlbadr.mp3